Łazienka bez okna, czyli coraz częściej wybierane rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym oraz niemalże standard w blokach, jest miejscem najbardziej narażonym na wystąpienie wilgoci, czego następstwem jest pleśń i grzyb. Jeśli nie zapewnimy w niej skutecznej wymiany powietrza jesteśmy narażeni na wystąpienie chorób i utratę zdrowia. Celem odpowiedniej wentylacji jest usuwanie zużytego powietrza, wszelkich zanieczyszczeń oraz patogenów chorobotwórczych. Czy już zdołaliśmy cię przekonać, że warto już na samym początku skupić się na wyborze odpowiedniej wentylacji do twojej łazienki? Mamy nadzieję, że tak. Czas zatem na poznanie rodzajów wentylacji. Zacznijmy od tej podstawowej – grawitacyjnej.
Wentylacja grawitacyjna
Zwana także wentylacją naturalną, możliwa jest wyłącznie wtedy, kiedy łazienka nie przekracza 6,5 m3. Jeśli posiadamy większą łazienkę musimy liczyć się z koniecznością wyposażenia jej w wentylatory, o których opowiemy nieco później.
Wracając do tematu wentylacji grawitacyjnej, to z pewnością każdy z nas widział tak zwaną kratkę wentylacyjną w łazience, ale także w innych pomieszczeniach jak choćby lokale gastronomiczne czy inne miejsca przeznaczone do pobytu ludzi. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje prawo obowiązujące w przyrodzie a zatem powietrze z pomieszczenia wentylowanego jest zasysane do komina i wyprowadzane na zewnątrz budynku. Natomiast czyste powietrze napływa do mieszkania dzięki nawiewom, na przykład dzięki oknom. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że obecnie większość okien wyposażona jest właśnie w nawiewy umiejscowione w górnej części okna. Jest to efekt obserwacji wejścia na rynek bardzo szczelnych plastikowych okien, które przepuszczały niewystarczającą ilość świeżego powietrza. Dzięki nawiewom problem ten został rozwiązany.
W związku z tym, że wentylacja naturalna napędzana jest za pomocą różnicy temperatur, jej skuteczność jest większa w okresie jesienno-zimowym, znacznie mniejsza natomiast w okresie letnim. Chcąc podsumować wentylację naturalną, jej główną zaletą są niskie koszty eksploatacyjne, jeśli chodzi o wady – nieskuteczność latem. Pamiętamy także, że aby spełniała ona swoją funkcję, należy dbać o jej czystość. Chcąc zapewnić jej prawidłowe działanie, należy systematycznie oczyszczać kratkę z zabrudzeń.
Wentylacja mechaniczna
Drugim rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna, czyli wentylacja wzbogacona o systemy wymagające dostępu do prądu. To skuteczna alternatywa dla wentylacji naturalnej, zwłaszcza, że ta mechaniczna działa bez względu na warunki pogodowe. Do najczęściej spotykanych wentylacji mechanicznych zaliczają się: wentylacja wywiewna, nawiewno-wywiewna oaz wentylacja nawiewno-wywiewna wyposażona w rekuperator.
Rekuperator, czyli wymiennik ciepła jest coraz powszechniej wykorzystywaną metodą wentylacji. To najnowocześniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie w ostatnim czasie.
Dlaczego? Otóż, dzięki rekuperatorowi możliwe jest pozyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, czyli tego, które jest usuwane z budynku. Ta metoda coraz chętniej wykorzystywana jest podczas budowania domów jednorodzinnych. Najlepiej bowiem pomyśleć o takim rozwiązaniu już na etapie projektowania nieruchomości.
Wentylacja mechaniczna wywiewna stosowana w nieco mniejszych pomieszczeniach polega na montażu wentylatora w kanale wentylacyjnym. Dzięki temu ruch powietrza jest wymuszony przez wentylator. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, żeby było ono skuteczne musi być włączone. Jeśli o tym zapomnimy, wentylator będzie wyłącznie zatykał kratkę wentylacyjną, a zatem uzyskamy odwrotny efekt.
Jeśli mówimy natomiast o wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, to wykorzystywana jest ona szczególnie w dużych pomieszczeniach, takich jak na przykład sale kinowe. Jest to rozwiązanie wymagające i złożone, wymaga bowiem rozbudowanej sieci przewodów podłączonych do centrali.
Jeśli chcesz zapoznać się z tematem wentylacji bardziej szczegółowo zapraszamy na stronę internetową: https://www.systerm.pl/blog/30/efektywne-metody-poprawy-wentylacji-w-lazience-bez-okna