Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki tego zawodu konieczne jest zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie. Nie bez powodu rolnik z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego obowiązkowo musi posiadać ubezpieczenie OC. Jego brak skutkuje nałożeniem kary pieniężnej.
OC rolnika – dla kogo?
https://meritumubezpieczenia.eu/ubezpieczenia-dla-osob-fizycznych/ubezpieczenia-oc-rolne-ubezpieczenia-dla-rolnikow/Zacznijmy jednak pod początku. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku, Odpowiedzialność Cywilna to obowiązkowa polisa dla osób zajmujących się rolnictwem, właścicieli ziemi rolnej powyżej 1 hektara a także dla osób opłacających choćby część podatku rolnego. Co ważne, każda osoba, która stała się właścicielem gospodarstwa, nawet jeśli na ten moment nie posiada żadnej uprawy czy hodowli zwierząt jest zobowiązana do zawarcia umowy na polisę OC. Status rolnika nabywa także osoba, która odziedziczyła gospodarstwo.
Czym jest Odpowiedzialność Cywilna
OC jest materialnym zabezpieczeniem osób trzecich na wypadek wyrządzonych im szkód. Jeśli natomiast mowa o odpowiedzialności cywilnej rolników, to polisa ta chroni przed szkodami, do których doszło w związku z posiadaniem gospodarstwa oraz jego prowadzenia. Co ważne – ubezpieczeniem OC muszą być objęte wszystkie osoby pozostające w jednym gospodarstwie domowym, jak i oczywiście osoby pracujące z nim w gospodarstwie rolnym. Mówiąc prościej, polisa OC uchroni rolnika od poniesienia kosztów, w chwili gdy na przykład wykonując on swoją pracę, uszkodzi ogrodzenie sąsiada. Niestety, zgodnie ze statystykami, wypadków tego typu jest coraz więcej. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie jeśli w następstwie wypadku dojdzie do:
1. Śmierci
2. Uszkodzenia ciała
3. Zniszczenie lub uszkodzenie mienia
Poszkodowany powinien mieć zatem wypłacone odszkodowanie za poniesioną szkodę ale także rekompensatę korzyści, jakie mógłby osiągnąć. Tego typu ubezpieczenie z pewnością wpływa na poczucie bezpieczeństwa rolnika. Prowadzenie gospodarstwa rolnego to sporo wyzwań i obowiązków. Warto, by rolnicy mogli ze spokojem wykonywać swoją pracę.
O co może ubiegać się osoba poszkodowana między innymi:
1. Zwrotu kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją2. Jednorazowego zadośćuczynienia finansowego
3. Jednorazowego odszkodowania na poczet znalezienia innej pracy – w chwili, gdy na skutek wypadku poszkodowany stał się inwalidą
4.W przypadku uszkodzenia pojazdu, zwrotów kosztów holowania
5. Zwrotu utraconych zarobków
6. Renty na potrzeby leczenia
Co w chwili śmierci poszkodowanego?
Jeśli sytuacja materialna rodziny uległa znacznemu pogorszeniu na skutek śmierci poszkodowanego, wtedy przysługuje im odszkodowanie. Rodzina może liczyć także na zwrot kosztów leczenie oraz pogrzebu, a także na zadośćuczynienie, którego celem jest złagodzić skutki straty.
Uwaga, ustawa nakłada na rolnika poza obowiązkiem posiadania polisy Odpowiedzialności Cywilnej także ubezpieczenia budynków rolnych. Dodatkowo, warto zapoznać się także
z innymi wariantami ubezpieczeń skierowanych typowo dla rolników. Szeroki wachlarz znaleźć można na przykład tutaj: https://meritumubezpieczenia.eu/ubezpieczenia-dla-osob-fizycznych/ubezpieczenia-oc-rolne-ubezpieczenia-dla-rolnikow/. Meritum Ubezpieczenia współpracują z najlepszymi firmami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu są w stanie znaleźć optymalną opcję polisy.
Podsumowanie
Rolnictwo to ważny filar polskiej gospodarki. Każdy rolnik będąc świadomym odpowiedzialności powinien posiadać aktualną polisę OC. Jest to jego obowiązek wynikający z przepisów prawa. Nieposiadanie ubezpieczenie skutkuje karą pieniężną. Ubezpieczenie OC to nic innego jak ubezpieczenie na wypadek wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej, jednak OC dla rolnika ubezpiecza także członków rodziny rolnika dzielących razem z nim jedno gospodarstwo domowe jak i pracowników.