reklama

Czy w czasie epidemii pojawiają się w Mielcu nowe oferty pracy?

Opublikowano:
Autor:

Czy w czasie epidemii pojawiają się w Mielcu nowe oferty pracy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSpowolnienie gospodarcze w branżach, w których Mielec jest mocny, spowodował spadek zgłaszanych ofert pracy. Taki trend jest zauważalny już od jesieni ubiegłego roku. Od marca funkcjonowanie przedsiębiorstw dodatkowo utrudnia szalejąca pandemia.

Ile ofert pracy zgłosili pracodawcy?

- Od września ubiegłego roku obserwujemy stopniowy spadek liczby zgłaszanych ofert pracy w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami 2019 roku. W bieżącym roku sytuacja jest podobna do ostatnich miesięcy minionego roku. W styczniu pracodawcy zgłosili 417 ofert pracy, w lutym 370 ofert, a w marcu 335 propozycji. Pomimo epidemii koronawirusa, do 8 kwietnia pracodawcy zgłosili 49 ofert pracy. Nie można więc powiedzieć, że nie ma żadnych ofert pracy, chociaż znalezienie zatrudnienia jest teraz na pewno dużo trudniejsze – przekazuje PUP w Mielcu.

Bezrobocie w górę

Dyrektor PUP w Mielcu Grzegorz Durak prognozuje, że obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowoduje wzrost bezrobocia w Mielcu, chociaż - jak dodaje - każdy region jest specyficzny, a Mielec jest mocno uprzemysłowiony.

Dodał, że  jest dużo firm w strefie, ale w całym powiecie są również takie, które kooperują z nimi. Każde spowolnienie funkcjonowania dużych zakładów strefowych powoduje pogorszenie się sytuacji wielu mniejszych firm kooperujących.

Jak dowiedzieliśmy się w mieleckim urzędzie pracy, liczba bezrobotnych w marcu zwiększyła się tylko o około 50 osób w porównaniu do lutego. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w marcu w PUP wynosi około 3100 osób. Porównując więc luty do marca, można stwierdzić, że wzrostu liczby osób bezrobotnych w zasadzie nie ma. Zapewne gorzej będzie w kwietniu.

Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia w powiecie mieleckim:

Grudzień 2019 - 2849 (4,3%)
Styczeń 2020 - 2984 bezrobotnych (4,5%)
Luty 2020 - 3053 bezrobotnych (4,6%)
Marzec 2020 - 3093 bezrobotnych (4,6%)

Na co może liczyć bezrobotny?

Zasiłek dla bezrobotnych

Osoba bezrobotna, aby uzyskać prawo do zasiłku, musi udokumentować, że w okresie ostatnich 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez okres 365 dni była zatrudniona lub wykonywała inną pracę zarobkową i w tym okresie istniał obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Do okresu wymaganych 365 dni zalicza się również:


• w trakcie zatrudnienia: okres pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz przebywania na urlopie wychowawczym,
• po ustaniu zatrudnienia: okres pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku macierzyńskiego,
• okres, za który zostały opłacone składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy musiała stanowić kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Prawo do zasiłku nie przysługuje, jeżeli:


1. Po ustaniu zatrudnienia osoba otrzymała odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę i zarejestruje się w tym czasie jako bezrobotna – zasiłek nie przysługuje za ten okres.
2. Umowa o pracę została rozwiązana za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika lub na mocy porozumienia stron (z wyjątkiem porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracownika lub w związku ze zmianą miejsca zamieszkania) – zasiłek nie przysługuje za pierwsze 90 dni.
3. Zaistniały inne przypadki (m.in. zwolnienie dyscyplinarne – okres oczekiwania na zasiłek wynosi 180 dni, co oznacza, że osoba nie uzyska prawa do tego świadczenia w przypadku, gdyby zasiłek przysługiwał na 180 dni).

Okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni. Jeżeli osoba w dniu rejestracji posiada ukończone 50 lat życia i co najmniej 20 lat okresu uprawniającego do zasiłku (stażu pracy), to okres pobierania zasiłku wynosi 365 dni. Również osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 15 lat otrzymają zasiłek na 365 dni w wysokości uzależnionej od stażu pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo