Reklama

Reklama

Drony kontrolowały, czym palą mielczanie

Opublikowano: 22 grudnia 2020 10:24
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach od 12 – 19 grudnia Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami wraz z asystą Straży Miejskiej za pomocą drona przeprowadził pomiary jakości powietrza na wybranych osiedlach. Pomiary realizowane były na osiedlu Kilińskiego, Wolności, Kazimierza Wielkiego, Cyranka oraz Dziubków.

Wykorzystany system jest wysokiej klasy aparatem do badania jakości powietrza i dostarcza w pełni wiarygodny pomiar parametrów o wynikach tożsamych z wynikami uzyskiwanymi w ramach Systemu Monitoringu Państwowego.

W ramach prowadzonych działań realizowano pomiar koncentracji pyłu zawieszonego dla frakcji PM1, PM2 oraz PM10. Dodatkowo określano zawartość związków chemicznych m.in. tlenku węgla, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, chlorowodoru, formaldehydu, siarkowodoru oraz lotnych związków organicznych.

Przeprowadzone kontrole w lokalizacjach wskazanych przez dron pozwoliły stwierdzić, że świadomość mieszkańców w zakresie spalania niedozwolonego opału oraz odpadów jest wysoka. Podczas kilkudziesięciu kontroli nie spotkano się także ze spalaniem śmieci. Podstawowym problemem jest zbyt wysoka wilgotność drewna (krótko sezonowane), a nierzadko i węgla, które to mieszkańcy dokładają podczas rozpalania kotłów. Skutkuje to dużym zadymieniem i powoduje duży wzrost stężeń pyłów zawieszonych oraz formaldehydu.

Również bardzo ważną kwestią, którą zaobserwowano podczas kontroli, był brak posiadania przez mieszkańca świadectwa jakości paliwa. Sprzedawca sprzedając opał jest zobowiązany do przekazania kopii takiego dokumentu (pod karą grzywny), a mieszkaniec podczas kontroli zobowiązany jest do okazania tego dokumentu. Dlatego zawsze należy żądać takiego świadectwa, żeby uniknąć sankcji z tytułu braku jego posiadania jak również i dlatego, że sprzedawany opał nierzadko mieszany jest z zakazaną bardzo drobną frakcją węgla jak np. miał węglowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.