Reklama

Całe Podkarpacie czeka na ten Festiwal! Artyści z całego świata już w Rzeszowie!

Opublikowano:
Autor:

Całe Podkarpacie czeka na ten Festiwal! Artyści z całego świata już w Rzeszowie!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Rzeszowa ze wszystkich stron świata zjeżdżają przedstawiciele polonijnych zespołów folklorystycznych. Wszystko za sprawą XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2019, który w tym roku obchodzi swój okrągły, bo 50 jubileusz.

W tegorocznej edycji festiwalu wezmą udział 33 zespoły z Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy. Łącznie z 12 krajów przyjedzie na Podkarpacie ponad tysiąc osób – członków zespołów i osób towarzyszących. Najwięcej chętnych było ze Stanów Zjednoczonych – skąd zgłosiło się aż 11 polonijnych zespołów.

Festiwal rozpocznie się w piątek tradycyjnym korowodem i koncertem powitalnym – „Rzeszów wita Polonię”. Gwiazdą podczas otwarcia będzie piosenkarka Halina Młynkowa, która jako dziecko śpiewała już na tym festiwalu. Wśród atrakcji tegorocznej edycji będzie też Bal Jubileuszowy dla uczestników festiwalu, jarmark festiwalowy, wystawy i wiele innych wydarzeń.

Marek Jastrzębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie zaangażowanego w organizację festiwalu z ramienia samorządu województwa powiedział:

Festiwal jest ukierunkowany na promocję Podkarpacia bo ponad 30 koncertów odbędzie się w różnych miastach regionu, jak chociażby w: Krośnie, Ropczycach, Nowej Dębie, Iwoniczy Zdroju, Przemyślu, Lubaczowie, Stalowej Woli, Leżajsku, czy w Dębicy. Zespoły chcą jeździć, chcą poznawać region i ludzi, dlatego trzeba im pokazywać piękno całego Podkarpacia i umożliwić kompleksowe spojrzenie na nasze województwo – powiedział dyrektor.

Z okazji 50-lecia festiwalu ukaże się album przedstawiający jego historię i dorobek. Planowana jest także konferencja naukowa na temat roli folkloru i festiwali rzeszowskich w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Podczas uroczystego, walnego zebrania rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wręczone zostaną jubileuszowe pamiątki i wyróżnienia.

Jednym z ważniejszych elementów festiwalu będzie koncert galowy, na którym pojawią się nawiązania do przypadającej w tym roku  200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

W dotychczasowych 17-stu edycjach festiwalu wzięło udział łącznie 607 zespołów z 24 krajów, z pięciu kontynentów. A najliczniejsze festiwale odbywały się w latach 80-tych. W roku 1980 i 1986 w imprezie uczestniczyło po 45 zespołów.

Organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wydarzenie ma dofinansowanie Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Rzeszowa. Urząd Marszałkowski włącza się w organizację poprzez zaangażowanie Wojewódzkiego Domu Kultury i departamentu kultury UMWP.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE