Reklama

Miasto Mielec zapłaci za halę 79 milionów złotych [NASZ RAPORT]

Opublikowano:
Autor:

Miasto Mielec zapłaci za halę 79 milionów złotych [NASZ RAPORT] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Rozpoczęcie budowy nowej hali sportowej jest coraz bliżej. Okazuje się, że koszty inwestycji, które poniesie budżet miasta Mielca, są duże niższe od kwoty zapisanej w przetargu.

Przypomnijmy, że halę wybuduje polsko-hiszpańskie konsorcjum, które przedstawiło najlepszą ofertę. Zgodnie z ofertą przetargową hala ma powstać w ciągu dwudziestu ośmiu miesięcy od dnia zawarcia umowy za 136 569 999,60 zł brutto.

 To znacznie więcej, niż pierwotnie było zakładane. W najbardziej pesymistycznym planie hala miała kosztować 95 milionów złotych i tyle też zapisano w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. Na podstawie tej kwoty swój projekt przygotowywało również biuro projektowe. Jednym z warunków było to, że hala powstanie właśnie w tych pieniądzach. Niestety, rzeczywistość okazała się inna. 

Koszty okazały się znacznie wyższe i gdy na początku marcu funkcję prezydenta Mielca objął Fryderyk Kapinos, piętrzyły się przed nim kolejne wyzwania.

 – Od momentu objęcia funkcji prezydenta miasta podkreślałem, że oprócz modernizacji biblioteki budowa hali sportowej to najważniejsza dla Mielca inwestycja. Dziś w perspektywie minionego czasu można dyskutować, które z innych omawianych rozwiązań byłoby lepsze dla miasta, klubów sportowych i budżetu, ale czas już zakończyć debaty i rozpocząć działania. Jestem świadomy, że stoimy przed dużym wyzwaniem zarówno logistyczno-organizacyjnym, jak i finansowym, dlatego podejmujemy decyzję o możliwie jak najszybszym przystąpieniu do prac. Na uwagę zasługuje także fakt, że oprócz przygotowań projektowo-budowlanych, w ostatnich miesiącach udało nam się także uzyskać rekordowe dofinansowanie inwestycji sportowej w naszym regionie, czyli prawie 34 miliony złotych z Ministerstwa Sportu – powiedział pełniący funkcję prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos.  

34 miliony złotych dofinansowania to nie jedyne pieniądze, które odciążą budżet miasta w kwestii budowy nowej hali. – Uwzględniając, że będziemy występować jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, mamy prawo do odliczenia podatku VAT. Przy tych kosztach to prawie 26 mln zł. Mamy dofinansowanie 30 mln zł, jeszcze wprowadzimy 3,5 mln zł, bo jesteśmy już po ocenie formalno-merytorycznej wniosku na dofinansowanie basenu. Po podsumowaniu koszt (wybudowania hali sportowej) ze strony miasta to 79 mln zł – powiedziała skarbnik miasta, Barbara Wójcik.  

Miasto Mielec poniesie więc koszt w wysokości 79 milionów złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE