Reklama

Co robi miasto dla czystego powietrza?

Opublikowano:
Autor:

Co robi miasto dla czystego powietrza? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wnioski o przeprowadzenie kontroli jakości powietrza, prośby o dodatkowe pomiary czy prośba o możliwość utworzenia zamiejscowego oddziału WIOŚ w Mielcu – pism o takim lub podobnym charakterze w ostatnim roku zostało wysłanych kilkanaście.

Tylko w styczniu 2019 roku, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski skierował sześć pism, między innymi do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Krystyny Sołek czy Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. W późniejszym czasie apele trafiały także do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka czy Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. Cel był jeden – wyegzekwować rozwiązania, które miałyby bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w Mielcu.

Najwięcej pism kierowanych było do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, poza tym jeszcze w styczniu doszło do spotkania Prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego z Inspektorem Ochrony Środowiska w Rzeszowie Krystyną Sołek. Celem spotkania było omówienie możliwych obszarów działania WIOŚ na terenie naszego miasta oraz możliwość zintensyfikowania kontroli podmiotów gospodarczych z terenu Mielca, głównie z SSE Euro-Park Mielec.
- Robimy wszystko, by wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Poza pismami oraz systematyczną korespondencją z osobami decyzyjnymi z terenu województwa jak i kraju, staramy się działać także na innych płaszczyznach. Jednym z pierwszych działań po objęciu stanowiska Prezydenta miasta było zakupienie tablic informacyjnych przekazujących dane o poziomie zanieczyszczenia powietrza. O takiej potrzebie wskazywały raporty Krakowskiego Alarmu Smogowego – mówi Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski. - Warto przypomnieć także o projektach parasolowych, w ramach których mieszkańcy mogli starać się o dotację do wymiany pieców czy instalacji fotowoltaicznych – dodaje Prezydent.
Wiele nadziei na zmianę sytuacji w Mielcu wzbudziło spotkanie przedstawicieli samorządu i mieszkańców z Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Warchołem oraz Zastępcą Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Markiem Surmaczem. Podczas spotkania padło stwierdzenie o braku przeciwskazań do utworzenia w Mielcu delegatury WIOŚ. Niestety do dnia dzisiejszego mielecki magistrat nie otrzymał odpowiedzi od Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, do której trafiło pismo z  prośbą o przeanalizowanie możliwości utworzenia zamiejscowego oddziału WIOŚ w naszym mieście. Bez echa pozostaje nadal list zaadresowany do Ministra Środowiska z dnia 11 marca 2019. Warto przypomnieć, że pismo do Ministra wynikało z wystąpienia Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który zapewniał, że aby rozwiązać problem zatruwania Mielca potrzebna jest ostra reakcja państwa.
Wpływ na jakość powietrza mają także codzienne działania mieszkańców. W celu zwiększenia świadomości, mieleckie szkoły włączyły się do programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa, a właściciele gospodarstw na bieżąco informowani są o tragicznych skutkach spalania materiałów niedozwolonych w przydomowych piecach. Akcji informacyjnych, szkoleń, kampanii edukacyjnych, prelekcji czy konkursów wśród uczniów było znacznie więcej. Działania te, to perspektywa ważna i długoterminowa i jak zapewnia Prezydent kluczowa do osiągnięcia sukcesu.
- Dążenie do poprawy jakości powietrza jest dla mnie priorytetem. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by osiągnąć wyznaczone cele i mogę obiecać, że nie poprzestaniemy na dotychczasowych działaniach – mówi na zakończenie Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE