Prehistoria
Początkowo, już w chwili wynalezienia ognia zaczęto podejmować pierwsze próby łączenia metali. Zatem najstarszym sposobem łączenia materiałów było zgrzewanie kowalskie lub ogniskowe. To nic innego jak podgrzanie materiału do takiego poziomu, by uzyskać stan plastyczny ułatwiający łączenie metali a później także ich skucie. W ten oto sposób uzyskiwano narzędzia a nawet broń. Czasy średniowiecza to natomiast czasy lutowania metali, co przyczyniło się do zintensyfikowanego rozwoju powstawania biżuterii.
Przełomowy XIX wiek
Proces spawalnictwa nie ulegał większym zmianom aż do XIX wieku. Wtedy to z falą nowych odkryć pojawiło się spawanie elektryczne oraz gazowe. Dokładnie w 1862 roku niemiecki chemik Fryderyk Wöhler odkrył węglik wapnia zwanym karbidem, co bezpośrednio określa się początkiem ery spawalnictwa gazowego.
Polak pionierem spawalnictwa
Jeśli chodzi natomiast o spawanie elektryczne to ogromny udział w jego wynalezieniu mieli polski inżynier, wynalazca oraz pionier spawalnictwa Stanisław Olszewski oraz Rosjanin Mikołaj Benardos. Obaj inżynierowie zaprojektowali wszystkie obecnie używane w procesie spawania elementy jak oryginalna spawarka transformatorowa, zasilana prądem zmiennym, elektroda umieszczona w uchwycie (wówczas nietopliwa, węglowa), zacisk masy oraz łączące całość kable. Proces oparty był na wykorzystaniu zjawiska łuku elektrycznegoi dzięki prostocie użytkowania upowszechnił się na całym świecie. Mimo późniejszych innowacji układ poszczególnych elementów nie uległ zmianie do dzisiaj.
Polacy pierwsi na świecie
W Polsce spawanie łukowe zaczęto stosować dopiero po I wojnie światowej. Wykorzystywano je głównie przy wznoszeniu budynków oraz budowie wagonów. W 1922 roku utworzono Polskie Stowarzyszenie Spawalnictwa i Cięcia Metali. Był to złoty okres polskiego spawalnictwa. Od tego momentu powstawało wiele konstrukcji metalowych, mostów, kotłów czy nawet statków. To właśnie w naszym kraju powstał pierwszy na świecie most spawany.
Nowe technologie
Obecnie, spawalnictwo to prężnie działająca i nieustannie rozwijająca się branża. Żyjąc w erze przemysłowej, gdzie kluczowe znaczenie ma czas produkcji, szybkość i precyzja, technologia w spawalnictwie odgrywa szalenie ważną rolę. Zgodnie z opiniami ekspertów z firmy SKANDI KRAFT - producenta najwyższej jakości spawarek i akcesoriów spawalniczych (https://skandi-kraft.com/pl/), ważne jest by narzędzia czy maszyny charakteryzowały się także trwałością oraz efektywnością. Mało tego, liczy się także energooszczędność, cenna jest także ekologia czy wpływ na środowisko.Wśród osób, które na co dzień nie zajmują się tematem spawania ani jak dotąd nie wykazywały nim zainteresowania, może zdziwić fakt, że tylko pozornie proces ten wygląda na mało skomplikowany. W końcu to od spawacza zależy wykorzystana metoda, spoiwo czy określenie odpowiedniego czasu potrzebnego do stopienia i zespolenia.
Spawacz ma do wyboru następujące rodzaje spawania: gazowe, łukowe elektrodami otulonymi, łukiem krytym, żużlowe, w osłonach gazowych – metody spawania: MIG. TIG. MAG, plazmowe, elektronowe. Choć warto poznać także nieco bardziej futurystyczne metody takie jak: spawanie za pomocą niewielkich robotów czy z wykorzystaniem drukarki 3D. A to z pewnością jeszcze nie koniec.
Rola człowieka w spawalnictwie
Nie sposób jednak nie podkreślić, że przy obecnej technologii, rola człowieka w spawalnictwie została mocno zredukowana. Ma to swoje plusy, jak choćby większe bezpieczeństwo wśród osób pracujących w spawalnictwie. Jeśli tempo rozwoju spawania będzie tak dynamiczne jak do tej pory, wkrótce rola pracownika opierać się może głównie na nadzorowaniu odpowiednich maszyn.