Reklama

Reklama

Powiat walczy z ASF. Będą budowane ogrodzenia

Opublikowano: 22 lipca 2021 10:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się, by debatować nad sposobami walki z wirusem ASF. W ostatnim czasie na terenie powiatu mieleckiego wykryto osiem ognisk wirusa i odnaleziono 16 padłych dzików.

By powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF, w dniach od 4 do 6 lipca, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy przeprowadził na terenie powiatu przeszukania z użyciem specjalistycznego drona. Działania objęły południowo-zachodnią część powiatu i pozwoliły ustalić kierunek migracji dzików.

CZYTAJ TAKŻE: Duża sieć otwiera sklep w Mielcu

 

- Kolejne poszukiwania zaplanowano już na 24 lipca. Tym razem w działania zaangażowanych zostanie 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – przekazał podczas spotkania Ryszard Krawiec, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Mielcu.

Jak dodał, padłych dzików cały czas poszukują także lokalni myśliwi i łowcy, a specjalnie powołane grupy zadaniowe prowadzą intensywny odstrzał sanitarny w wyznaczonych obwodach łowieckich.

Ważny element walki z ASF stanowią opryski realizowane wzdłuż linii kolejowej LHS, na odcinku od mostu w Zadusznikach do miejscowości Krzątka (na granicy powiatu kolbuszowskiego i stalowowolskiego). Od 2021 roku Starostwo Powiatowe w Mielcu wykonuje je we współpracy z powiatem tarnobrzeskim i kolbuszowskim, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem.

Przeprowadzone inspekcje pozwalają potwierdzić skuteczność tego rodzaju działań. Odnajdywane są ślady zwierzyny (w tym dzików i saren) cofających się od opryskanego nasypu kolejowego.

Obecnie służby skupiają się na tym, by zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu z terenu powiatu mieleckiego i dębickiego na pozostały obszar województwa podkarpackiego i dalej na zachód, w kierunku województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. W tym celu, zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego Nr 24/2021 z dnia 8 lipca br., podjęto decyzję o budowie na terenie Nadleśnictwa Tuszyma ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację dzików.

Podczas spotkania sztabu kryzysowego wielokrotnie podkreślono, że choć wirus ASF stanowi ogromne zagrożenie dla lokalnych producentów trzody chlewnej i zakładów przetwórstwa mięsnego, istnieją skuteczne sposoby zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się.

– Najważniejszy z nich stanowi stosowanie zasad bioasekuracji. O tym każdego dnia przypominamy hodowcom, obecnie podczas szkoleń współorganizowanych z Zespołem Doradztwa Rolniczego w Mielcu – podkreślił Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Chrabąszcz.

Spotkania informacyjne dla rolników realizowane są od 20 lipca br. Dotychczas odbyły się już w Rzędzianowicach, Łączkach Brzeskich i Wampierzowie. Kolejne zaplanowano w Kliszowie, Czerminie i Zdziarcu (22 lipca) oraz w Borowej, Tuszowie Narodowym i Padwi Narodowej (26 lipca). 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.