Czym jest ubezpieczenie GAP?
Najprościej wyjaśniając, polisa GAP (Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie od straty finansowej, do której może dojść po kradzieży lub po szkodzie całkowitej pojazdu. Jest to także solidne zabezpieczenie wartości pojazdu i gwarancja wysokiego limitu odszkodowania. Co ważne, nie ma innego produktu ubezpieczeniowego, alternatywnego dla GAP-u.
Czy warto rozważyć opcję ubezpieczenia GAP?
Oczywiście - w końcu nowe pojazdy bardzo szybko tracą na wartości. Szacuje się, że w przeciągu jednego roku od zakupu, cena rynkowa pojazdu może spaść nawet o 40%. A to oznacza, że w razie szkody całkowitej odszkodowanie z AC może okazać się niewystarczające i – przede wszystkim o kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy niższe niż w przypadku pakietu AC+GAP. Zastanów się więc:
- Czy masz wystarczająco dużo oszczędności, by samodzielne pokryć naprawę auta, jeśli odszkodowanie z samego AC okaże się zbyt niskie?
- Czy Twoja firma ucierpi, jeśli auto dostawcze zostanie skradzione, a odszkodowanie AC nie wystarczy, by kupić pojazd o podobnych parametrach?
- Jak spłacisz raty leasingu, jeśli motocykl zostanie skradziony, a Ty nie wykupiłeś polisy GAP?
Jakie są największe zalety polisy GAP?
Bezpieczeństwo finansowe, ochrona przed efektem spadku wartości pojazdu, wysoka kwota odszkodowania – to zalety polisy GAP, które wysuwają się na pierwszy plan. Nie są to jednak jedyne korzyści z tej ochrony. Pokrótce opowiedział o tym jeden ze specjalistów multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia:
Osoby, które wykupiły ubezpieczenie GAP są w bardzo komfortowej sytuacji. W razie szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu otrzymają rekompensatę z AC i z polisy GAP. Sumaryczna kwota będzie więc równa wartości, która widnieje na fakturze zakupu pojazdu (GAP fakturowy). A to oznacza, że kierowca bez problemu będzie mógł nabyć pojazd o podobnych parametrach. Jest to w szczególności ważne dla właścicieli firm transportowych – w końcu po uszkodzeniu pojazdu bez GAP-u dalsze świadczenie usług stanęłoby pod znakiem zapytania. Co więcej, gdyby był to pojazd wzięty w leasing to bez GAP-u strata byłaby podwójnie dotkliwa. W końcu, mimo szkody, raty leasingowe powinny wpływać regularnie na konto.
Oferta ubezpieczenia GAP – do kogo jest skierowana?
Najprościej – do wszystkich świadomych kierowców, których pojazdy nie przekraczają 10 lat. A to oznacza, że wykupić ubezpieczenie mogą zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne. Co więcej, przy tej polisie zupełnie nie ma znaczenia w jaki sposób został nabyty pojazd – za gotówkę, na kredyt czy może został sfinansowany w formie leasingu.
Jakie pojazdy można objąć ochroną GAP?
Prawie wszystkie! Prawie - bo są małe wyjątki od reguły. Jednym z najważniejszych warunków zawarcia polisy GAP w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia jest odpowiedni wiek pojazdu. Nie może on przekraczać 10 lat. Pojazd nie może też być przeznaczony do nauki jazdy przez kursantów lub do wynajmu osobom trzecim. Jeśli tylko te zasady są spełnione to bez problemu ochroną może zostać objęty:
- samochód osobowy,
- samochód dostawczy,
- samochód ciężarowy,
- motocykl,
- kamper,
- samochód sprowadzany z USA,
- autobus,
- traktor,
- przyczepa.
Ile kosztuje polisa?
Ze względu na to, że polisa GAP nie jest tak popularna jak podstawowe OC samochodu, wiele osób kojarzy ją z wysoką ceną. Nic bardziej mylnego! Koszt ochrony GAP zależy od wartości ubezpieczanego pojazdu i mieści się w widełkach cenowych 0,4% do 1,2% jego wartości rocznie. Zatem, jeśli auto jest warte 100 000 złotych to za wariant ochrony GAP fakturowy trzeba zapłacić około 750 złotych rocznie. Czyli tyle, ile za zwykłe ubezpieczenie OC kilkunastoletniego auta zapłaci młody kierowca bez historii ubezpieczeniowej. Trudno się więc nie zgodzić ze stwierdzeniem, że GAP wcale nie jest drogi. W Mielcu korzystne ceny tej ochrony oferuje multiagencja Rydzowski Ubezpieczenia – by poznać ofertę i dowiedzieć się ile kosztuje ubezpieczenie GAP wystarczy wysłać formularz kontaktowy.
Polisa GAP w praktyce
By lepiej zrozumieć jak działa ubezpieczenie GAP postanowiliśmy przytoczyć pewne zdarzenie z życia pana Piotra – który wziął samochód dostawczy w leasing na swoją jednoosobową działalność gospodarczą.
Piotr wziął w leasing samochód dostawczy z 2020 roku. Niestety po roku bezkolizyjnej jazdy, z winy Piotra doszło do szkody. Zniszczenia były znaczne, więc Towarzystwo Ubezpieczeniowe zakwalifikowało ją jako szkodę całkowitą. Mimo, że pojazd nie naddawał się do jazdy – Piotr musiał spłacić leasing. Dzięki polisie GAP w leasingu, a właściwie wysokiej sumie odszkodowania, szybko pozbył się zobowiązania. Wyobraźmy sobie co byłoby, gdyby Piotr nie zdecydował się na ochronę – AC nie wystarczyłoby mu na spłatę zobowiązania. A co gorsze, nie mógłby też świadczyć usług.
Gdzie kupić ubezpieczenie GAP?
Polisę GAP można nabyć zarówno w punkcie stacjonarnym Rydzowski Ubezpieczenia (Aleja Niepodległości 5, Mielec) jak i bez wychodzenia z domu. Decydując się na drugą opcję, czyli na zakup ochrony GAP online wystarczy wysłać formularz kontaktowy dostępny na stronie rydzowski.pl. Specjalista skontaktuje się i przedstawi indywidualną ofertę.