Reklama

Akcja edukacyjna „W wakacje uważaj na kleszcze!”

Opublikowano: czw, 25 lip 2019 11:08
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z wakacyjno-urlopowym czasem krótkich rękawów i nogawek i dużą ilością owadów, Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył ulotkę mającą na celu poinstruowanie pacjentów jak postępować w przypadku ukąszenia przez kleszcza.

Osoba, która spostrzegła kleszcza wkłutego w skórę powinna usunąć go jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Na podstawie opublikowanych danych z badań naukowych stwierdzono znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze po 36 godzinach od momentu wkłucia.


Czekanie na usunięcia kleszcza przez lekarza jest  błędem,  który  może  skutkować  niepotrzebnie  zwiększonym  ryzykiem  zachorowania  na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki. Lepiej skorzystać z istniejących możliwości, nie wymagających pomocy lekarskiej.

W  aptekach  w  sprzedaży  otwartej,  szeroko  dostępne  są  odpowiednie  narzędzia  do  bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy, według załączonych do danego narzędzia instrukcji. Wszystkie narzędzia gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza najbliżej skóry a także umożliwiają skuteczne wyciągnięcie pasożyta ze skóry.Po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne, polegające na umyciu i zdezynfekowaniu skóry (np. wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki).W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka- w pierwszej kolejności należy wykonać czynności opisywane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi do usuwania kleszczy.

Mniejsze fragmenty kleszcza, które w trakcie usuwania pozostaną pod skórą z reguły nie zwiększają istotnia ryzyka zakażenia, zatem wówczas można poprzestać na umyciu i dezynfekcji rany.

Nieprawidłowe  usuwanie  kleszczy  zwiększa  ryzyko  zakażenia  drobnoustrojami  chorobotwórczymi, dlatego należy pamiętać by kleszcza:

  • Nie wyciągać „gołymi” palcami
  • Nie rozgniatać
  • Nie wyciskać
  • Nie wykręcać
  • Nie przypalać
  • Nie smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami     (np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek)
  • Nie usuwać igłą

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE