reklama

Co to jest KSeF i od kiedy obowiązuje?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: freepik

Co to jest KSeF i od kiedy obowiązuje? - Zdjęcie główne

Co to jest KSeF i od kiedy obowiązuje? | foto freepik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneTajemniczy skrót KSeF, który coraz częściej można usłyszeć w środowisku osób zajmujących się księgowością to nic innego jak Krajowy System e-Faktur. System ten miał wejść w życie  1 lipca 2024 roku. Już teraz wiemy, że termin ten uległ zmianie. Sejm przyjął ustawę przesuwając go na 1 lutego 2026. Warto jednak zacząć od początku - czym w zasadzie jest KSeF?

Faktury ustrukturyzowane

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Ministerstwo Finansów, KSeF czyli Krajowy System e-Faktur ma umożliwić wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych, czyli ściśle określonych i ujednoliconych. Początkowo faktury ustrukturyzowane będą jedną z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji (obok funkcjonujących obecnie faktur papierowych czy elektronicznych). Chcąc jednak zachęcić do korzystania z takiego rozwiązania, z przekazywanych przez resort informacji wynika, że korzystając z systemu KSeF można będzie liczyć na dodatkowe korzyści podatkowe.

Tłumacząc w sposób najprostszy, czym jest KSeF, można określić go mianem systemu komputerowego, który umożliwi generowanie i udostępnianie faktur, które później trafią do jednego, centralnego miejsca. Dzięki odpowiednim funkcjom zarządzającym uprawnieniami, możemy być spokojni także o bezpieczeństwo naszych danych.

Ujednolicony system xml

Wracając do tematu faktur, to jej ustrukturyzowanie polegać będzie na przyjęciu jednego, ogólnego formatu, w tym wypadku xml. Format ten będzie zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury opublikowaną w Centralnym Repozytorium

Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP. Ministerstwo Finansów zapewnia, że udostępni odpowiednie narzędzia do wystawiania tego typu faktur, będzie także możliwość korzystania 
z komercyjnych programów.

Test systemu i co dalej?

Warto wspomnieć, że resort testował system od października do grudnia 2021 roku. Dla osób chcących jednak skorzystać jeszcze z możliwości przetestowania KSeF to nadal istnieje taka możliwość. Więcej informacji na ten temat można uzyskać miedzy innymi w profesjonalnej Kancelarii Podatkowej. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów, chcąc zapewnić więcej czasu przedsiębiorcom na zapoznanie się z wprowadzanymi zmianami, resort uznał, że dobrym rozwiązaniem będzie podzielenie procesu wdrażania na dwa etapy. Zgodnie z tym, jako pierwsi obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych będą mieli przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczy w 2025 roku 200 mln złotych. Ta grupa osób musi liczyć się z obowiązkiem korzystania z KSeF od 1 lutego 2026 roku. Natomiast pozostali przedsiębiorcy od 1 kwietnia 2026 roku.

Dobrowolne korzystanie z KSeF

Od  1 stycznia 2022 roku istnieje możliwość dobrowolnego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur a wraz z nim wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Natomiast 10 czerwca 2024 roku opublikowana została nowelizacja o ustawie VAT przesuwająca termin obowiązkowego wystawiania e-faktury na rok 2026. Oznacza to, że tego czasu, zasady wystawiania faktury nie ulegają zmianie. Decyzja o przesunięciu terminu podyktowana jest wynikami przeprowadzonego audytu w Ministerstwie Finansów. Zgodnie z wynikami, system nie jest optymalnie gotowy, a jego przedwczesne wdrożenie mogłoby przynieść negatywne skutki dla gospodarki. Dodatkowo, ministerstwo dąży by KSeF był dostosowany do VIDA, czyli systemu nad którym pracuje Rada Europejska. E-fakturowanie na poziomie europejskim ma wejść 
w życie obligatoryjnie w 2030 roku. 

Dla kogo KSeF

Obowiązkowo e-fakturowanie dotyczyć będzie czynności, które do tej pory wymagały wystawienia faktury VAT. Będą to zatem czynności, które podlegają w naszym kraju opodatkowaniu, w tym krajowe dostawy towarów oraz świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) oraz na rzecz organów publicznych.

Podkreślić należy, że od 1 sierpnia 2026 roku, w sytuacji niewystawienia faktury ustrukturyzowanej, czyli przy użyciu systemu KSeF, będziemy musieli liczyć się z nałożeniem na podatnika sankcji. Przez pierwsze pół roku od wprowadzenia KSeF, kary pieniężne nie będą wystawiane, to z czasem ulegnie jednak zmianie.  

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo