Ogólnopolski ranking „Gmina Dobra do Życia” bada jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. W 2021 roku Gmina Mielec znalazła się na 15 miejscu na 1587 gmin w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców, a tym samym na 97 miejscu w ujęciu ogólnopolskim na wszystkie 2477 gmin, co stanowiło najwyższy wynik wśród gmin powiatu mieleckiego. W 2023 zajęliśmy 17 miejsce wśród wszystkich 160 gmin województwa podkarpackiego oraz 5 miejscu na 112 gmin w województwie podkarpackim w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Tak wysokie miejsca w rankingu to wynik nie tylko realizowanych inwestycji i działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa, rozwoju edukacji i polepszenia jakości życia mieszkańców gminy Mielec, ale także dobrego zarządzania i polityki stabilnego rozwoju prowadzonej przez Wójta Gminy Mielec.
Inwestycje
Obecny, nowoczesny kształt gminy, to przede wszystkim zasługa licznych inwestycji i ogromnych środków finansowych zainwestowanych w rozwój gminy w ostatnich latach. Realizowane od dziewięciu lat w sposób przemyślany i rzetelny przez Wójta Józefa Piątka działania, przyczyniły się do podniesienia poziomu życia lokalnej społeczności. Głównym osiągnieciem ostatnich lat jest podniesienie poziomu skanalizowania gminy do 90% (z 45 % w roku 2014).
Gospodarka wodno-ściekowa, razem z poprawą jakości dróg i edukacją, od początku stanowiła priorytet polityki rozwoju gminy i filar zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkańców. W ramach rozwoju i modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej przez ostatnie 9 lat wykonane zostały inwestycje o wartości blisko 50 mln złotych. W ramach tych działań, wybudowano ponad 82 km sieć kanalizacyjnej, rozbudowano sieć wodociągową o blisko 22 km oraz kompleksowo przebudowano i zmodernizowano stacje uzdatniania wody w Rzędzianowice i Chorzelowie-Chrząstowie oraz powstały studnie głębinowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Rzędzianowicach i Chorzelowie. Aby zapewnić profesjonalną obsługę wciąż rozbudowywanej sieci, w Chorzelowie powstaje profesjonalne zaplecza techniczne do obsługi wodno-kanalizacyjnej gminy Mielec. Jest to ważna inwestycja ponieważ Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej odpowiada za obsługę sieci wodociągowej trzynastu sołectw, czyli 5,1 km sieci magistralnej, 174,1 km sieci rozdzielczej (bez przyłączy) dla 3957 odbiorców wody i nadzoruje sprawne funkcjonowanie dwóch stacji uzdatniania wody. GZGK obsługuje również sieć kanalizacji sanitarnej, która znajduje się na terenie już 11 z 13 sołectw i obejmuje blisko 200 km sieci grawitacyjnej, ciśnieniowej, wysokociśnieniowej i podciśnieniowej, 240 przepompowni ścieków zbiorczych oraz 170 pompowni przydomowych.
Drogi
Oprócz zdrowia i wygody mieszkańców, ważne jest też bezpieczeństwo. A to zapewnia stała rozbudowa i budowa infrastruktury drogowej. Oprócz dużych inwestycji realizowanych przez inne podmioty we współpracy z Gminą Mielec takich jak most na Wisłoce w Rzędzianowicach oddany do użytku w maju 2020 roku czy ronda w Woli Mieleckiej i Chorzelowie funkcjonujące od roku 2023, realizowane są corocznie inwestycje drogowe finansowane ze środków pozyskanych na ten cel przez Gminę Mielec. Dotychczas, w ramach gminnych inwestycji drogowych wybudowaliśmy ponad 9 km chodników i wyremontowaliśmy i wybudowaliśmy ponad 28 km dróg gminnych o podłożu bitumicznym. Poza tym w drogi wewnętrzne i prowadzące do pól wbudowaliśmy blisko 20 tysięcy ton kruszywa.
Edukacja
Kolejnym priorytetem polityki rozwoju gminy Mielec jest edukacja, w tym infrastruktura edukacyjna i sportowo-rekreacyjna. W ośmiu gminnych szkołach w klasach od 1 do 8 uczy się ponad 950 dzieci, a do gminnych przedszkoli uczęszcza ponad 520 dzieci. Ponadto w prywatnej szkole i przedszkolu w Złotnikach uczy się ponad 100 dzieci. Edukacja tak licznej grupy młodych ludzi to nie tylko wyzwanie, ale i duża odpowiedzialność. Dlatego dokładamy wszelkich starań aby poziom nauczania był jak najwyższy, a potrzeby młodych ludzi zaspokojone. W ramach zadań zmierzających do poprawy warunków kształcenia w ostatnich latach sfinalizowano takie inwestycje jak budowa dwóch sal gimnastycznych w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych w Rzędzianowicach i w Książnicach oraz zaplecza przedszkolnego w Rydzowie. W 2020 roku oddano do użytku obiekty sportowo-rekreacyjne w Woli Mieleckiej, a w 2023 roku boisko sportowe w Chrząstowie. Aby poprawić komfort uczniów i jakość gminnych budynków wykonano termomodernizację budynku Zespołu Szkół w Chorzelowie, a w fazie realizacji jest termomodernizacja szkoły w Woli Mieleckiej oraz opracowano projekt termomodernizacji szkoły w Trześni. Oprócz tego wybudowano i rozbudowano 5 placów zabaw przy obiektach szkolnych. Poza tym trzy placówki edukacyjne dostosowano do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi dzięki dofinansowaniu na remonty, zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych i specjalistyczne szkolenia dla kadry. Wszystkie te działania, oraz wykształcona kadra nauczycielska sprawiają, że corocznie uczniowie z gminy Mielec osiągają najwyższe w powiecie wyniki w egzaminach ósmoklasisty, co stanowi dla nas powód do dumy, bo mądra, wykształcona młodzież i zdobyta przez nią w szkole wiedza zaprocentują w przyszłości.
Ponadto wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży, które mają trudności z uczeniem się, motywacją, problemami emocjonalnymi bądź znajdują się w trudnej sytuacji nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Leczenia Środowiskowego Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie. Jako jedyna tego typu placówka w województwie podkarpackim poradnia w Woli Mieleckiej zapewnia bezpłatne wsparcia psychologów i psychoterapeutów. Pomocy w niej mogą szukać rodzice lub opiekunowie prawni, których dzieci mają trudności emocjonalne, przejawiają autoagresję, nadmierne wycofanie, kłopoty z nawiązaniem relacji, zachowania opozycyjne, trudności w wyrażaniu emocji, przeżywają sytuacje kryzysowe powodujące wysoki poziom stresu i napięcia czy wywołają niepokój rodziców w zakresie prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka.
Plany
Wymienione wyżej działania to tylko ułamek tego, co dzieje się w gminie Mielec. Codziennie realizowane są pomniejsze działania i zdania, których finalizacja przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności gminy Mielec planujemy kolejne, ważne i potrzebne inwestycje takie jak choćby modernizacja infrastruktury dróg gminnych w sołectwie Chorzelów, zagospodarowanie terenu w Woli Chorzelowskiej na cele sportowo-rekreacyjne, czy remont elementów wyposażenia pomostu kładki nad rzeką Wisłoką. Chcemy też doposażyć zaplecze Gminnego zakładu Gospodarki Komunalnej w niezbędny do utrzymania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej sprzęt oraz przeprowadzić wspomnianą już termomodernizację budynku Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej i rozbudowę i budowę gminnej bazy kulturalnej. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych sportowców wybudujemy budynek zaplecza szatniowo-sanitarnego dla boiska piłkarskiego w Trześni. Aby zapewnić kompleksową opiekę nad dziećmi od wczesnego dzieciństwa planujemy też budowę żłobka w miejscowości Chorzelów. Oczywiście, jak dotychczas planujemy remontować i budować drogi oraz modernizować oświetlenie tych dróg. Oprócz tych, już potwierdzonych działań, na które otrzymaliśmy dofinasowanie zgłosiliśmy akcesy do wielu innych programów, które być może zaowocują kolejnymi dofinasowaniami, jak np. budową punktu selektywnej zbiorki odpadów, gminnej oczyszczalni ścieków czy termomodernizacją pozostałych gminnych szkół.
Szanowni Państwo, minęło 9 lat odkąd objąłem zaszczytną funkcję Wójta Gminy Mielec. Przez te lata udało nam się zrobić naprawdę dużo. Każde z podejmowanych działań jest odpowiedzią na realne potrzeby lokalnej społeczności. Głęboko wierzę, że największym bogactwem gminy są ludzie i naszym obowiązkiem jest stworzenie najlepszych warunków do życia i pracy, a także kształcenia dzieci i młodzieży. Potwierdzeniem troski o sprawy lokalne jest wręczony mi w maju tego roku Srebrny Krzyż Zasługi, który jest przyznawany osobom wyróżniającym się zasługami na rzecz samorządu terytorialnego oraz wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków służbowych. Dziękuję wszystkim, którzy dotychczas wspierali moje działania i wierzę, że będziemy przez kolejną kadencję razem pracować dla wspólnego dobra, bo gmina Mielec i jej mieszkańcy zasługują na wszystko, co najlepsze.