reklama

Co się dzieje ze złotówką?

Opublikowano:
Autor:

Co się dzieje ze złotówką? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneOstatni kilka tygodni to niemal bezustanny spadek wartości naszej narodowej waluty. Polski złoty z dnia na dzień wykazywał się nowymi minimami w stosunku do USD, co dodatkowo napędza i tak niemałą inflację (30 listopada CPI osiągnęła 7,7%). Skąd taka słabość PLN? Co nas może czekać w najbliższych miesiącach?

Dlaczego złoty słabnie?

Zaskakująca dla niektórych słabość polskiego złotego na rynkach walutowych ma kilka przyczyn i trudno sprowadzić całą odpowiedzialność wyłącznie do działań NBP. Jeśli spojrzeć na nie szerzej, niż tylko przez pryzmat Polskiego złotego, chociażby z perspektywy DXY, to można zauważyć fluktuacje kapitału w kierunku płynnych aktywów - amerykańskich akcji, obligacji czy dolara. Pozostałe waluty naszego regionu - forint, korona czeska czy ukraińska hrywna - również intensywnie słabną, podobnie jak większość walut EM, a lira turecka wypada zdecydowanie gorzej (głównie na skutek zawieruchy z obsadą Banku Centralnego i "niestandardowej" polityki monetarnej). Bez wątpienia na słabszego złotego mają wpływ również wydarzenia polityczne - niestabilność na granicy białoruskiej, groźba wstrzymania funduszów z Funduszu Odbudowy czy inne napięcia na arenie międzynarodowej (jak np. relacje z Izraelem). 

Oczywiście działania Banku Centralnego również miały swój wpływ na słabnięcie złotego - m.in. spóźniona decyzja o podniesieniu stóp procentowych, pomimo wcześniejszych stanowczych zapowiedzi, że tego nie zrobią, wręcz zachęciła spekulantów do grania przeciwko NBP. Nie bez znaczenia pozostało również wpompowanie około 20% Polskiego PKB w gospodarkę, które zostało dostarczone w ramach "luzowania ilościowego" NBP i niebezpośrednio przekazane do budżetu państwa. 

Co się może dziać ze złotym?

Najprawdopodobniej nie czeka nas los Turcji czy Argentyny, ale dalsze osłabianie złotego względem kluczowych walut nadal jest bardzo prawdopodobne. Z drugiej strony, widać wyraźne działania podejmowane przez NBP na rzecz opanowania inflacji, w tym podnoszenie stóp procentowych, co powinno przebić się w końcu na aprecjację złotego - szczególnie w połączeniu z zażegnaniem konfliktu granicznego i wygaszeniem sporu z Komisją Europejską. Na spodziewanych ruchach walut można również nieźle zarobić - przeczytaj o tym tutaj, by dowiedzieć się, jak działa Forex i jakie możliwości mają klienci z Polski.

Najważniejsze jednak, by w obliczu dużej zmienności na rynkach zachować spokój i nie podejmować impulsywnych decyzji. Lepiej stracić okazję niż kapitał - przekonało się o tym już miliony inwestorów na całym świecie!

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ