reklama

50 lat Klubu Żeglarskiego ORKAN w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Klub Żeglarski "ORKAN" obchodził 50-lecie swojego istnienia. Klub żeglarski świętował okrągłą rocznice w Hotelu Polskim w Mielcu.
reklama

To nie tylko jubileusz samego klubu, ale również – i może przede wszystkim – święto jego członków. Jet to święto zwycięstwa przyjaźni, miłości do żeglarstwa, dążenia do wspólnego celu; święto braci żeglarskiej, rodziny, która nie jest oparta na więzach krwi. Jest to święto ludzi, którzy związani przynależnością do klubu żyją ze sobą, mogą liczyć na siebie nawzajem i akceptują się wraz ze swoimi wadami - społeczności Klubu Żeglarskiego ORKAN, która w różnym składzie, ale przetrwała niejedną burzę i niejedną jeszcze przetrwa, czego Klubowi serdecznie życzymy!

Klub Żeglarski "ORKAN" powstał z inicjatywy Komisji Turystyki Żeglarskiej Oddziału Zakładowego PTTK przy WSK Mielec, na podstawie uchwały z 28 kwietnia 1973 r. Otrzymał wówczas nazwę Klub Turystyki Żeglarskiej „Tramp”, a jego pierwszym prezesem został Edmund Pilak. 

Pod koniec pierwszego roku działalności klub skupiał 51 członków, z których 6 posiadało stopień żeglarza, a 19 – sternika. Początkowo pływano na stawach w Ośrodku Rekreacyjnym w Rzemieniu i na Jeziorze Solińskim. 

10 lutego 1976 r. podjęto uchwałę o zmianie nazwy na Klub Żeglarski „Orkan”. W tym czasie klub posiadał cztery jachty: „Finn”, „Omega”, „Rambler” i „Orion”. W 1980 r. rozpoczęto pływanie na jeziorach mazurskich, nie rezygnując jednak z lokalnych akwenów. Prowadzono na nich specjalne kursy żeglarskie dla dzieci i młodzieży. W 1986 r. zakupiono jachty „Venus” i „Bez”, a w późniejszych latach „Mikropolo” i „Sasanka 660”.

 W 2. poł. lat 80. założono sekcję windsurfingową. Liczba członków wzrosła wtedy do 150. W 1995 r. „Orkan” uzyskał status stowarzyszenia zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Coroczne szkolenia żeglarskie spowodowały wzrost kwalifikacji członków klubu, spośród których kilku uczestniczyło w rejsach poza granicami Polski. 

Założono muzyczny zespół szantowy „Orkan” w składzie: Katarzyna Kalicka, Radosław Żurek, Eugeniusz Bujak, Krzysztof Wołosz i Bogdan Żurek. Prezentował się on w Mielcu oraz w innych miastach i ośrodkach sportów wodnych. 

Ogółem w latach 1973-2003 przewinęło się przez klub około 300 osób. Dzięki „Orkanowi” uprawnienia żeglarskie zdobyło około innych 300 osób, w części nie będących jego członkami. 

W 2003 r. do klubu należeli m.in.: 1 kapitan, 12 sterników, 43 żeglarzy i 5 instruktorów. W zarządzie pracowali: Zbigniew Gortadt (prezes), Włodzimierz Adamski, Witold Sroczyński, Ryszard Wagner i Piotr Łuc. Do 2012 r. baza klubowa znajdowała się w Ośrodku w Rzemieniu koło Mielca, a w 2012 r. została przeniesiona do Otałęży (powiat mielecki), gdzie znajduje się duży akwen o powierzchni ok. 50 ha. 

W marcu 2013 r. w Domu Kultury SCK w Mielcu odbyła się uroczystość 40-lecia KŻ „Orkan”. Efektem działalności w tym okresie było m.in. wyszkolenie około 600 żeglarzy. W roku jubileuszu Klub liczył 38 członków. Przewodniczący (prezesi) klubu w latach 1973-2013: Edmund Pilak, Jan Straż (komandor), Stanisław Żurek, Bogdan Ostrowski i Zbigniew Gortadt. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama