Kodeks drogowy, czyli prawo o ruchu drogowym, to z pewnością zmora niejednej osoby starającej się o uzyskanie prawa jazdy. Przebrnięcie przez egzamin teoretyczny wielokrotnie okazuje się zadaniem szczególnie wymagającym i trudnym. Jak jednak wszyscy posiadacze prawa jazdy wiedzą, to właśnie uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego daje możliwość podejścia do sprawdzianu praktycznego. Zatem pewne jest, że znajomość przepisów ruchu drogowego to absolutna podstawa. Taka sama sytuacja tyczy się osób
z niepełnosprawnościami. Istotne jest, by osoby z dysfunkcjami poznały swoje prawa obowiązujące na drodze, ale także obowiązki. Mało tego, ważne by z takimi przepisami zapoznali się także sprawni kierowcy, tak by szerzej poznali, zrozumieli i zaakceptowali zasady obowiązujące w naszym kraju, które dotyczą osób niepełnosprawnych. To z pewnością mogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji na drogach.
Karta parkingowa to podstawa
Warto zacząć od informacji, że osoba niepełnosprawna kierująca samochód, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych wyłącznie posiadając kartę parkingową. Każdy kierowca najpewniej wie jak ona wygląda oraz jest świadomy jakie daje uprawnienie w kontekście specjalnie wyznaczonego miejsca postojowego. Na niebieskim polu mogą parkować wyłącznie osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym bądź znacznym. Bezprawne zajęcie tego miejsca może skutkować nałożeniem kary pieniężnej, dlatego apeluje się do osób pełnosprawnych by nie pozostawiali swoich aut w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, choćby w związku z ich ograniczoną liczbą.
Kilka istotnych zasad
Karta parkingowa powinna znajdować się na przedniej szybie, tak by była widoczna. Niedozwolone jest umieszczenie karty na desce rozdzielczej lub za zaciemnioną szybą. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, by była ona całkowicie czytelna. To właśnie posiadanie tej karty, poza możliwością parkowania na uprzywilejowanym miejscu, daje szereg innych możliwości.
Znaki, które nie obowiązują osoby niepełnosprawne
Osoba niepełnosprawna posiadająca kartę parkingową ma możliwość niestosowania się do dziewięciu znaków, głownie zakazu ruchu i postoju. Ma to bowiem ułatwić osobie z dysfunkcjami korzystanie z ruchu drogowego. Do znaków, które nie obowiązują osoby z niepełnosprawnościami zaliczają się: zakaz ruchu, zakaz wjazdu, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste, zakaz ograniczonego postoju. Są jednak wyjątki – jeśli pod jednym z wymienionych wcześniej znaków widnieje informacja „dotyczy także osoby niepełnosprawne” (oznaczone symbolem T-29), wtedy zakaz obowiązuje wszystkich kierujących pojazdem, bez żadnych wyjątków.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Mimo uprawnienia, na przykład, dającego możliwość zaparkowania samochodu w miejscu, gdzie znajduje się znak „zakaz postoju”, bezwzględnym obowiązkiem osoby niepełnosprawnej jest sprawdzenie, czy zaparkowany samochód w takim miejscu nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego. Nie bez powodu funkcjonariusze policji podkreślają, jak istotne jest dbanie o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Osoby z niepełnosprawnościami nie mogą na przykład blokować wjazdów czy dróg pożarowych.
Uprawnienia, o których mowa powyżej dotyczą także osób pełnosprawnych przewożących osoby z dysfunkcjami a także pracowników zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.
Obowiązki osoby z niepełnosprawnościami
Karta parkingowa nie zwalania natomiast z przestrzegania ograniczeń prędkości a także innych przepisów. Osoby niepełnosprawne mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa, tu wyjątek stanowią wyłącznie osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Osoba niepełnosprawna nie jest także zwolniona z odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwa czy wykroczenia drogowe.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami skierowanymi dla osób z niepełnosprawnościami, zapraszamy do odwiedzenia strony: https://vitalmed-24.pl/