Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy oferowany przez banki na potrzeby spłaty innych zobowiązań. Pozwala na połączenie wszystkich lub wybranych zadłużeń (takich jak kredyty, czy pożyczki hipoteczne, kredyty konsumpcyjne, karty kredytowe czy kredyty samochodowe) w jedno zobowiązanie. Bank, w którym kredytobiorca zaciąga kredyt konsolidacyjny, spłaca jego zadłużenia w innych instytucjach finansowych. Dzięki temu kredytobiorcy pozostaje tylko jedno zobowiązanie do spłaty (a więc kredyt konsolidacyjny) zamiast kilku.
Kredyt konsolidacyjny ułatwia kontrolowanie obsługi zadłużeń. Zamiast wielu przelewów wysyłanych co miesiąc do banków w ramach rat za różne zobowiązania, kredytobiorca jest zobowiązany do uiszczania tylko jednej wpłaty, której wysokość jest obliczana na nowych zasadach. Ogranicza to czas poświęcany co miesiąc na operacje finansowe wykonywane na rzecz banku, ale nierzadko pozwala też odciążyć budżet domowy. Jak to się dzieje?
Jedną z cech kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że warunki jego uzyskania i obsługiwania są obliczane na nowo. Niezależnie od tego, jakie oprocentowanie czy okres spłacania dotyczyły posiadanych produktów finansowych, które chcesz skonsolidować, kredyt ten może mieć zupełnie inne parametry. W praktyce oznacza to możliwość obniżenia rat lub zmiany długości okresu zadłużenia. Często związane jest to z niższym oprocentowaniem niż w przypadku dotychczasowych zobowiązań.
Rozważając scalenie wszystkich lub części swoich pożyczek w jedną, zastanów się, ile wyniesie rata kredytu konsolidacyjnego, i porównaj ją z sumą aktualnie obsługiwanych rat. Pomoże Ci w tym kalkulator online – pamiętaj jednak, że przedstawiane przez kalkulator wyniki są szacunkowe, a konkretną ofertę uzyskasz po złożeniu wniosków kredytowych. Możesz również skonsultować się z ekspertem finansowym. Przeanalizuje on Twoją sytuację ekonomiczną i przedstawi Ci dostępne opcje, spośród których wybierzesz najbardziej optymalną dla siebie.
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
Kredyt konsolidacyjny to narzędzie finansowe, którego wykorzystanie może być niezwykle korzystne dla naszego domowego budżetu. Aby to stwierdzić, należy jednak dokonać kalkulacji, uwzględniając swoją aktualną sytuację ekonomiczną oraz warunki wszystkich zaciągniętych dotąd zobowiązań.
Kiedy kredyt konsolidacyjny się opłaca? W wielu przypadkach warto rozważyć skorzystanie z takiego rozwiązania.
Po pierwsze kredyt konsolidacyjny może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają wiele zadłużeń o wysokich oprocentowaniach. W takim wypadku konsolidacja może pomóc w obniżeniu całkowitego kosztu obsługi zobowiązań poprzez połączenie ich w jedno zadłużenie o niższym oprocentowaniu.
Po drugie takie rozwiązanie może być korzystne dla osób, które chcą zmniejszyć swoje comiesięczne obciążenia finansowe. Poprzez wydłużenie okresu spłaty można uzyskać zmniejszenie wysokości raty. Warto jednak zaznaczyć, że taki scenariusz może prowadzić do zwiększenia całościowego kosztu kredytu. Decydując się na wydłużenie okresu kredytowania, trzeba brać taką ewentualność pod uwagę.
Omawiany kredyt może być również dobrym wyborem dla osób, które chcą ustabilizować warunki swojego zadłużenia. Jest to możliwe dzięki zastąpieniu zmiennej stopy oprocentowania różnych kredytów jednym stałym oprocentowaniem kredytu konsolidacyjnego. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie większej przewidywalności comiesięcznych wydatków, co ułatwia planowanie domowych wydatków.