Początkowe roboty obejmują przygotowanie terenu i wykopy dla posadowienia fundamentów nowego peronu.
Nowy obiekt, powstaje w rejonie strefy ekonomicznej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Jeszcze w tym roku mielczanie zyskają dodatkowy punkt dostępu do kolei i większe możliwości komunikacji. Łatwiejsze będą codzienne dojazdy pociągiem do pracy, szkoły, a także okazjonalne. Dogodniejsza komunikacja sprzyja poprawie warunków życia mieszkańców. Budowa nowych obiektów dla podróżnych, to istotny element rozwoju kolei i korzyść dla środowiska.
- Przygotowujemy linię nr 25 na ponowne przyjęcie podróżnych. Dzięki nowym inwestycjom rozwijamy transport kolejowy na Podkarpaciu. Jesteśmy pewni, że dzięki temu coraz więcej osób zechce korzystać z transportu kolejowego – mówi Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Na nowym przystanku Mielec Południowy przygotowany będzie wysoki peron, ułatwiający podróżnym wsiadanie do pociągów. Będą wiaty, ławki i tablice informacyjne. Lepszy dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Wyposażenie peronu w ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a, zwiększy komfort podróżnym niewidomym i niedowidzącym.
- Konsekwentnie realizowane inwestycje PLK SA zapewniają pasażerom lepsze możliwości podróży. Kolej staje się atrakcyjnym środkiem komunikacji. Dedykowany mieszkańcom Rządowy Program Przystankowy służy zwiększeniu dostępności i lepszemu wykorzystywaniu ekologicznego środka transportu, jakim jest kolej. To sprzyja również poprawie warunków życia na Podkarpaciu i w innych województwach w Polsce – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Budowę nowego przystanku Mielec Południowy zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Zakończenie prac przewidziane jest w trzecim kwartale 2023 r.
W województwie podkarpackim Rządowy Program Przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Chorzelów Południowy, Zaklików. Realizowane są już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 8 zadań. Kolejne prace budowlane, obejmujące m.in. budowę nowego przystanku Chorzelów Południowy ( l. nr 25) oraz modernizację peronów na stacjach Ropczyce i Hurko ( l. nr 91 ) zaplanowano w drugim kwartale 2023 r.
Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.
Na ten cel przeznaczono 1 mld zł w całej Polsce. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 185 lokalizacji na liście podstawowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.