Reklama

Cmentarz żydowski na ul. Tragututta zyskuje nowy blask [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Cmentarz żydowski na ul. Tragututta zyskuje nowy blask [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku miesięcy grupa Mielczan porządkuje zapomniany i mało znany w Mielcu cmentarz żydowski przy ul. Traugutta. Akcję zainicjowała Izabela Sekulska, która w 2019 roku wzięła udział w akcji sprzątania cmentarza żydowskiego w Grybowie w Małopolsce, którą zorganizował znany sportowiec Dariusz Popiela.

 

Izabela Sekulska zainspirowała się tym, w jaki sposób ludzie mocą inicjatywy oddolnej wysprzątali przywrócili pamięć o społeczności żydowksiej Grybowa. Jak sama tłumaczy - wcześniej nie interesowała się tym tematem. Wszystko zmieniło się po tym jak przeczytała książkę w której uderzyło ją zdanie - "że Polacy zarazili się niepamięcią o historii Żydów w Polsce". W taki sposób zaczęła szukać informacji o mieleckiej społeczności Żydów. Dowiedziała się o tym, że w Mielcu jest jeszcze drugi "cmentarz" żydowski. Kiedy odwiedziła ulicę Traugutta i zobaczyła teren, w którym spoczywają mieleccy Żydzi - postanowiła to zmienić i poszukać ludzi, którzy pomogą jej wysprzątać ten teren, a w przyszłości przywrócić pamięć.

 

W taki sposób grupa kilkunastu osób z Mielca od kilku miesięcy spotyka się na cmentarzu przy Traugutta i cyklicznie sprząta kolejne partie tego terenu. Udało się ustalić właściciela działki, a także potrzebne zgody ze strony władz Gminy Żydowskiej w Polsce. 

Izabela Sekulska o pracach na cmentarzu

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE