Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa ma charakter centralny, każdy Oddział IPN przygotowuje swoją część regionalną oraz 3 wybrane ośrodki lokalne.
- Dziękuję prezesowi IPN-u za to, że właśnie w Mielcu możemy rozpocząć wystawę, która jest ważna dla społeczności naszego miasta. 1 lipca 1980 roku w Mielcu rozpoczęły się działania ze strajkami robotników. To my w naszym mieście daliśmy sygnał w całym kraju, żeby przeciwstawić się rządom totalitarnym - podkreślił prezydent Mielca Jacek Wiśniewski
Na terenie Podkarpacia jako ośrodki lokalne, które chcemy zaprezentować na wystawie w pierwszej kolejności to: Mielec, Rzeszów i Stalowa Wola.
Zobacz relację z uroczystości
1-2 lipca 1980 r. WSK-PZL w Mielcu była jednym z pierwszych zakładów, które rozpoczęły solidarny bunt społeczny przeciwko władzy komunistycznej w Polsce. W polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ceny większości towarów były ustalane centralnie przez rząd i Biuro Polityczne KC PZPR. 1 lipca 1980 r. władze partii podjęły decyzję o podwyżkach cen artykułów spożywczych, której miała towarzyszyć podwyżka płac w WSK-PZL Mielec.
Zbigniew Skrzypek, uczestnik strajków w WSK
Stało się jednak inaczej. 30 czerwca rozeszła się informacja, że podwyżki płac zostały wstrzymane. W tym czasie w Mielcu brakowało mięsa i wędlin. Wobec tego 1 lipca 270 pracowników WSK odmówiło pracy. Pierwsze przerwy w pracy miały miejsce na Wydziale 30, po odcięciu „głównego zasilania elektrycznego”. Następnie zanotowano przestoje na Wydziale 06 i w Zakładzie Aparatury Wtryskowej.
Dr Jarosław Szarek, prezes IPN w Polsce
Tego samego dnia delegacja z W-30 spotkała się z dyrektorem zakładu i sekretarzem PZPR. Robotnicy zostali potraktowani lekceważąco, zagrożono zwolnieniami całej załogi. Następnego dnia strajkowało już 2 tysiące pracowników na dziewięciu wydziałach produkcyjnych. W kolejnych dniach zasięg strajku został zmniejszany, a ostatecznie wyciszony przez kierownictwo zakładu. Nie zmienia to faktu, że strajk w WSK-PZL Mielec był pierwszym z największych wystąpień robotniczych w lecie 1980 r.
- Chodziło nam o to, żeby przywrócić pamięć o tych ośrodkach, które odegrały ważną rolę w 1980 roku, a często się o nich nie pamięta. Tego historycznego zwycięstwa nie byłoby, gdyby nie dziesiątki ośrodków w całej Polsce. Mieliśmy wiele głosów Mielczan, którzy pamiętali czasy strajków i mówili nam o tym, że warto o tych czasach mówić głośno. Oni w swoim strajku upominali się o godność człowieka. Warto to podkreślać, że strajk w Mielcu miał już miejsce 1 lipca 1980 roku - mówił dziś w Mielcu dr Jarosław Szarek
Od 15 lipca 1980 r. strajk odbywał się także w Wydziale Wykończeniowym W-5 Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan”. Podczas protestów zorganizowano Tajny Komitet Strajkowy, któremu przewodzili Adam Paszkiewicz i Adolf Obłój. Rozmowy protestujących z dyrekcją doprowadziły do tego, że wycofano niekorzystne dla pracowników Normy Technicznie Uzasadnione oraz podwyższono wskaźnik tabeli płac. Powyższe działania tylko na krótko uspokoiły sytuację w Sanockiej Fabryce Autobusów. Kolejny protest przeprowadzono w dniach 15-17 sierpnia 1980 r. Strajk rozpoczęli ponownie pracownicy Wydziału W-5. Po wynegocjowaniu podwyżki płac protest zakończono.
Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa ma charakter centralny, każdy Oddział IPN przygotowuje swoją część regionalną oraz 3 wybrane ośrodki lokalne. Na terenie Podkarpacia wystawa będzie prezentowana w pierwszej kolejności w Mielcu (1 lipca), Rzeszowie (21 lipca) i Stalowej Woli (14 sierpnia).
Czytaj także:
- 40- lecie "Solidarności" świętowano dziś w Mielcu. Historycy jednym głosem: "To tu wszystko się zaczęło" [FOTO, VIDEO]
- Popularny produkt wycofany z Biedronki!
- Mamy to! Nasza lipa Drzewem Roku!
- Rusza program Moja Woda. 5 tysięcy złotych czeka!
- Pracownicy gminy Czermin ruszają z kontrolą prawidłowej segregacji śmieci
- Budżet Obywatelski zapewnił mielczanom wiaty przystankowe [FOTO]
- W regionie rusza pierwsza poradnia dla ozdrowieńców
- Mecz rozstrzygnął się w samej końcówce. Stal Mielec walczyła w Jastrzębiu
- Potrącił rowerzystkę i uciekł z miejsca zdarzenia. Policja poszukuje kierowcy zielonego Audi A4 [VIDEO]
- Są pieniądze na usuwanie azbestu. Za samowolne pozbycie się go grozi grzywna