Dieta przeciw osteoporozie - wapń kluczem do zdrowia kości

Opublikowano:
Autor:

Dieta przeciw osteoporozie - wapń kluczem do zdrowia kości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Wapń jest jednym z niezbędnych mikroskładników, którego nie może zabraknąć w żadnej dobrze zbilansowanej diecie. Wiele ludzi kojarzy go zwłaszcza ze zdrowiem kości i zębów, jednak należy podkreślić, że ten składnik mineralny pełni jeszcze wiele innych ważnych funkcji w całym organizmie. Większość wapnia wchłaniamy dzięki odpowiedniej diecie. Jednak wraz z upływem czasu dochodzi do utraty gęstości tkanki kostnej, a tym samym zmniejszenia wytrzymałości kości, co może prowadzić do osteoporozy. Oto podstawowe informacje, które musisz znać, aby zadbać o zdrowie swojego układu kostnego. Przeczytaj uważnie!

Gdzie znajdziemy wapń?


Wapń jest minerałem, którego organizm potrzebuje dla zachowania, bardzo ogólnie mówiąc, dobrej kondycji. Wapń występuje naturalnie w niektórych produktach spożywczych, przede wszystkim w nabiale, niektórych orzechach, niektórych warzywach zielonych, nasionach strączkowych i produktach sojowych, a nawet w pomarańczach. Oprócz tego na sklepowych półkach możemy znaleźć produkty, które są celowo wzbogacane właśnie w wapń. Sama świadomość tego, że specjalnie dodaje się ten składnik do niektórych produktów, już może skłaniać do myślenia o tym, jak ważna jest odpowiednia podaż wapnia w codziennej diecie. Jeżeli Twoja dieta jest uboga w źródła wapnia, warto zmienić styl żywienia. W przypadku braku czasu lub zdolności kulinarnych dobrym rozwiązaniem może być dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/lublin/. Wyspecjalizowany personel każdego dobrej jakości cateringu dietetycznego z pewnością zadba o to, żeby w Twoich pudełkach nie brakowało żadnych niezbędnych składników. 

Dlaczego organizm potrzebuje wapnia?


Wapń jest głównym składnikiem mineralnym zdrowych kości. Około 99% wapnia w organizmie jest przechowywane w kościach i zębach. To właśnie ten minerał sprawia, że są one twarde i mocne. Pozostały 1% jest wykorzystywany do wielu procesów fizjologicznych, które pomagają utrzymać normalne funkcjonowanie i ochronę całego organizmu. Wapń wpływa na kurczenie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych, powoduje skurcze mięśni, pomaga w przesyłaniu informacji w układzie nerwowym i jest niezbędny do produkcji hormonów przez liczne gruczoły.

Proces budowy tkanki kostnej 


Każdego dnia kości są nieustannie przebudowywane, a wapń przemieszcza się w nich i z nich. U dzieci i nastolatków organizm buduje nową tkankę kostną znacznie szybciej niż niszczy starą, co powoduje wzrost całkowitej masy kostnej. Trwa to do około 30 roku życia, kiedy to tworzenie nowych i rozpad starych struktur kostnych zaczyna zachodzić mniej więcej w tym samym tempie. U starszych osób, zwłaszcza u kobiet po menopauzie, kości ulegają rozpadowi szybciej niż są budowane. Jeśli spożycie wapnia jest zbyt niskie, może to przyczynić się do powstania osteoporozy.

Ile wapnia powinna przyjmować dziennie osoba dorosła?


Ilość wapnia potrzebnego dla zdrowych kości i zębów jest różna w zależności od wieku. Według najnowszych wytycznych odnośnie norm spożycia składników odżywczych dla populacji Polski, sugeruje się następujące poziomy dziennego spożycia wapnia dla dorosłych:

Dzienne sugerowane spożycie wapnia dla dorosłych

  • Kobiety i mężczyźni - 19-50 lat - 1000 mg
  • Mężczyźni - 51-70 lat - 1000 mg
  • Kobiety - 51-70 lat - 1200 mg
  • Kobiety i mężczyźni -  71 lat i starsi - 1200 mg

Jakie są najlepsze sposoby na dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia?


Najlepszym sposobem na uzyskanie wystarczającej ilości wapnia każdego dnia jest spożywanie różnych zdrowych produktów z różnych grup żywnościowych. Oprócz tego, codzienne dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości witaminy D z pokarmów takich jak wzbogacone mleko lub z naturalnego światła słonecznego jest ważne, aby pomóc organizmowi wchłonąć i wykorzystać wapń z pożywienia. W ekstremalnych przypadkach zaleca się suplementację tego składnika mineralnego, jednak w pierwszej kolejności zawsze należy brać pod uwagę zmianę nawyków żywieniowych, a dopiero później łykanie suplementów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE