Reklama

Bezpieczniej w szpitalu. Nowe sprzęty do sterylizacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 3 października, o godz. 9:00 w Szpitalu Powiatowym im. E. Biernackiego w Mielcu odbyła się konferencja związana ze zmianami, jakie zaszły w szpitalu w przeprowadzaniu sterylizacji.

Wymiana urządzeń była możliwa dzięki pozyskanej dotacji z funduszów przeciwdziałania covid. Wsparciem w jej otrzymaniu zapewnił poseł Fryderyk Kapinos i Starosta Stanisław Lonczaka. Dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwoliła w zakupie nowych urządzeń, które zastąpiły obecne, służące 24 lata, ulegające awarii, zaburzające prace centralnej sterylizacji. Jest to jednostka niezbędna i ważna w prawidłowym i bezpiecznym funkcjonowaniu szpitala. 

Kierownik Centralnej Sterylizacji Bogusław Kołacz wyjaśnił nam, jak ważnym procesem jest wymiana tych urządzeń na nowe i bardziej nowoczesne, które w przyszłości będą służyły przez kolejne lata.

 Omawiając zakupione sprzęty, przedstawił nowe technologie działania, które przyspieszają czas pracy, zmniejszają zużycie wody i są jeszcze bezpieczniejsze dla pacjentów. 

Sterylizator parowy to koszt 275 940 zł., sterylizator niskotemperaturowy, 2 myjnie do narzędzi, myjnia do obuwia operacyjnego, 2 zgrzewki rotacyjne, stacja uzdatniania wody to łączny koszt 1 398 335,99 złotych. 

W czasie obostrzeń związanych z covid 19 szpital zmuszony był do korzystania z pomocy innych szpitali. Było to dość kłopotliwe. Jak powiedział Bogusław Kołacz, często nawet w godzinach nocnych przewożone były narzędzia, które miały trafić w niedługim czasie na blok operacyjny. Pakowanie i mycie odbywało się na myjniach zastępczych, ten czas wytężonej pracy i dodatkowych nieprzewidzianych działań trwał 3 miesiące. 

Narzędzia brudne nie mogą być wywożone ze szpitala,  a miejsce i sprzęt nie był przygotowany do tak zwiększonej  liczby narzędzi. Poprzednia stacja uzdatniania wody musiała w czasie covidu być odłączona od szpitala. Narzędzia można wywieść i wysterylizować w innym miejscu, lecz operacje nie mogą przebiegać bez dostępu wody. 

Podłączono też zewnętrzną stację uzdatniania wody sterylnej, był to proces skomplikowany, ale nie było innej możliwości zapewnienia dostępu. Zdarzały się przypadki opóźnienia dostarczenia narzędzi na blok operacyjny w określonym czasie z powodu korków. Teraz, przy takim wysoko jakościowym sprzęcie jesteśmy spokojni.

Jak zapewnił dyrektor szpitala, Jarosław Kolendo, każdy pacjent jest bezpieczny w naszym szpitalu.

- Ta technologia, na której opiera się technika pracy sterylizatorów, jest daleko posunięta w przyszłość. Jeszcze przez kolejne lata będziemy mogli szczycić się z naszych urządzeń - zapewnił. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy