reklama

Czermin gminą dobrą do życia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneGmina Czermin jest usytuowana w północno-zachodniej części powiatu mieleckiego oraz województwa podkarpackiego, w Kotlinie Sandomierskiej. Gmina sąsiaduje z Płaskowyżem Kolbuszowskim, Płaskowyżem Tarnowskim i Pradoliną Podkarpacką. Obszar gminy wznosi się od 157,2 m. n.p.m. do 172,5 m. n.p.m.

Najstarsze znaleziska archeologiczne pochodzą sprzed 8 tysięcy lat. Drzewostan boru mieszanego buduje sosna zwyczajna, dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata. Zachowały się fragmenty łęgu wierzbowo-topolowego, który tworzy topola biała, topola czarna, wierzba. Świat zwierzęcy gminy Czermin jest zdominowany przez gatunki nizinne, środkowoeuropejskie. Można tu spotkać bażanta, sarnę, kuropatwę, zająca, pokrzewkę, skowronka, pliszka i inne. W lasach z kolei żyją dziki, sarny, lisy oraz drobniejsze zwierzęta leśne.

W gminie przeważa gospodarka rolna o wysokiej kulturze uprawy zbóż, warzyw oraz roślin okopowych, jak również hodowla trzody chlewnej, bydła i drobiu.

W skład gminy Czermin wchodzi 9 sołectw: Breń Osuchowski, Czermin, Dąbrówka Osuchowska, Łysaków, Otałęż, Szafranów, Trzciana, Wola Otałęska, Ziempniów.

Gmina zajmuje powierzchnię 80,32 km kw. Na koniec 2023 roku w gminie było 7207 mieszkańców. Chociaż liczba ta spadła względem roku 2022 o 7 osób, to jednak można mówić o nieustannym wzroście liczby mieszkańców w ostatnich latach. Najliczniejszym sołectwem jest Czermin, który liczył w roku ubiegłym 2054 mieszkańców. 1320 mieszkańców liczy Trzciana, 882 Łysaków, 701 Otałęż, 568 Ziempniow, 538 Breń Osuchowski, 446 Wola Otałęska, 420 Dąbrówka Osuchowska, zaś 278 Szafranów.

Serwis Samorządowy PAP ogłosił w listopadzie 2023 roku wyniki trzeciej edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Wyniki rankingu ogłoszone zostały w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Gmina Czermin uplasowała się na 19 miejscu na 160 sklasyfikowanych samorządów z województwa podkarpackiego, na 58 miejscu na 1610 sklasyfikowanych gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców w Polsce, zaś w skali kraju na 289 miejscu na 2477 jednostek samorządu terytorialnego uwzględniającym miasta.

Rozwój gminy i poprawa jakości życia mieszkańców to wynik realizowanych inwestycji oraz działań podejmowanych przez władze gminy w zakresie bezpieczeństwa, kultury, edukacji, pomocy społecznej, ale również stabilnego i zrównoważonego zarządzania prowadzonego przez Radnych oraz Wójta Gminy Czermin.

Inwestycje

Liczne inwestycje oraz ogromne środki finansowe zainwestowane w rozwój gminy sprawiają, że przyjmuje ona nowoczesny kształt. Prowadzi to również do podniesienia poziomu życia lokalnej społeczności.

Wydatki inwestycyjne gminy Czermin w mijającej kadencji to 85 milionów, z czego środki pozyskane ze źródeł zewnętrznych to kwota 62 miliony. Ważnymi inwestycjami infrastrukturalnymi są zadania realizowane wspólnie z powiatem i województwem na kwotę 55 milionów (budowa drogi 984 w Trzcianie, modernizacja nawierzchni drogi 982 w Otałęży, budowa i remonty chodników przy drodze nr 982 w Woli Otałęskiej i Otałęży, modernizacja dróg powiatowych: Breń-Ziempniów, Kawęczyn-Breń Osuchowski, Trzciana-Kawęczyn, Dąbrówka Osuchowska, Borowa-Czermin).

W każdym sołectwie zaplanowane są prace inwestycyjne w szczególności modernizacja dróg gminnych o łącznej długości ok. 27 km na niebagatelną wartość ponad 12 milionów złotych. Ważną częścią układu komunikacyjnego są drogi transportu rolniczego, które są systematycznie poprawiane.

Bardzo ważnym wyzwaniem dla gminy było spełnienie obowiązku ustawowego, w ramach którego został wybudowany Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Czerminie. Dzięki obowiązkowości mieszkańców w zakresie segregowania odpadów komunalnych i decyzjom wyprzedzającym (poszukiwanie nowych firm odbierających odpady, zakup własnych pojemników na odpady komunalne zmieszane) udało się utrzymać przez kolejne 4 lata na niezmienionym poziomie opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Ważną decyzją był zakup od GS w Czerminie części budynku sąsiadującej z Urzędem Gminy w Czerminie, dzięki czemu budynek zyskał dostęp dla osób niepełnosprawnych, na parter został przeniesiony Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerminie. Istotnymi działaniami były inwestycje w odnawialne źródła energii - budowa instalacji fotowoltaicznych przy Stacjach Uzdatniania Wody w Woli Otałęskiej i Trzcianie, Oczyszczalni Ścieków w Czerminie, na budynkach Urzędu Gminy w Czerminie, szkół w Trzcianie, Czerminie, Otałęży, domów strażaka w Czerminie oraz Trzcianie.

Priorytetem jest dbanie o zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne. Te cele przekuły się na zadania inwestycyjne, takie jak kompleksowa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Trzcianie czy budowa Oczyszczalni Ścieków w Czerminie. Dzięki tym inwestycjom możemy realizować zadania inwestycyjne polegające na budowie sieci kanalizacji sanitarnej (Czermin: Podkościele, Grądy, Zawada II, Łysaków: Podmoście, Budy, Małe Budy, Trzciana: większa część dużego sołectwa). W 2019 roku została oddana do użytku nowoczesna oczyszczalnia ścieków zlokalizowana z miejscowości Czermin. Pozyskane dofinansowanie pozwoliło przebudować i rozbudować istniejącej oczyszczalni ścieków w Czerminie. Dzięki realizacji tego projektu została osiągnięta wymagana przepustowość oraz parametry oczyszczania ścieków. Wprowadzona została nowoczesna technologia oczyszczania i kontroli procesu technologicznego, które podniosły efektywność odbioru i oczyszczania ścieków. Nowoczesna oczyszczalnia otworzyła drogę do starań o pozyskiwanie środków zewnętrznych na budowę następnych odcinków sieci kanalizacji sanitarnej.

W 2020 roku powstała stacja podciśnieniowa zlokalizowana w miejscowości Czermin wyposażona między innymi w pompy próżniowe, zbiornik podciśnieniowy oraz pompy tłoczne zatapialne. W ramach inwestycji w zakresie sieci kanalizacji sanitarnej wybudowane zostały w miejscowości Czermin kolektory podciśnieniowe o łącznej długości 3548,0 m, rurociąg tłoczny o długości 10 m, rurociąg grawitacyjny o łącznej długości 249,0 m oraz 24 sztuk studzienek zaworowych z zaworem podciśnieniowym i 13 sztuk studzienek rewizyjnych z tworzywa sztucznego.

Aktualnie dzięki realizacji tego zadania 29 gospodarstw domowych z miejscowości Czermin - Grądy korzysta ze zbiorowej kanalizacji sanitarnej. Długość wybudowanych przyłączy grawitacyjnych PVC160 to 539,0 m. W III kwartale 2022 roku się roboty budowlane polegające na budowie kanalizacji sanitarnej podciśnieniowej w miejscowości Trzciana i Czermin - Zawada II.

Miejscowość Trzciana do tej pory nie posiadała funkcjonującej kanalizacji zbiorczej. W ramach tej inwestycji powstała stacja podciśnieniowa zlokalizowana w m. Trzciana wyposażona między innymi w pompy próżniowe, zbiornik podciśnieniowy oraz pompy tłoczne zatapialne. Wybudowane zostały kolektory podciśnieniowe o łącznej długości 7 068,0 m, rurociąg tłoczny o łącznej długości 4603,0 m, rurociąg grawitacyjny o długości 536,0 m oraz 62 sztuk studzienek zaworowych z zaworem podciśnieniowym i 29 sztuk studzienek rewizyjnych z tworzywa sztucznego.

W styczniu 2023 roku Gmina Czermin uzyskała pomoc na 2 etap budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości Trzciana na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łysaków oraz na budowę dwóch odcinków sieci wodociągowej w miejscowości Czermin. W IV kwartale 2023 roku powstały dwa nowe odcinki sieci kanalizacji sanitarnej
w miejscowościach Trzciana i Czermin Zawada II. W ramach tej inwestycji powstały kolektory podciśnieniowe o łącznej długości 3247,0 m oraz rurociągi grawitacyjne o długości 323,4 m. Zamontowanych zostało 30 sztuk studzienek zaworowych z zaworem podciśnieniowym oraz 20 sztuk studzienek rewizyjnych z tworzywa sztucznego d=425mm.

Realizacja przedmiotowego projektu umożliwiła kolejnym mieszkańcom przyłączenie się do sieci i rozwiązanie problemów związanych z odprowadzaniem ścieków sanitarnych z gospodarstw domowych. W październiku 2023 roku gmina pozyskała dofinansowanie na budowę kolektora podciśnieniowego z odgałęzieniami bocznymi do przyłączenia studzienek zaworowych i odejść grawitacyjnych do pierwszej studzienki za granicami kanalizowanych posesji.

Planowane jest wpięcie do sieci 42 posesji.

Kultura, Edukacja i Sport

Kolejnym priorytetem rozwoju gminy są edukacja, kultura oraz sport. W ubiegłych latach przeprowadzono szereg inwestycji w jednostkach kulturalnych
i oświatowych. Gminny Ośrodek Kultury w Czerminie zyskał nowe życie. Wyremontowano wszystkie pomieszczenia, doposażono sale, w których instruktorzy prowadzą zajęcia artystyczne. Sale wyposażono w sprzęt multimedialny i przygotowano pod kątem prowadzenia zajęć tanecznych, wokalnych, muzycznych, plastycznych i malarskich. Przygotowano galerię, kącik multimedialny, strefę gier w świetlicy środowiskowej.
Jeśli chodzi o szkoły, rozbudowano budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czerminie dla potrzeb Przedszkola Publicznego w Czerminie (dwie kondygnacje), zaadaptowano części budynku przedszkola na potrzeby Publicznego Żłobka w Czerminie, wybudowano kompleks sportowy przy ZSP w Czerminie, dokonano kompleksowej termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej w Trzcianie, przebudowano kotłownię z opalanej węglem na zasilanie gazem ziemnym i wymieniono całą instalację centralnego ogrzewania. To tylko nieliczne inwestycje z tego zakresu. Do czterech szkół w klasach od 1 do 8 na ostatni dzień grudnia 2023 roku uczęszczało 635 uczniów, a do gminnych przedszkoli 378 dzieci. Na zajęcia artystyczne w roku ubiegłym uczęszczało blisko 200 osób.

Kształcenie tak licznej grupy dzieci jest dużym wyzwaniem, ale również niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność. Dokładamy wszelkich starań, aby poziom kształcenia młodego pokolenia był na jak najwyższym możliwym poziomie. Wszystkie posiadają wykwalifikowaną kadrę, o czym świadczą wyniki jakie osiągają nasi uczniowie na szczeblach gminnym, powiatowym oraz wojewódzkim, w olimpiadach, konkursach, festiwalach i turniejach. Kiedy Nauczyciele, Pedagodzy, Instruktorzy wspierają i wskazują drogę, wówczas dziecko czuje się dobrze i osiąga zamierzone sukcesy.
Od 1998 roku Ludowy Klub Sportowy VICTORIA CZERMIN jest zarejestrowany jako stowarzyszenie kultury fizycznej i jest kontynuatorem Ludowego Zespołu Sportowego działającego w Czerminie od 1958 roku. Głównym celem działalności Klubu jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród młodzieży i dzieci, a swoim zasięgiem stara się objąć młodzież i dzieci z terenu całej gminy.

Klub WIŚNIA TRZCIANA powstał w latach 90-tych. Założycielem i pierwszym prezesem klubu był Krzysztof Gnat. Obecnie pieczę nad klubem sprawuje Mariusz Żelazko, który jest również czynnym zawodnikiem od wielu, wielu lat.

Ochotnicze Straże Pożarne

Ochotnicza Straż Pożarna to umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt społeczna jednostka ratowniczo-gaśnicza, która działa w formie stowarzyszenia rejestrowego mającego na celu walkę z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Na terenie gminy Czermin działa 9 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażacy Ochotnicy to wspaniali ludzie, którzy pomimo swoich obowiązków, życia osobistego i zawodowego, spieszą z pomocą w każdej chwili, kiedy zawyje syrena. Wszyscy hołdujemy naszej dewizie - „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Hasło na sztandarach pierwszych OSP wyznaczyło ich społeczną rolę. Przez pokolenia strażacy byli, są i będą mu wierni.

W ubiegłym roku najwięcej interwencji miała OSP w Czerminie. Było ich aż 38. W większości były to pożary i miejscowe zagrożenia.  Kolejną jednostką z największą ilością interwencji jest OSP Trzciana (25). W dalszej kolejności to OSP Ziempniów (8), OSP Dąbrówka Osuchowska (3), OSP Łysaków (2), OSP Szafranów (2) OSP Otałęż (2), OSP Wola Otałęska (2), OSP Breń Osuchowski (1).
Na tle powiatu OSP w Czerminie jest na 3 miejscu pod względem ilości wyjazdów. Ich ilość świadczy o tym, że strażacy są potrzebni. Jesteśmy zawsze gotowi do niesienia pomocy. Wolelibyśmy jednak, aby takich interwencji było jak najmniej, ponieważ zawsze wiążę się to z ludzkim nieszczęściem.

Na terenie gminy działają 3 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (Czermin, Trzciana, Ziempniów). Najliczniejsza drużyna, licząca 33 młodych druhów, działa przy OSP w Czerminie.

Koła Gospodyń Wiejskich

Koła i stowarzyszenia uczestniczą w licznych piknikach, kiermaszach i licytacjach charytatywnych. Dzięki staraniom członków KGW z terenu gminu udało się zrealizować kilka projektów, dzięki którym powstało chociażby boisko w Otałęży oraz place zabaw w Trzcianie i Ziempniowie. Członkowie KGW dzielą się tym, co mają. Dla potrzeb prowadzenia działalności statutowych członkowie zmieniają się nawet w aktorów i to z wielkimi sukcesami.
Plany na przyszłość to dalszy rozwój i praca przynosząca efekty dla lokalnej społeczności. Czas pokaże, jakie są potrzeby i możliwości. Najważniejsze to wsłuchać się w głos społeczności i nie zmarnować odpowiedniej okazji i czasu na to, aby móc robić coś pożytecznego.

Plany na przyszłość

Wymienione działania to tylko ułamek tego, co się dzieje w gminie Czermin.

Do zadań, które nas czekają, na pewno należy kontynuacja rozpoczętych inwestycji, tj. budowa dróg i kanalizacji, modernizacja oświetlenia, wdrażanie usług cyfrowych. Czermin z każdym rokiem się rozwija. Zmodernizowano szereg dróg, a kolejne są w trakcie realizacji. Budujemy oświetlenie uliczne w celu poprawienia bezpieczeństwa poruszającym się mieszkańcom w godzinach nocnych. Przebudowano oczyszczalnie ścieków, aby można było rozbudować sieć kanalizacyjną i dołączać kolejne gospodarstwa domowe. Zmodernizowano budynki oświatowe, aby zabezpieczyć miejsce dla wszystkich chętnych przedszkolaków i uczniów. Doczekaliśmy się nawet remontu budynku Urzędu, który jest wizytówką gminy. Wykonanie elewacji i docieplenia wpłynęło na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a budynek zyskał nowy wygląd. W dalszym ciągu będziemy realizować rozbudowę kanalizacji sanitarnej na terenie gminy.

Znaczna część Trzciany została skanalizowana w ubiegłym roku. Pozostaje część Czermina i Trzciany do dokończenia. Rozpoczęła się budowa kanalizacji w miejscowości Łysaków. Rozpoczęły się również prace przy nakładaniu nowych nawierzchni asfaltowych, które wykonane będą w różnych odcinkach w każdej z miejscowości na terenie gminy.

Jest jeszcze ogrom mniejszych inwestycji, które podejmujemy na bieżąco. Staramy się optymistycznie patrzeć w przyszłość. Plany są rozległe, ale jak wiadomo rzeczywistość zawsze je weryfikuje. Marzyć zawsze można, a dążenie do spełnienia tych marzeń to nasza praca.

Słowo od Wójta

Szanowni Państwo, minęło pięć lat, odkąd objąłem zaszczytną funkcję Wójta Gminy Czermin. Przez te lata udało się zrealizować wiele inwestycji, o których wcześniej mogliśmy jedynie rozmawiać. Każda z podejmowanych decyzji jest odpowiedzią na realne potrzeby naszych mieszkańców. Staramy się wykonywać jak najwięcej działań służących Mieszkańcom gminy Czermin. To, co udało się nam osiągnąć, jest zasługą przede wszystkim Państwa jako inicjatorów i wnioskodawców w zakresie kierunków rozwoju i inwestowania. Cenię sobie współpracę z naszymi radnymi i sołtysami, którzy najlepiej znają problemy naszych mieszkańców i starają się je rozwiązywać i reagują na potrzeby naszej społeczności. Z satysfakcją pragnę również odnotować bardzo dobrą współpracę z parafiami, jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, klubami sportowymi, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi. Warto podkreślić pracę całej społeczności samorządowej i jednostek podległych Gminy Czermin. Stanowią one dobrze wykwalifikowaną i oddaną swojej pracy kadrę. Największym bogactwem gminy są ludzie, dlatego też podejmujemy wszelkie działania prowadzące do poprawy warunków życia i pracy, w szczególności kształcenia dzieci i młodzieży. Dziękuję wszystkim tym, którzy do tej pory wspierali nasze działania. Wierzę, że możemy jeszcze wiele zrobić w kolejnej kadencji, jeśli zaufają Państwo mojej osobie. Na pewno nie będziemy zwalniać tempa. Będziemy dążyć do dalszego rozwoju naszej gminy, bo jej mieszkańcy zasługują na wszystko, co najlepsze. Wszyscy razem tworzymy naszą małą Ojczyznę, którą jest Gmina Czermin. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE