Czy można samodzielnie rozebrać swój samochód?
Wymiana części nie zawsze wymaga wizyty u mechanika, niektórzy kierowcy potrafią to zrobić samemu. We własnym zakresie da się nawet całkowicie zdemontować pojazd, jeśli tylko przeprowadza się takie prace w zgodzie z przepisami o ochronie środowiska – zużyte płyny eksploatacyjne nie mogą trafić prosto do gleby albo studzienki ściekowej, podobnie jak większość części nie nadaje się do wyrzucenia do miejskiego śmietnika.
Trudno jednak zadbać o takie warunki we własnym, domowym garażu, dlatego rozbiórkami aut zajmują się przede wszystkim warsztaty mechaniczne oraz skupy jak https://skupautzagotowke.net/. Profesjonalne firmy stosują odpowiednie technologie oraz sprzęt do recyklingu, a na koniec wszystko, co niepotrzebne, jest poddawane utylizacji bezpiecznej dla ludzi oraz środowiska.
Złomowanie po demontażu
Prywatny kierowca nie musi rozbierać całego auta, wystarczą tylko te części, które da się pozyskać w bezpieczny sposób. Części można sprzedawać na aukcjach i giełdach samochodowych albo wykorzystać do remontu innego auta, natomiast to, co zostało po wymontowaniu części, trafia na złomowisko.
Trzeba szukać oczywiście złomowisk działających legalnie, które wystawią zaświadczenie o zdaniu auta do kasacji. Nielegalne złomowiska płacą więcej, ale nie dają żadnych dokumentów, czyli po takiej sprzedaży nie da się wyrejestrować swojego pojazdu w wydziale komunikacji. Stacja demontażu najpewniej zażąda dopłaty za brakujące części, wciąż jednak może być to opłacalne dla kierowcy, jeśli tylko potrafi dobrze sprzedać wymontowane podzespoły.
Najprościej do skupu
Nie każdy ma czas, umiejętności i warunki na samodzielny demontaż auta. Wtedy z pomocą przychodzi skup aut Zabrze, czyli miejsce, do którego można oddać niemal każdy używany samochód. Skupy płacą lepiej niż stacje demontażu i we własnym zakresie dokonują utylizacji wraku, więc można na takiej transakcji zyskać więcej niż na samodzielnej sprzedaży części.