reklama
reklama

Diecezja tarnowska wciąż na czele. Ale Mielec na końcu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Diecezja tarnowska wciąż na czele. Ale Mielec na końcu - Zdjęcie główne

Diecezja tarnowska pozostaje liderem w Polsce pod względem uczestnictwa wiernych w niedzielnych Mszach Świętych, ale nawet tu widać spadki praktyk religijnych. | foto Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDiecezja tarnowska pozostaje liderem w Polsce pod względem udziału wiernych w niedzielnych Mszach Świętych i przyjmowania Komunii. Najnowsze dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pokazują jednak, że nawet w diecezji tarnowskiej widać spadki uczestnictwa w praktykach religijnych.
reklama

To statystyki praktyk niedzielnych na podstawie liczenia wiernych w październiku 2023 roku.

Według statystyk do kościoła w diecezji tarnowskiej chodziło 60,5% wiernych, a 24,4% przystępowało do Komunii Świętej. To najwyższe wskaźniki w Polsce, przewyższające znacznie średnią krajową, wynoszącą odpowiednio 29,02% dla dominicantes (osób obecnych na niedzielnej Mszy Świętej) i 14,02% dla communicantes (osób przyjmujących Komunię).

Tradycyjnie najwyższe wskaźniki w diecezji tarnowskiej odnotowano w dekanatach Ujanowice i Limanowa. W Ujanowicach aż 80% wiernych uczestniczyło w liturgii, a ponad 36% przyjmowało Komunię Świętą. W Limanowej dane te wyniosły odpowiednio ponad 80% i 31%. Najniższe wyniki uzyskano w dekanacie Mielec – Południe, gdzie w kościele pojawiło się 41,7% wiernych, a Komunię przyjęło 15,7%.

reklama

Mimo wciąż wysokich wskaźników w skali kraju, diecezja tarnowska zanotowała spadki. Liczba uczestników niedzielnych Mszy Świętych zmniejszyła się o 1 punkt procentowy, a osób przystępujących do Komunii Świętej o 1,5 punktu procentowego w porównaniu z rokiem 2022.

Wskaźniki dominicantes i communicantes dla diecezji tarnowskiej są najwyższe w Polsce. Na drugim miejscu uplasowała się diecezja rzeszowska (53,2% dominicantes) oraz przemyska (49,1%). Najniższe wyniki uzyskano w diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (17,2%), sosnowieckiej (17,87%) i koszalińsko-kołobrzeskiej (18,58%).

Podobnie wysokie wyniki diecezja tarnowska osiągnęła w przypadku liczby uczniów uczęszczających na lekcje religii. W roku szkolnym 2023/2024 aż 95,9% uczniów w diecezji brało udział w zajęciach religii w szkołach, co stawia ją na drugim miejscu w kraju, zaraz po diecezji przemyskiej (96%).

reklama

Diecezja tarnowska jest jedną z największych pod względem liczby parafii i księży. W diecezji funkcjonuje 445 parafii, co stawia ją na drugim miejscu w Polsce, zaraz po diecezji krakowskiej (448 parafii). Liczba księży inkardynowanych do diecezji tarnowskiej wynosi 1 486, co czyni ją liderem w kraju. Najmniejszymi diecezjami pod względem liczby księży były: Ordynariat Polowy WP – 51, drohiczyńska – 250 oraz elbląska – 267.

W skali całego kraju zauważono nieznaczny spadek wskaźnika dominicantes o 0,5 punktu procentowego (z 29,52% w 2022 roku do 29,02% w 2023 roku), natomiast liczba communicantes wzrosła o 0,1 punktu procentowego (z 13,92% do 14,02%).

Statystyki wskazują również na ogólny spadek liczby księży oraz sióstr zakonnych. W żeńskich zgromadzeniach czynnych w 2023 roku liczba sióstr zakonnych wyniosła 15,6 tys., co stanowi spadek w porównaniu do roku poprzednio (15,9 tys.). Zmniejszyła się również liczba domów zgromadzeń żeńskich: z 1 985 do 1 950. Najliczniejsze zgromadzenie czynne to służebniczki NMP (starowiejskie) – ich liczba łącznie wynosiła 784, nazaretanki (637 sióstr), elżbietanki (614 sióstr). Liczba członków męskich zgromadzeń zakonnych oraz stowarzyszeń życia apostolskiego w
2023 roku wynosiła łącznie 7 337 (nie licząc zakonników przebywających poza granicami Polski). Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni. 

reklama

Spadki sakramentów

Dane dotyczące sakramentów również wskazują na wyraźne spadki. W 2023 roku udzielono chrztu 267,2 tys. osobom (spadek o 11,6%), a do I Komunii Świętej przystąpiło niespełna 325 tys. osób (spadek o 3,6%). Sakrament małżeństwa zawarło 77,2 tys. par, co oznacza spadek aż o 12,1% w stosunku do roku poprzedniego.

Mimo obserwowanego spadku wskaźników, diecezja tarnowska pozostaje wyjątkowym regionem w Polsce, zarówno pod względem liczby wiernych praktykujących w niedziele, jak i liczby duchowieństwa. 

Wyniki badań podkreślają wyzwania, przed którymi stoi Kościół w Polsce, związane z utrzymaniem zaangażowania wiernych w życie religijne, a także związaną z tym formacją duchową w parafiach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama