Paweł Urban na trzecim stopniu podium

Paweł Urban na trzecim stopniu podium - Zdjęcie główne

SportSzpadziści Gryfu Mielec i PTG Sokoła Mielec wystąpili na turnieju Wratislavia Challange we Wrocławiu. Najlepiej spisał się Paweł Urban z Gryfu, zajmując wysokie trzecie miejsce wśród młodzików.

Wratislavia Challenge to impreza uznawana za nieoficjalne szermiercze mistrzostwa świata dzieci. Czterdziesta pierwsza edycja tego turnieju zgromadziła ponad 2300 zawodniczek i zawodników z 36 państw z całego świata. Rywalizacja odbywa się w trzech broniach, czyli szpadzie, florecie i szabli, w trzech kategoriach wiekowych.

W piątek, 31 marca, na planszach swoje umiejętności zaprezentowali młodzicy rywalizujący w kategorii U-15. Mielczanie, mimo że mają dopiero po 14 lat, zaprezentowali się w doborowym międzynarodowym towarzystwie z dobrej strony.

W kategorii młodzik na planszach wystąpiło 206 zawodników, w tym 75 zawodników z Polski. Gryfiacy po udanych walkach grupowych w komplecie awansowali do fazy pucharowej. Wszyscy czterej wygrali także pierwsze walki pucharowe, których stawką był awans do grona najlepszych 64 zawodników turnieju.

W kolejnej rundzie nie udało się wygrać Szymonowi Tarachanowiczowi, który po wyrównanym pojedynku przegrał 13:15 z reprezentantem Węgier, a także Piotrowi Urbanowi, który przegrał z reprezentantem Niemiec 11:15. Do "32" awansowali Maciej Kaźmierski - po zdecydowanym zwycięstwie 15:5 z reprezentantem Niemiec i Paweł Urban.

Ten drugi wyszedł ze sporej opresji, bo przegrywał już 12:14 z rok starszym mistrzem Polski i udało mu się jednak wygrać 15:14. Ta wygrana poniosła Pawła aż do półfinału, w którym uległ Janowi Bulandra. Maciejowi Kaźmierskiemu niestety nie udało się awansować do czołowej "16".

W klasyfikacji końcowej w gronie 206 zawodników Paweł Urban zajął 3 miejsce, Maciej Kazimierki był 20, Piotr - 39, a Szymon Tarachanowicz uplasował się na 61 miejscu.

Spośród zawodniczek mielczanek najlepszy wynik osiągnęła (w grupie 14 -15 lat) Weronika Wiktor z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół 1893, zajmując 32 miejsce. Jej koleżanka klubowa Aleksandra Maciejak zajęła dalekie 139 miejsce. W kategorii dzieci  10 -11 lat na 20 miejscu sklasyfikowana została dziesięciolatka  Martyna Mróz z PTG - jako czwarta Polka ze swojego rocznika.

Wśród chłopców 12 – 13 lat  najlepiej spisał się Michał Mróz, sklasyfikowany na 36 miejscu.

W połowie tabeli na 126 miejscu sklasyfikowano Dominika Kwaśnika, a Dawid Madura  był dopiero 152 (wszyscy z  PTG Sokoła).