reklama
reklama

Dlaczego w powiecie mieleckim nie ma specjalistycznej opieki hematologicznej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Szpital Specjalistyczny w Mielcu

Dlaczego w powiecie mieleckim nie ma specjalistycznej opieki hematologicznej? - Zdjęcie główne

Szpital Specjalistyczny im. E. Biernackiego w Mielcu | foto Szpital Specjalistyczny w Mielcu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sygnały czytelnikówPacjenci z powiatu mieleckiego, którzy chorują na nowotwory krwi, skarżą się na to, że nie mają dostępu do specjalistycznej opieki hematologicznej na terenie powiatu mieleckiego. Brak specjalistycznej diagnostyki i leczenia wymaga od pacjentów wyjazdów do ośrodków poza naszym powiatem. Jest to szczególnie uciążliwe dla pacjentów, którzy znajdują się w aktywnej fazie choroby lub dojdzie u nich do progresji choroby czy też wznowy. Stanowi to dla nich nie tylko spore obciążenie zdrowotne, ale i również finansowe. W związku z tym zapytaliśmy dyrekcję mieleckiego szpitala czy w najbliższym czasie jest szansa, by Poradnia Hematologiczna tutaj powstała, a docelowo też oddział.
reklama

Chorzy na nowotwory krwi z powiatu mieleckiego skarżą się, że nie mają możliwości szerszej diagnostyki i leczenia na terenie naszego powiatu.

- Jest to dla nas uciążliwe, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również finansowych — podkreślają mieszkańcy.

Problem ten dotyczy też pacjentów wyleczonych, gdyż wymagają oni stałej kontroli hematologicznej przez wiele lat, ponieważ istnieje u nich ryzyko tzw. wznowy, czyli nawrotu choroby nowotworowej.  

Dlaczego w szpitalu  w Mielcu nie ma poradni hematologicznej i oddziału hematologicznego?

Na terenie powiatu mieleckiego nie ma żadnych specjalistycznych ośrodków zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorób hematologicznych w ramach publicznej służby zdrowia (na terenie Mielca możemy znaleźć tylko jednego lekarza hematologa, lecz z praktykę prywatną). Dlaczego oddział czy poradnia nie powstały jeszcze na terenie Szpitala  Specjalistycznego im E. Biernackiego w Mielcu?

reklama

- Do utworzenia Poradni Hematologicznej konieczne jest spełnienie wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia z zakresu ambulatoryjnego leczenia specjalistycznego, między innymi zatrudnienia lekarza specjalisty w dziedzinie hematologii lub lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie hematologii, albo lekarza specjalisty w dziedzinie hematologii oraz lekarza specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale lub w poradni zgodnych z profilem świadczenia gwarantowanego. - odpowiedziała dyrekcja szpitala.

Z tego tytułu, że istnieje niedobór specjalistów-hematologów i lekarzy w trakcie specjalizacji z hematologii w całym kraju, zarządzający mieleckim szpitalem nie planują w najbliższym utworzenia Oddziału/Pododdziału Hematologicznego. Czy jednak są jakiekolwiek szanse, by taki oddział znalazł się w Mielcu?  

reklama

- Hematologia jest niszową dziedziną lekarską. Szpital Specjalistyczny w Mielcu nie zatrudnia specjalistów hematologów. W związku z trudnościami ze znalezieniem specjalistów w tej dziedzinie na chwilę obecną nie planuje się otworzenia Oddziału/Pododdziału Hematologicznego. - odpowiada dyrekcja tutrjszego szpiatala.

Deficyt lekarzy hematologów wynika z faktu, że na tę specjalizację aplikuje zbyt mała liczba lekarzy. Jest to bardzo trudna specjalizacja pod względem merytorycznym, dodatkowo stresująca ze względu na dużą liczbę niepowodzeń w leczeniu, ponadto mało atrakcyjna finansowo, co młodzi lekarze również biorą pod uwagę przy wyborze ścieżki specjalizacyjnej. Zdaniem samych hematologów obecna forma kształcenia specjalistów w zakresie hematologii jest anachroniczna. 

reklama

W tym miejscu trzeba nadmienić, że na specjalizacje w zakresie hematologii, która trwa 6 lat, składają się dwa moduły: 3 lata-choroby wewnętrzne (interna) i 3 lata-hematologia. W trakcie specjalizacji połowa osób rezygnuje z dalszej nauki. Jednak jak zauważa na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. hematologii prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant  krajowy ds. hematologii istnieje wyjście z tej sytuacji:

- Wyjściem będzie być może przejście do modelu specjalizacji jednomodułowej, co oznacza ograniczenie modułu internistycznego. Będzie to jednak trudne. Niemniej w tym kierunku trzeba by pójść, jeśli chcemy mieć większą liczbę specjalistów hematologów. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zakończyło już pracę nad zmianami programów specjalizacyjnych, a w hematologii modułowość została zachowana, ale trzeba się temu przyjrzeć .

reklama

Poza problemem zapewnienia odpowiedniego personelu dochodzi tutaj jeszcze do głosu kwestia finansowania Oddziału Hematologicznego, gdyż trzeba pamiętać, że leczenie pacjentów na takim oddziale wymaga bardzo wysokich nakładów finansowych. Przy obecnej sytuacji mieleckiego szpitala trudno oczekiwać, że dojdzie tutaj do powstania takiego oddziału.

Czy w szpitalu w Mielcu istnieje możliwość wykrycia wczesnej fazy nowotworu krwi? Jakie są to badania?

Zapytaliśmy dyrekcję szpitala, czy posiadają dane na temat pacjentów z powiatu mieleckiego, zdiagnozowanych na choroby hematologiczne /hematoonkologiczne w ubiegłym roku. Niestety, mielecki szpital nie dysponuje takimi danymi, które ilustrowałyby nam, jak przedstawia się sytuacja. Nie oznacza to jednak, że na terenie szpitala w Mielcu nie realizuje się żadnych procedur hematologicznych, dających możliwość wczesnego wykrycia nowotworu krwi, bo jak potwierdza dyrekcja szpitala:

- Oddział Chorób Wewnętrznych i Kardiologii realizuje procedury hematologiczne w zakresie rozmazów ręcznych krwi obwodowej, diagnostyki anemii (wykluczające również onkologiczną przyczynę anemii), biopsji szpiku, natomiast procedura pobrania węzłów chłonnych do diagnostyki hematologicznej realizowana jest w Oddziale Chirurgii Ogólnej.

Jest to tyle ważne dla pacjentów, że mogą już odbyć wstępną diagnostykę hematoonkologiczną na terenie szpitala w Mielcu. Po zrealizowaniu diagnostyki mogą oni zostać skierowani do specjalistycznych ośrodków, zarówno na terenie województwa podkarpackiego, jak i całej Polski.  

W związku z tym, że na terenie mieleckiego szpitala realizowane są rozmaite procedury hematologiczne, to interesującym jest zaprezentowanie skali hospitalizacji, związanymi z chorobami krwi. Pozwoli nam to określić skalę występowania chorób hematologicznych, choć musimy pamiętać, że przytoczone liczby nie do końca oddają rzeczywistości, wszak rok 2022 to nadal rok pandemii SARS- COV 2 i wiążące się z nim ograniczenia w diagnostyce i w przyjęciach do szpitala.

- W Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu w 2022 roku było 564 hospitalizacji związanych z chorobami krwi i 11 hospitalizacji związanych z nowotworami tkanki krwiotwórczej, żadna osoba nie zmarła z przyczyn chorób hematologicznych nienowotworowych - stwierdza dyrekcja mieleckiego szpitala.

Jeżeli dodamy, że rocznie w mieleckiej lecznicy przyjmuje się ogółem około 20 tysięcy pacjentów, to wydaje się, że liczba hospitalizowanych pacjentów z chorobami krwi jest stosunkowo niewielka (około 3%). 

Reasumując, głównym powodem, dlaczego do tej pory w naszym powiecie nie powstała jeszcze poradnia i oddział hematologiczny jest niedobór specjalistów i rezydentów z zakresu hematologii w naszym kraju. Jest to problem ogólnopolski, problem systemowy, który wymaga od decydentów wdrożenia rozmaitych mechanizmów, m.in. modyfikację systemu kształcenia specjalistycznego z zakresu hematologii, zachęt finansowych, opieki psychologicznej nad lekarzami  (radzenie sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami zawodowymi).   

Nasi lokalni decydenci poczynili już pewne kroki, mające na celu poprawienie sytuacji pacjentów onkologicznych w naszym powiecie. Swoistym przełomem  było uruchomienie w dniu 18 maja 2022 roku poradni onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. E. Biernackiego w Mielcu, w której konsultacje prowadzą lekarze specjalizujący się w onkologii. Nie bez znaczenia jest również to, że na terenie szpitala w Mielcu funkcjonuje Oddział Medycyny Paliatywnej, gdzie w znacznej mierze pacjentami tego oddziału są osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową lub z nowotworami o niekorzystnym rokowaniu. Istnienie poradni onkologicznej i oddziału paliatywnego to istotne aspekty, które pozwalają z optymizmem patrzyć na to, iż pacjenci onkologiczni nie zostali pozostawieni sami sobie.

Czy zatem pacjenci z chorobami hematologicznymi mogą liczyć w przyszłości na powstanie poradni hematologicznej na terenie naszego powiatu? 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama