Matura z informatyki – część pisemna i praktyczna
Obecnie matura z informatyki ma formę pisemną, która trwa łącznie 210 minut i składa się z dwóch części:
- pierwsza część trwa 60 minut i zadanie maturalne polega na rozwiązaniu zestawu bez korzystania z komputera. Uczniowie mogą uzyskać maksymalnie 15 punktów.
- druga część trwa 150 minut i polega na rozwiązaniu poszczególnych zadań z użyciem komputera, a ilość punktów do zdobycia wynosi 35.
Do egzaminu maturalnego z informatyki może przystąpić każdy absolwent, niezależnie od tego do jakiego typu szkoły uczęszczał oraz od tego jakich przedmiotów uczył się w zakresie rozszerzonym.
W jaki sposób przebiega matura?
Poszczególne arkusze maturalne do każdej części egzaminu maturalnego z informatyki zawierają około czterech zadań. Przy każdym zadaniu znajduje się informacja odnośnie tego, ile można zdobyć maksymalnie punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi. W czasie trwania pierwszej części egzaminu maturzysta może korzystać z kalkulatora.Natomiast w drugiej części egzaminu zdający pracuje na autonomicznym stanowisku komputerowym i może korzystać tylko i wyłącznie z programów i danych zapisanych na dysku twardym i na nośnikach stanowiących wyposażenie stanowiska lub które otrzyma wraz z arkuszem egzaminacyjnym.
Jak przygotować się do matury z informatyki?
Zadania maturalne z informatyki są bardzo specyficzne, więc często mało efektywne jest zdobywanie wiedzy w miejscach, które nie są stworzone typowo pod maturę. Niemniej przed przystąpieniem do egzaminu warto sięgnąć po repetytorium maturalne, które to w dużej mierze pozwoli przyswoić i usystematyzować wiedzę każdemu maturzyście. Warto też korzystać z książek o algorytmach, w których to znajduje się wiele informacji, które z pewnością przydadzą się podczas zdawania egzaminu dojrzałości z informatyki.