Dieta przy zapaleniu trzustki

Opublikowano:
Autor:

Dieta przy zapaleniu trzustki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Zapalenie trzustki to schorzenie, które pojawia się, gdy wystąpią problemy z funkcjonowaniem trzustki. Chociaż istnieje wiele przyczyn zapalenia trzustki, zwykle występuje ono w wyniku niedożywienia lub problemów ze zdrowiem ogólnym, wywołujących tę chorobę.

Kto jest narażony na zapalenie trzustki?


Osoby, które mają skłonność do problemów z trzustką, znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia zapalenia trzustki. Do tej grupy należą również:

  • Osoby nadużywające papierosów i alkoholu, 
  • Osoby z kamicą pęcherzyka żółciowego, 
  • Osoby, które przeszły operację pęcherzyka żółciowego lub zabieg chirurgiczny z jakiegokolwiek powodu w obrębie jamy brzusznej, 
  • Osoby z wyższym niż normalny poziomem wapnia we krwi, 
  • Pacjenci z nadczynnością przytarczyc, 
  • Osoby z rakiem trzustki, 
  • Osoby stosujące dietę o nadmiernej zawartości tłuszczu, 
  • Osoby z cukrzycą typu 2 
  • Osoby obciążone genetycznie. 

Osoby, u których wystąpi zapalenie trzustki, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem i zastosować dietę na zapalenie trzustki. Poważne problemy mogą wystąpić u pacjentów, którzy nie przestrzegają diety. Dieta trzustkowa jest integralną częścią całego procesu leczenia. 

Co to jest zapalenie trzustki?


Aby odpowiedzieć na pytanie, czym jest zapalenie trzustki, należy najpierw krótko omówić, czym jest trzustka, która jest jednym z naszych najważniejszych narządów wewnętrznych. Trzustka jest organem, który wydziela enzymy trawienne i wspomaga przekształcanie cukru w formę, którą organizm może wykorzystać, a także pomaga organizmowi zachować równowagę między zawartością cukru, tłuszczu i białka. W przypadku problemów z funkcjonowaniem trzustki enzymy produkowane przez ten narząd są aktywowane, zanim rozprzestrzenią się z trzustki do organizmu. Powoduje to zapalenie trzustki, czyli pancreatitis. Zapalenie trzustki może być ostre (o nagłym początku, zaostrzone) lub przewlekłe (trwające 3 miesiące lub dłużej). O ile ostre zapalenie trzustki można wyleczyć stosując odpowiednie leczenie i dietę, o tyle przewlekłe zapalenie trzustki może trwale uszkodzić trzustkę i spowodować poważne problemy. Pacjenci z zapaleniem trzustki powinni w razie potrzeby przyjmować leki pod kontrolą lekarza oraz ustalić dietę. 

Co powinny jeść osoby na diecie przy zapaleniu trzustki?


Poza dietą bogatą w płyny, proces leczenia mogą wspomóc następujące produkty.

Produkty pełnoziarniste

W odpowiedzi na pytanie, co powinni jeść pacjenci z ostrym zapaleniem trzustki, na szczycie listy pokarmów znajdują się produkty pełnoziarniste. Ponieważ pokarmy pełnoziarniste są przyjazne dla układu trawiennego, nie zmuszają trzustki do nadmiernej pracy, dzięki czemu można zahamować stan zapalny trzustki. Wraz ze wzrostem zawartości błonnika w organizmie zmniejsza się zawartość tłuszczu. To również działa kojąco na trzustkę.

Świeże owoce i warzywa

Dzięki zawartym w nich przeciwutleniaczom, owoce i warzywa pomagają zmniejszyć stan zapalny w trzustce. Owoce i warzywa, zwłaszcza te o wysokiej zawartości błonnika, ułatwiają trawienie i wpływają łagodząco na trzustkę. Aby nie podnosić poziomu cukru we krwi więcej, należy wybierać owoce, które nie zawierają zbyt dużo cukru.

Gotowane chude mięso

Chude mięso jest dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na ostre zapalenie trzustki, które chcą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na białko. Mięso powinno być gotowane, a nie smażone. Pacjenci z zapaleniem trzustki powinni unikać tłuszczu tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Herbaty ziołowe

Po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem można spróbować także ziołowych środków na zapalenie trzustki. Zielona herbata, herbata z lukrecji, szałwia i bazylia mają działanie rozkurczające trzustkę.

Czego nie jeść przy zapaleniu trzustki?

Pacjenci z ostrym zapaleniem trzustki powinni w jak największym stopniu unikać wymienionych poniżej grup pokarmów. Włączenie tych pokarmów do diety skomplikuje i przedłuży proces leczenia. Poniżej znajduje się lista pokarmów zakazanych dla pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki:

Alkohol i palenie tytoniu

Nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów może bezpośrednio prowadzić do zapalenia trzustki. Alkohol może również wywołać zapalenie trzustki, powodując wysoki poziom trójglicerydów.

Smażone potrawy

Smażone potrawy również stanowią poważne zagrożenie na liście pokarmów, których nie należy spożywać przy zapaleniu trzustki. W przypadku zapalenia trzustki i tak należy unikać tłustych potraw.

Cukier

Ponieważ słodycze bezpośrednio zwiększają poziom trójglicerydów, mogą mieć negatywny wpływ na zapalenie trzustki. Kiedy odczuwa się potrzebę spożywania słodyczy, można spożywać owoce w małych porcjach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE