Reklama

4 osoby nie żyją po zatruciu grzybami. Jak bezpiecznie zbierać i kupować grzyby

Opublikowano:
Autor:

4 osoby nie żyją po zatruciu grzybami. Jak bezpiecznie zbierać i  kupować grzyby - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwie siostry w wieku 66 i 80 lat zmarły 1 października po spożyciu grzybów. Dzień później zmarły kolejne dwie osoby, tym razem 70-letnia kobieta i jej 44 -letni syn. Siostry zostały poczęstowane grzybami przez sąsiadów, a matka z synem kupili je na bazarze.

Wszyscy zmarli byli mieszkańcami Wrześni (Wielkopolskie), a ich śmierć były wynikiem fatalnej pomyłki dwóch miejscowych handlarzy grzybami, którzy byli przekonani, że zebrali  gąski  zielone, a wśród nich było też  kilka  muchomorów sromotnikowych.

Handlowali grzybami na lokalnym bazarze, choć czasami rozdawali je znajomym za darmo. Tak trafiły one do dwóch sióstr. Kolejne dwie zmarłe osoby, kupiły je od nich.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego  wynika, że w  2016 roku zatruło się w Polsce grzybami 46 osób, 2017 – 24, 2018 – 16, 2019 – 27 osób.

Eksperci przestrzegają, żeby nie kupować grzybów z nieznanych źródeł i od osób, które nie mają przy sobie odpowiednich atestów wystawiony przez grzyboznawcę.   

Jak przebiega zatrucie grzybami

Grzyby trujące uszkadzają wątrobę, nerki, a w następnej kolejności śledzioną  i serce. Trujące jady mogą zniszczyć te organy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.
Najczęściej objawy zatrucia grzybami trującymi możemy zauważyć po około 5 godzinach od zjedzenia potrawy Podstawowymi objawami zatrucia grzybami trującymi są: biegunka, wymioty, nudności. Występują też objawy, których nie łączymy z zatruciem, takie jak: łzawienie, ból głowy, zapaść, uczucie gorąca, spadek ciśnienia.

Na co uważać zbierając grzyby

Jeśli uważamy się za grzybiarzy  i sami chodzimy do lasu zbierać grzyby to trzymajmy się podstawowej zasady -  zbierajmy tylko te, których jesteśmy całkowicie pewni. Unikajmy grzybów, które łatwo pomylić z trującymi jak właśnie gąski zielonki oraz kanie czubajki, które są często mylone z muchomorami sromotnikami

. Fatalnych pomyłek unikniemy, jeśli będziemy zbierać tylko grzyby, które pod swoim kapeluszem mają gąbkę zamiast blaszki. Wśród takich grzybów nie ma śmiertelnie trujących.

Jak bezpiecznie kupować grzyby

Grzyby można też kupić na przykład na targowiskach. Dokonując takich  zakupów  musimy wiedzieć jednak o pewnych zasadach, które uchronią nas przed przypadkowym  zakupem grzybów trujących.

Nie każdy wie, ale sprzedający grzyby musi zgodnie z prawem posiadać specjalny atest. Warto też o okazanie takiego atestu poprosić.  Atest to dokument wystawiony przez grzyboznawcę (dla grzybów świeżych i suszonych) lub klasyfikatora ( tylko dla świeżych), który ocenia grzyby i dopuszcza je do obrotu.  Wystawiany jest on bezpłatnie. Ważność takiego dokumentu dla grzybów świeżych to 48 godzin.

Taki atest zawiera informację o gatunku grzybów dopuszczonych do sprzedaży (nie ma możliwości sprzedawania mieszanek grzybów, wszystkie w danej partii muszą być jednego gatunku), dokładnej dacie oceny wraz z godziną, ich ilości i miejscu, w którym zostały zebrane. Poza tym  musi mieć pieczątkę i podpis grzyboznawcy lub klasyfikatora.

W Polsce do sprzedaży dopuszczonych jest bardzo dużo, bo  44 gatunki grzybów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE