Kredyt hipoteczny, czyli jaki?
Jest to rodzaj kredytu udzielanego przez bank, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość należąca do kredytobiorcy. Zazwyczaj, udzielany jest on na długi okres czasu. W większości banków minimalny czas spłaty kredytu hipotecznego wynosi 5 lat, jednak większość osób decyduje się na kilkudziesięcioletni okres spłacania. Zabezpieczenie w postaci hipoteki powoduje, że w momencie, którym kredytobiorca przestałby wywiązywać się z obowiązku spłacania zadłużenia, bank ma prawo przejąć nieruchomość. Aby otrzymać kredyt, należy podpisać umowę, na mocy której bank przekazuje środki finansowe na określony cel, a klient zobowiązuje się do zwrotu ich w ratach, w konkretnych kwotach i z góry określonym terminie. Żeby bank zgodził się na udzielenie kredytu hipotecznego musi on mieć jasno określony cel. W zależności od przeznaczenia, wyróżnia się takie rodzaje jak:
- Klasyczny kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości- w tym przypadku pieniądze przelewane są bezpośrednio na konto kredytobiorcy.
- Budowlany kredyt hipoteczny- udzielany jest on w sytuacji, w której nieruchomość jest w trakcie budowy, zarówno przez kredytobiorcę, jak i dewelopera. Pieniądze są wypłacane w kilku transzach.
- Kredyt hipoteczny konsolidacyjny- czyli udzielony nie na zakup nieruchomości, lecz aby połączyć w jeden i spłacić wszystkie zaciągnięte kredyty i pożyczki. Łączy on kilka dotychczasowych rat w jedną, niejednokrotnie niższą. Pozwala to podreperować budżet domowy.
- Kredyt refinansowy- jest to usługa przeznaczona dla osób, które posiadają już kredyt hipoteczny i chcą go przenieść do innego banku.
Większość banków oferuje możliwość wzięcia kredytu zarówno w złotówkach, jak i w innej walucie, w zależności od upodobań klienta.
Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest jednym z wielu produktów bankowych i tak jak w przypadku większości z nich, otrzymanie zgody na przyznanie go wiąże się ze spełnieniem pewnych warunków. Przed wydaniem decyzji, pracownik banku dokładnie analizuje sytuację finansową i życiową klienta. Pod uwagę brane są m.in.: wysokość zarobków, rodzaj zatrudnienia, wykształcenie, wiek, stan cywilny, ilość osób należąca do gospodarstwa domowego, domowe wydatki, czy wysokość posiadanych zobowiązań finansowych. Sprawdzana jest także dotychczasowa historia kredytowa, mająca na celu wykluczenie posiadania niespłaconego zadłużenia w innych bankach i instytucjach.. Jeżeli wszystkie te czynniki wypadają pozytywnie, prawdopodobnie możliwe będzie otrzymanie kredytu hipotecznego.
Niektóre banki wymagają od swoich klientów wkładu własnego. Warto sprawdzić to przed podjęciem decyzji o wyborze placówki, ponieważ zazwyczaj nie są to małe kwoty i, jeśli nie pomyślimy o nich wcześniej mogą mocno nadwyrężyć nasz domowy budżet lub odebrać nam możliwość otrzymania kredytu. W zależności od wybranego banku, wysokość wkład własnego może być różna. Różnice mogą wystąpić również w wysokości oprocentowania i dodatkowych opłat, takich jak np. ubezpieczenie kredytu.