Zgodnie z decyzjami Ministerstwa Edukacji Narodowej 1 września dzieci wracają do szkół. Przepełnionych szkół , w których są licea z podwójnym rocznikiem i ośmioklasowe podstawówki.
Podstawowym modelem pracy mają być zajęcia stacjonarne. Będzie też możliwy model mieszany. Dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł podjąć decyzję, że część dzieci będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część będzie uczyła się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym możliwe będzie przejście całej szkoły na edukację zdalną.
Wielu dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli samorządów uważa, że ministerialne przepisy powstały za późno. Jest za mało czasu by powrót do szkół odbył się całkowicie bezpiecznie.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty wzywa też do opóźnienia o dwa tygodnie rozpoczęcia roku szkolnego, aby wszyscy uczniowie powracający w wakacji (z różnych części kraju lub zagranicy) mogli przejść kwarantannę, która pozwoli ocenić czy nie są zarażeni koronawirusem. Stanowisko w tej sprawie Stowarzyszenie wyśle do kancelarii premiera, ministra edukacji i posłów z sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.
Rekomendację opóźnienia początku zajęć przygotowało też Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Według naukowców UW jeżeli 1 września otworzymy jednocześnie wszystkie szkoły to liczba dziennych zachorowań może wzrosną nawet do kilku tysięcy przypadków na dobę czyli czeka nas model włoski. Wyliczyli, że wskaźnik R, który pokazuje liczbę osób, jaką średnio zaraża jedna osoba z koronawirusem, po otwarciu szkół może wzrosnąć z 1,2 aż do 2.
Jakie decyzje podejmie rząd w sprawie rekomendowanego opóźniania roku szkolnego na razie nie wiadomo.
CZYTAJ TAKŻE:
- Podkarpacie: Ukradli tablet. Wrócili, by kupić telefon
- Remont skończony, rondo przejezdne, MKS na starych trasach
- Z regionu. Widłami przebił sąsiada!
- Tragiczny wypadek na Śląsku. Wśród ofiar 7 mieszkańców Podkarpacia
- Nocny pożar w Jaślanach [FOTO]
- Pracodawcy chcą zatrudniać. W powiecie mieleckim rekord ofert pracy