Reklama

Chcą przekazywać pasję następnym pokoleniom. Akademia Ręczniaków JBS

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fb/Akademia Ręczniaków JBS

Chcą przekazywać pasję następnym pokoleniom. Akademia Ręczniaków JBS - Zdjęcie główne

foto fb/Akademia Ręczniaków JBS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Choć wystartowali na początku tego roku, to zainteresowanie ich treningami jest naprawdę duże. Trzej słynni mieleccy szczypiorniści połączyli siły, by wyszkolić swoich następców. Oto Akademia Ręczniaków JBS, którą założyli: Marcin Basiak, Łukasz Janyst i Grzegorz Sobut.

Każdy z nich napisał piękną kartę w historii mieleckiego klubu piłki ręcznej. Uczestniczyli w największych wydarzeniach, grali w najsłynniejszych meczach i osiągali największe sukcesy w najnowszej historii SPR Stali Mielec (obecnie Handball Stal Mielec). Miłośnikom szczypiorniaka w naszym mieście nie trzeba ich przedstawiać, bo każdy doskonale ich zna. Grzegorz Sobut to wieloletni zawodnik Stali Mielec, brązowy medalista z naszym klubem w 2012 roku i król strzelców rozgrywek PGNiG Superligi w sezonie 2010/2011. Łukasz Janyst w Stali Mielec grał przez czternaście lat (2007-2021), zdobył brązowy medal PGNiG Superligi i był czołowym strzelcem naszego zespołu, był także powoływany do reprezentacji Polski, w okresie tzw. Orłów Wenty. Marcin Basiak również przez wiele lat był zawodnikiem Stali, notując z naszym klubem kilka awansów i 4. miejsce w PGNiG Superlidze w sezonie 2010/2011 i 3. miejsce rok później. 

Akademia Ręczniaków JBS ruszyła na początku roku, ale prace, które doprowadziły do jej powstania, trwały już od lata 2022 roku. Na początku przede wszystkim musieli się skupić na pracach formalnych, związanych z założeniem stowarzyszenia i opracowań planu rozwoju całego przedsięwzięcia.

- W ramach przygotowań uczestniczyliśmy w cyklicznych spotkaniach z doradcami Rzeszowskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, podczas których otrzymaliśmy dużą dawkę wiedzy na temat działalności takich podmiotów jak nasza Akademia oraz wsparcie w poszczególnych etapach tworzenia stowarzyszenia – informują nas założyciele Akademii. 

Jak mówią, chcą zrobić coś dobrego dla dzieci i młodzieży z naszego regionu. Bo zaznaczają, że o ile zajęcia z piłki ręcznej w Mielcu są prowadzone od wielu lat, to jednak w gminach ościennych do tej pory ich bardzo brakowało. - Na tym polu dostrzegamy bardzo duży potencjał  do promowania dyscypliny piłki ręcznej oraz odnajdywania talentów sportowych w tej dyscyplinie, w dobie niemalejącej popularności dyscypliny piłki nożnej – podkreśla Marcin Basiak. 

Dla założycieli piłka ręczna to przede wszystkim pasja i jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Wierzą, że właśnie tę pasję i chęć do uprawiania piłki ręcznej są w stanie przekazać następnym pokoleniom.

– Każdy z nas albo już jest, albo za chwilę będzie na "sportowej emeryturze" – zaznaczają. - Dlatego chcąc kontynuować swój rozwój w tej dyscyplinie, postanowiliśmy zmierzyć się z rolą trenerów dzieci i młodzieży, w sformalizowanej formule. Ostatecznie te dwie kwestie zmotywowały nas do podjęcia działań, a fakt, że w zespole mamy nie tylko osoby związane ze sportem, ale także mocne wsparcie formalne, medialne i informatyczne, tylko ułatwił realizację planu – dodają. 

Bardzo szybko okazało się, że trafili na podatny grunt. Gdy podczas ferii zimowych zorganizowali zajęcia w Szkole Podstawowej nr 7 w Mielcu, hala wręcz pękała w szwach od ilości chętnych dzieci. - Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie zajęciami, jest to dla nas olbrzymia motywacja do dalszego rozwoju zarówno naszych umiejętności trenerskich, jak i do rozwoju organizacyjnego Akademii – podkreślają Grzegorz Sobut, Marcin Basiak i Łukasz Janyst. 

Jak przy każdym początku działalności, pojawiają się oczywiście także różnego rodzaju problemy. - Często niezależne od nas, lecz traktujemy je jako wyzwanie i bodziec do ciągłego progresu – mówią założyciele Akademii Ręczniaków JBS.

Problemy jednak ich nie zrażają, bo cele mają bardzo ambitne.

- Naszym planem na najbliższy czas jest rozwój istniejących już grup, uatrakcyjnienie form prowadzonych zajęć, a także stworzenie przestrzeni dla rozwoju sportowego dzieci i młodzieży także w innych miejscowościach powiatu mieleckiego – zaznaczają. 

Aktualnie zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych w Mielcu oraz w Przecławiu. Pierwsza grupa to dzieci z klas od 1 do 3, natomiast druga grupa to dzieci z klas od 4 do 6. Docelowo zamierzają także rozszerzyć zakres działalności o inne grupy wiekowe dzieci i młodzieży, jak również inne miejscowości z terenu powiatu mieleckiego. Zajęcia dla grup mieleckich prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 7 im. Ignacego Łukasiewicza w Mielcu, w piątki od godziny 16 do 18, natomiast zajęcia dla dzieci z Przecławia odbywają się w poniedziałki i środy od godziny 16:30 do 18:30 w Szkole Podstawowej im. Walerii Szalay-Groele w Przecławiu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy