reklama

Badanie kreatyniny – jakie ma znaczenie dla zdrowia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Badanie kreatyniny – jakie ma znaczenie dla zdrowia? - Zdjęcie główne

Badanie kreatyniny – jakie ma znaczenie dla zdrowia? | foto materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneOznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy jest jednym z badań laboratoryjnych wykorzystywanych m.in. w diagnostyce chorób nerek oraz monitorowaniu ich leczenia. W tym artykule dowiesz się, czym jest kreatynina, jaka jest jej rola w diagnostyce chorób nerek oraz co wyniki badania kreatyniny mówią o stanie zdrowia. Sprawdzisz także, gdzie można wykonać oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy.

Czym jest kreatynina?

Kreatynina to kataboliczny produkt rozpadu fosforanu kreatyny, czyli substancji biorącej udział w skurczu mięśni szkieletowych. Dzienna ilość wytwarzanej kreatyny, która następnie jest przekształcana w kreatyninę, wynika z masy mięśniowej. Kreatyninę filtrują wyłącznie kłębuszki nerkowe, substancja ta wydalana jest w całości przez nerki. Stąd jej stężenie w surowicy jest markerem czynności wydzielniczej nerek.

Badanie kreatyniny – w jakim celu się je wykonuje?

Badanie kreatyniny wykonuje się m.in. w ramach diagnostyki chorób nerek. Lekarz może zalecić wykonanie oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy w przypadku podejrzenia nieprawidłowej pracy nerek lub występowania chorób przewlekłych, których powikłania mogą obejmować zaburzenia ich funkcji. Badanie to wykorzystuje się także w celu monitorowania skuteczności leczenia chorób nerek.

Badanie kreatyniny wykonuje się także u osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Wynika to z faktu, że schorzenie to może powodować pogorszenie się funkcji nerek. Ponadto oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy zalecane jest także jako badanie profilaktyczne dla osób aktywnych fizycznie, które chcą ocenić wpływ uprawiania sportu na swoje zdrowie, m.in. na pracę nerek.

O czym mogą świadczyć wyniki badania kreatyniny?

Podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy może występować u osób z dużą masą mięśniową, osób spożywających dużą ilość białka czy odżywek białkowych, a także u pacjentów, którym podawano środki kontrastowe do badań obrazowych. Ponadto może wskazywać m.in. na:

  • pogorszenie czynności nerek;
  • ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek;
  • spadek perfuzji nerek;
  • niewydolność wielonarządową;
  • wstrząs.
Obniżony poziom kreatyniny może występować u:

  • osób z niską masą mięśniową, wynikającą np. z amputacji kończyn, niedożywienia czy podeszłego wieku;
  • kobiet w ciąży;
  • osób stosujących restrykcyjne diety;
  • osób, u których występują choroby prowadzące do zaniku mięśni.
 

Wyniki badania kreatyniny należy zawsze skonsultować z lekarzem, a następnie stosować się do jego zaleceń.

Gdzie wykonać badanie kreatyniny?

Oznaczenie poziomu kreatyniny w surowicy to badanie dostępne m.in. w ALAB laboratoria. Badanie można zakupić przez internet, a następnie udać się do wybranego Punktu Pobrań, aby oddać próbkę krwi do analizy. Wyniki badań laboratoryjnych wykonywanych w ALAB laboratoria można odebrać online.

Badanie kreatyniny można wykonać jako pojedyncze badanie lub skorzystać z pakietów badań laboratoryjnych, które umożliwiają dokonanie szerszej oceny stanu zdrowia w wybranym obszarze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE