Podczas specjalnego spotkania z marszałkami województw oraz przedstawicielami Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, premier podkreślał wagę Krajowego Planu Odbudowy, który może znacząco wesprzeć rozwój gospodarczy kraju po pandemii. Ważne jest, by wybrać i prowadzić te projekty, które pozwolą szybko wejść w fazę realizacyjną. Przypomniał, że taki był też postulat Komisji Europejskiej - by szybko po zakończeniu pandemii uruchamiać procesy inwestycyjne i dać silny impuls do rozwoju gospodarczego. To ważne z powodów makro-ekonomicznych, ale także finansowych, fiskalnych, budżetowych i inwestycyjnych.
To niezwykle ważny program, który może wesprzeć rozwój gospodarczy. Otrzymamy 24 mld euro w formie bezzwrotnych grantów i 34 mld euro w ramach pożyczek. Nasz kraj w sytuacji pocovidowej potrzebuje impulsu inwestycyjnego. Tu i teraz – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Dlatego w ramach KPO musimy zaangażować środki w projekty, które szybko przełożą się na poprawę jakości życia, ochrony zdrowia, stanu gospodarki – dodał.
Marszałek Władysław Ortyl mówi, że Krajowy Plan Odbudowy jest ważny dla Podkarpacia:
To wielomiliardowy program więc wymaga wielostronnych konsultacji. Jest on ważny dla naszego kraju i województwa. Z doświadczenia wiem, że przy tego rodzaju dokumentach i programach ten etap prac zawsze wygląda interesująco. Rozmawiamy, dyskutujemy, oczywiście zawsze chciałoby się mieć większy wpływ. Na ten moment jest on moim zdaniem wystraczający. Przygotowujemy się do tego bardzo starannie. Nasze uwagi były precyzyjne i zostały uwzględnione, ale jest potrzeba dalszych rozmów – mówił marszałek Ortyl.
Premier zapewniał, że rząd przyjął już część uwag i wniosków samorządów do projektu Krajowego Planu Odbudowy. Jako przykład podał znaczące przesunięcie środków na inwestycje związane z transportem tzw. zeroemisyjnym, szynowym, w tym na tramwaje, ale także na linie kolejowe i zakup nowego taboru.
Również postulat zwiększenia środków na ochronę zdrowia został przyjęty przez rząd, który pracuje teraz nad reformą tego obszaru. Jak mówił premier, oprócz zwiększenia o ponad 2 mld zł środków na szpitale, pracuje teraz z ministrem zdrowia nad programem, który nie ma na celu nacjonalizacji, ale usprawnienie funkcjonowania szpitali i "bench marking efektywnościowy", który ma doprowadzić do tego, by pieniądze z budżetu państwa czy samorządów nie były marnotrawione.
Rząd przyjął również postulat dotyczący udziału przedstawicieli samorządu terytorialnego w Komitecie Monitorującym KPO, o co bardzo zabiegali samorządowcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.