1. Przegrzanie (kontrola temperatury)
Warto pamiętać o dokładnym ustawieniu temperatury spawania. Naturalnie, zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania się materiału a to pociągnie za sobą kolejne następstwa takie jak: spadek wytrzymałości materiału, nierówności, pustki w spoinach, zmiana struktury metalurgicznej.Co możesz zrobić:
Monitoruj ustawienie prądu i napięcia, dostosuj je do spawania.
W razie potrzeby używaj chłodzenia, to pozwoli na większą kontrolę temperatury.
2. Pęknięcia
Powstają w wyniku naprężeń, zbyt gwałtownego schładzania lub nieodpowiedniej metody spawania. Pęknięcia nie dość, że są nieestetyczne to potrzebują sporo czasu, by je naprawić. Dodatkowo mogą prowadzić do wielu zagrożeń.Usunięcie pęknięć jest absolutnie konieczne.
Co możesz zrobić:
Postaraj się o stopniowe chłodzenie, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z materiałem o wysokiej twardości.
Zminimalizuj naprężenia w spoinie, jesteś w stanie to zrobić dobierając odpowiednią metodę spawania.
Skorzystaj z materiałów wypełniających, pamiętaj jednak, by wcześniej upewnić się, że są kompatybilne z materiałem podstawowym.
3. Rozpryski
Iskry, mimo, że efektowne są niepożądane. Dlaczego? Otóż, to właśnie pojawienie się iskier powodują odpryski. Niestety, gdy już się pojawią, wymagają usunięcia. Dlatego warto ich unikać już na etapie spawania. Rozpryski powstają w pobliżu łuku spawalniczego i są efektem zbyt małej osłony, zbyt wysokich prądów lub nieprawidłowej biegunowości.Co możesz zrobić:
Postaraj się zapewnić stały przepływ prądu.
Zapewnij stabilność łuku spawalniczego poprzez odpowiedni dobór gazu osłonowego oraz stałe podawanie drutu.
Unikaj zużytych części, rozsądnie dobieraj części eksploatacyjne.
Zwróć uwagę, czy materiał jest odpowiednio oczyszczony.
4. Zniekształcenia (deformacja)
Deformacje są efektem skurczu podczas stygnięcia materiału, mówiąc inaczej występują podczas niejednorodnego rozszerzania się i kurczenia spoin.Co możesz zrobić:
Przed rozpoczęciem spawania sprawdź, czy wszystkie elementy są dobrze ustabilizowane.
Zminimalizuj naprężenia, rozprowadzaj ciepło równomiernie.
Spróbuj spawania naprzemiennego.
5. Niewłaściwe ustawienie maszyny
Jak pewnie zdążyliście zauważać, to właśnie z powodu niepoprawnego ustawienia maszyny wynika najwięcej błędów. Trzeba powiedzieć wprost, to najczęstszy błąd jaki popełniają spawacze. Każda maszyna ma swoje indywidualne parametry, nawet niewielki błąd może zakłócić jej optymalne działanie. Ważny jest także dobór odpowiedniej maszyny. Jeśli zależy ci na precyzji spawania, warto zapoznać się na przykład z dobrej jakości spawarkami TIG, ich szeroki wybór znaleźć można tutaj: https://allweld.pl/spawarki-tig.Co możesz zrobić:
Niby banalne, ale jakże ważne – zapoznaj się instrukcją danej maszyny.
Ustal natężenie prądu (będzie ono zależne od grubości materiału).
Ustaw napięcie łuku.
Ustaw prędkość podawania drutu.
6. Niewłaściwa technika spawania
Problem ten dotyka zazwyczaj najmniej doświadczonych spawaczy. Nawet najmniejszy błąd w ustawieniu pozycji spawania, niewłaściwe trzymanie uchwytu – to wszystko ma wpływ na uzyskany efekt.Co możesz zrobić:
Warto zacząć od podstaw, popraw uchwyt – nie może być on zbyt silny, ale powinien być pewny i stabilny.
Zadbaj o optymalną (wygodną) pozycję ciała.
Kontroluj prędkość spawania, nie spiesz się.
7. Brak dbania o bezpieczeństwo
Choć temat bezpieczeństwa zostawiliśmy na koniec, to jest on oczywiście niezwykle ważnyw trakcie spawania. Odpowiednie wyposażenie jest nieodzownym elementem pracy spawacza. Pamiętaj zatem o rękawicach, hełmie, specjalistycznych zaciemniających okularach. Ważna jest dobrej jakości odzież ognioodporna a także dobra wentylacja pomieszczenia.