Rozmowa Anny Czajkowskiej z Kandydatem na Prezydenta Mielca Jarosławem Szczerbą
Czy warto iść prosto po wytyczony cel, czy warto być przyzwoitym?
Odpowiem krótko, że warto, choćby po to, by wstając rano patrzeć na siebie bez wyrzutów sumienia. Warto być przyzwoitym, nawet gdy to się nie opłaca.
Patrzę na tę kampanie przez pryzmat osób życzliwych, wspierających mnie, przez pryzmat tych, którym przekonałem swoimi działaniami, to najcenniejsze. Jednym z najważniejszych dla mnie osób oddających na mnie głos jest mój znajomy. To on powiedział mi, że jak to w życiu niespecjalnie mnie lubił, ale odda na mnie swój głos. Zapytałem dlaczego. Odpowiedział:
„To co zacząłeś i to co mówiłeś, że zrobisz - zrobiłeś, zatrzymałeś kilka rzeczy, które w mieście były nielegalne, nieprzyzwoite, albo nieetyczne. Na przykład nielegalne zamknięcie Starego Miasta, bez zgody na zmianę organizacji ruchu, czy ustawianie na drogach miejskich znaków, których nie wolno ustawiać. Nie bałeś się, że nie przysporzy Ci to przyjaciół. Zainicjowałeś całą procedurę otwarcia Biura Paszportowego w Mielcu, pamiętam jak zbierałeś podpisy i jak Ci nie wierzyłem, że Ci się uda wywalczyć biuro w Mielcu.”
Dziś mój znajomy mi podziękował. Zyskałem kumpla, który za mną nie przepadał. Przekonałem go swoją pracą i działaniami, które bacznie obserwował.
Może wielu jest takich ludzi?
Myślę, że tak. Sporo Wyborców zyskałem uświadamiając, co wykonałem i co z mojej inicjatywy powstało lub powstanie, bo dziać się będzie w niedalekiej przyszłości. Wielu jest też takich, którzy traktują kampanię jak walkę na śmierć i życie. Zapominają, że za chwilę przyjdzie czas po kampanii i trzeba ze sobą współpracować. Moją kampanię prowadziłem zgodnie z przyjętymi normami społecznymi, które powinny być przestrzegane, zwłaszcza przez tych, którzy startują i mają reprezentować mieszkańców Mielca. Nie obrażałem kontrkandydatów, nie prowadziłem Czarnego PR, nie puszczałem oskarżeń, nie snułem opowieści niesprawdzonych, którymi tak łatwo zaszkodzić startującemu w wyborach.
Miałem do czynienia z różnymi niskimi pobudkami u ludzi. Byli hejtujący dla zasady, byli zawistni, po prostu, bo im nie udało się niczego zrobić, byli tacy co pisali, że trzeba mówić o swoich dokonaniach, a jak pisałem co zrobiłem, to szybko odpisywali, że nie wolno się chwalić i robić rzeczy dla poklasku. Byli też tacy, którzy produkowali swoje żale pod wpływem alkoholu, albo z powodu swoich niedoskonałości i frustracji. Byli też tacy, których mi najbardziej szkoda, którzy krzyczeli pod naciskiem swoich mocodawców, raz mieli jednych, raz drugich, a teraz mają trzecich, ale zawsze zachowują się podobnie. Byli też tacy, którzy już są na znaczących stanowiskach, ale zabrakło honoru, by przyznać się do porażek, czy nie przypisywać sobie nie swoich zasług. Na szczęście to garstka, można policzyć na palcach, próbowali mieszać, obrażać, zaszkodzić. Dla nich też podczas mojej kadencji radnego pracowałem, by ulepszać to co można w mieście.
Kandydując na urząd Prezydenta Miasta Mielca mam świadomość, że wybierani jesteśmy przez część społeczeństwa, ale reprezentujemy potrzeby wszystkich jednakowo. Tak też było, reprezentowałem wszystkich, gdy bez zgody i poparcia reprezentujących miasto - którym powinno zależeć - zebrałem 6 tys. podpisów i pojechałem z nimi do Ministerstwa, by starać się o otwarcie Biura Paszportowego w Mielcu. W czwartek, 4 kwietnia, nastąpiło oficjalne otwarcie, jakże ważnego miejsca dla mieszkańców Mielca i Powiatu Mieleckiego.
Na przecięciu wstęgi pojawiły się też osoby, przeciwne, nie wspierające, czy nie pomagające w tej słusznej inicjatywie. Co prawda nie zostałem dopuszczony do głosu, bym mógł podziękować Mieszkańcom, którzy wraz ze mną uwierzyli, że można, ale mogłem przyglądać się zachowaniom ludzkim w chwili, gdy ostania prosta kampanii wyborczej przysłania eleganckie zachowanie.
Za to też dziękuję, bo to daje dystans i uczy jak nie należy się zachowywać.
Dlaczego kandyduje Pan na Prezydenta Miasta Mielca?
Wiem, ile zrobiłem przez 5 lat dla Mieszkańców jako jedyny niezależny radny, wiem ile zależy od chęci, motywacji, pracy, determinacji i działań. Wiem jak dużo można zrobić dla dobra tego miasta, gdy działa się wspólnie z samorządowcami mając do tego narzędzia. Prezydent ma być pracowity, ma słuchać potrzeb wszystkich mieszkańców, tych którzy na niego głosowali i tych którzy nie oddali na niego głosu. Tak, Prezydent nie powinien się obrażać, nie powinien się układać z biznesem, deweloperami, powinien być czysty i nieuwikłany. Dobrze byłoby, gdyby był skuteczny. Byłem przez 5 lat bardzo aktywny, a swoją aktywność przekładałem na skuteczność. To co pchnęło mnie do kandydowania to ufność, że dla Mieszkańców liczy się efekt poprzez działanie i ciężką pracę.
Jakie działania podjął Pan podczas kadencji radnego?
Nigdy nie odmówiłem pomocy żadnemu Mieszkańcowi Mielca. Złożyłem blisko 300 interpelacji i zapytań pisemnych do urzędu. Większość z nich została zakończona sukcesem. Najistotniejsze to: hala targowa - I i II etap modernizacji, otwarcie zamkniętej przestrzeni Starego Miasta w okresie wakacji, zmiana nielegalnego oznakowania drogowego na osiedlu Kościuszki, poprawa bezpieczeństwa w okolicach przejść dla pieszych przy przedszkolach i szkołach, budowa bieżni lekkoatletycznej i modernizacja kompleksu szatniowo-sanitarnego na terenie SP9.
Bieżące tematy, które na podstawie moich wniosków do budżetu miasta Mielca będą realizowane w 2024 roku to budowa hali przy ZSO nr1 i budowa lodowiska miejskiego oraz remont stadionu Gryfu przy ulicy Warszawskiej. Od 3 lat zabiegałem i troszczyłem się o otwarcie Biura Paszportowego w naszym mieście, jeździłem w tej sprawie do Warszawy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, odbyłem kilka rozmów w Rzeszowie w Urzędzie Wojewódzkim. I jest, mamy to, oficjalnie nastąpiło uruchomienie Biura Paszportowego w Urzędzie Miasta w Mielcu.
Czy ma Pan cele i plan na najbliższe lata?
Nie kandydowałbym, gdybym nie traktował urzędu Prezydenta miasta poważnie. Długo się przygotowywałem i obserwowałem pracę w urzędzie. Wiem, że należy wspierać Młodych działając wspólnie z Seniorami, w oparciu o ich doświadczenie, wraz z troską o ich zdrowie, rozwój i pasje. Moje cele jako Prezydenta na najbliższe lata to podniesienie bezpieczeństwa w mieście, opieka zdrowotna, dbałość o nasze środowisko naturalne, bezpłatna komunikacja, szeroka oferta dla Seniorów, dobre rozwiązania socjalne, oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży oraz oferta kulturalna dla mielczan, sport i kultura fizyczna, przeciwdziałanie wykluczeniom oraz dbanie o mieleckie zwierzęta. A więcej informacji znajdziecie Państwo w programie komitetu, który reprezentuję czyli WASZ.MIELEC.pl
Program Wyborczy, który można spełnić i nie jest pustą obietnicą.
Program KWW WASZ.MIELEC.pl
1. Bezpieczeństwo i zdrowie mielczan
- monitoring przestrzeni publicznej wraz z informacjami dla mieszkańców o zagrożeniach
- punkty powiadamiania i informacji logistycznej na wypadek zagrożeń
- punkty interwencji kryzysowej
- wsparcie i koordynacja prac miasta z organizacjami pozarządowymi
- punkty konsultacji medycznych
- promowanie działań z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego i chorób cywilizacyjnych
2. Ochrona środowiska
- opracowanie i wdrożenie w Mielcu Standardów Dobrych Praktyk w projektowaniu i tworzeniu przestrzeni publicznej. Każda inwestycja publiczna realizowana przez Miasto i Powiat będzie musiała spełniać wytyczne standardów ochrony przestrzeni publicznej i zielonej
- zaprojektowanie i realizacja infrastruktury błękitno-zielonej czyli odbetonowanie miasta
- lokalna retencja wody w ogrodach deszczowych
- pielęgnacja starych drzew oraz nasadzenia nowych na terenie miasta
- zabezpieczanie i dbałość o istniejące drzewostany oraz tereny rekreacyjne i zielone
- przyjazne Stawy Cyranowskie dla dzikiej przyrody i mieszkańców
- odnawialne źródła energii:
— dofinansowanie magazynów źródeł energii
— termomodernizacja
3. Oferta dla seniorów
- rozszerzenie oferty o domy dziennego pobytu seniora
- cykliczne imprezy przygotowane przez seniorów i dla grup senioralnych
- udostępnienie z zasobów socjalnych miasta przestrzeni do spotkań klubowych seniorów
- organizacja punktów wsparcia osób starszych i samotnych
- opieka senioralna dostępna dla osób chorych i samotnych
4. Rozwiązania socjalne
- połączenie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny z Mielecką Kartą 3+; zwiększenie promocji z tytułu 3+
- utworzenie Karty Mielczanina
- preferencyjne warunki dla wynajmu mieszkań
- wygospodarowanie i wyremontowanie pomieszczeń mieszkalnych z zasobów miasta pod lokale socjalne
5. Komunikacja w mieście
- bezpłatna komunikacja dla:
— seniorów
— dzieci i młodzieży
— osób pracujących i płacących - podatki w Mielcu
- rozszerzenie oferty ścieżek rowerowych oraz połączenie infrastruktury rowerowej dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego (ujednolicenie standardów materiałowych, segregacja ruchu, oznakowane parkingi)
- budowa zadaszonych i monitorowanych parkingów rowerowych oraz zamykanych boksów na rowery pozostawiane na kilka godzin np. przy dworcu autobusowym czy kolejowym
6. Edukacja
- ufundowanie stypendiów dla dzieci szczególnie uzdolnionych – rozszerzenie oferty na poszczególne szkoły
- zorganizowanie koła wolontariatu pod opieką i z pomocą miasta, którego celem będą dodatkowe bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży z wiodących przedmiotów szkolnych
- zwiększenie liczby bezpłatnych godzin pozalekcyjnych z przedmiotów obowiązkowych przed egzaminami końcowymi dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i średnich na terenie ich szkół
7. Mielecka kultura
- dofinansowanie imprez cyklicznych na terenie miasta
- stworzenie przestrzeni „oddechu kultury” dla muzyków niezrzeszonych, muzyków amatorów pod próby muzyczne; stworzenie studia muzycznego
- ufundowanie stypendiów dla dzieci i młodzieży uzdolnionych artystycznie
- rozszerzenie oferty zajęć z tańca, teatralnych, wokalnych
- preferencyjne warunki wynajmu powierzchni lokalowych pod zajęcia artystyczne
8. Sport i kultura fizyczna
- zwiększenie zakresu indywidualnych stypendiów sportowych dla dzieci i młodzieży
- obiekty sportowe przy każdej szkole
- dostosowanie istniejących obiektów sportowych i rekreacyjnych pod potrzeby mieszkańców
- podniesienie standardów w tworzeniu przestrzeni rekreacyjno-sportowej, m.in. obowiązek stosowania sprawdzonych materiałów trwałych i bezpiecznych zarówno dla ludzi jak i środowiska
9. Przeciwdziałanie wykluczeniom
- dostępność miejsc użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami
- utworzenie stanowiska Pełnomocnika ds. Osób ze Szczególnymi Potrzebami
- stworzenie osiedlowych stref komfortu dla osób z niepełnosprawnościami na miejsca spotkań
- punkty aktywizacji zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami
- pomoc w utworzeniu i prowadzeniu spółdzielni zrzeszającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną – aktywizacja na rynku pracy
10. Mieleckie zwierzęta
- współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi w zakresie opieki nad zwierzętami
- wsparcie finansowe miasta w zakresie opieki nad zwierzętami
- współpraca z gminami o utworzenie miejsc pochówku zwierząt
KWW Wasz.Mielec.pl