Reklama

Dobra książka i mocna kawa, czyli dzień w przecławskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dobra mocna kawa, tak jak i dobra książka, np. kryminał - działa pobudzająco. Jedno i drugie może podnieść ciśnienie. Jedną z książek przewijającą się często wśród czytelników jest proponowana powieść ,, Zdarzyło się w Watykanie’’ i ,,Kobieta w Watykanie’’, trzecia z tej serii, już niedługo będzie dostępna w Gminnej Bibliotece w Przecławiu. Przy wspólnej kawie, w święto małej czarnej, dyrektor Ewelina Maciniak opowiedziała więcej o książkach i czytelnikach biblioteki.

Ewelina Marciniak uważa, że kawę i literaturę wiele łączy. Kawa ,,Torrefacto’’, która dziś przygotowano dla czytelników to szczególny rodzaj kawy. Palona na sposób hiszpański, pod koniec procesu wypalania na sita podrzuca się cukier przełamujący smak, dzięki temu jest jeszcze smaczniejsza i mocniejsza. Sposób wypalania nosi nazwę torrefacto i dlatego kawa tak została nazwana.

  Do kawy pani Ewelina i pani Ania Rutka proponowały książkę, a raczej reportaż ,,Zdarzyło się w Watykanie ‘’ napisana przez Magdalenę Wolińska- Riedi znanej z Telewizji Polskiej, korespondentki z Watykanu. Przybliża i opisuje życie codzienne mieszkańców, zwyczaje, wygląd pięknych, historycznych miejsc. Opowiada również o panujących zakazach, gdzie kobiety nie mają wstępu, mimo równouprawnienia.

Nowości podzielono schematycznie i kolorystycznie: ciemniejsze okładki oznaczają strefę kryminałów, natomiast obyczajowe są w weselszych kolorach. Literatura beletrystyczna i powieści są oparte na historii, lecz bohaterowie nie są związani z wydarzeniami historycznymi z różnych epok np. ,,Bokser z Auschwitz’’. Relacja, reportaż opisujący walkę człowieka o przetrwanie, użycie własnych pięści. Jak powiedziała pani Ewelina:,, zaskakujące jest to, że obecnie, gdy trwa wojna na Ukrainie zainteresowanie tą tematyką nie zmniejszyło się. 

,, Korona’’ triller historyczny 5- cio tomowy cykl, również nie zagrzewa długo miejsca w przecławskiej Bibliotece. Nowość ,,Lwowska Odyseja’’ opisująca losy polskiej rodziny po wojnie, to także polecane dzieła. Literatura obyczajowa również zyskuje popularność i zainteresowanie w tym terenie. Zakupiona książka związana z historią rodziny Rejów, a więc i z Przecławiem jest od ponad roku w posiadaniu biblioteki, lecz nie wraca na półki, krąży wśród czytelników, przekazywana z rąk do rąk jak historia o rodzinie. 

Czytelnicy coraz częściej pytają o książki związane z Przecławiem i jego historią, zwiększa się świadomość i coraz więcej osób chce poznać historię, miejsca swojego zamieszkania i wydarzeń z nim związanych.

 Autorzy, którzy ujęli swoim dziełem czytelnika często są poszukiwani, szczególnie przez starsze osoby, wierne danej autorce np. Danielle Steel, ciągle poszukują jej książek. Bibliotekę odwiedzają nie tylko panie również i panowie, dla nich jest nieco mniejszy wybór, ale zawsze wchodząc po jeden egzemplarz wychodzą z kilkoma. Pojawiająca się młodzież lubiąca czytać również znajdzie coś dla siebie i to nie tylko związanych z nauką i przedmiotami szkolnymi poszukują książek o rówieśnikach, którzy tak jak w filmie chcą opowiedzieć swoja historię. 

  Coraz częściej czytelnicy sięgają po autorów polskich i to jest zadowalające. W trakcie spotkań prowadzone są rozmowy o jakiej jeszcze tematyce i jakie jeszcze książki chcieliby znaleźć na półkach biblioteki. Można zamówić określone tytuły i jeśli będzie taka możliwość zostaną zakupione. 

  Zwiększenie ilości nowych egzemplarzy jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze strony Ministerstwa. W tym roku biblioteka otrzymała 10 tysięcy złotych w ramach projektu ,, Rozwój Czytelnictwa 2021-2025’’. Czas pandemii pokazał, że czytelników ubyło, lecz ilość wypożyczanych książek pozostała na tym samym poziomie.

   Gminna Biblioteka Publiczna w Przecławiu posiada filie w Rzemieniu, Tuszymie i Łączkach Brzeskich. Od dwóch lat biblioteka wykupuje dostęp do platformy Legimi, gdzie każdy zapisany czytelnik dostaje kod dostępu, może zalogować się bezpłatnie do platformy przez 30 dni i czytać książki online. Po taka formę sięga coraz więcej chętnych. 

   Dostępny jest także katalog online, gdzie można znaleźć tytuły, którymi osoba jest zainteresowana lub o podobnej tematyce. Taki system katalogu online bardzo ułatwia poszukiwania i odnalezienie odpowiedniej książki. Korzystając z katalogu online czytelnik nie traci czasu krążąc od jednej biblioteki do drugiej, szukając egzemplarza, którego potrzebuje.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy