reklama

10 zaskakujących faktów dotyczących internetu

Opublikowano:
Autor:

10 zaskakujących faktów dotyczących internetu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneInternet towarzyszy nam na co dzień. Szacuje się, że nawet 4 mld ludzi na Ziemi ma dostęp do sieci i korzysta z niej z różną intensywnością. To tylko jedna z ciekawostek o internecie. Dowiedz się kilku faktów o globalnej sieci, o których nie miałeś pojęcia.

1. 53 proc. populacji na Ziemi ma dostęp do internetu

Z raportu Digital Report, który podsumowywał globalną cyfryzację na początku 2018 roku, wynika, że na Ziemi żyje 7,59 mld ludzi, z czego aż 53 proc. ma dostęp do sieci. Oznacza to, że wirtualna sieć liczy około 4 mld użytkowników. Najmniejszy zasięg internetu występuje w Afryce, gdzie dostęp do sieci ma tylko 34 proc. osób, podczas gdy wynik Europy to 80 proc.. Polska z rezultatem 78 proc. plasuje się na 24. miejscu w globalnym rankingu.

2. 5 milionów terabajtów informacji ważących 50 gram

Google oszacowało, że dzisiejszy internet zajmuje już około 5 mln terabajtów pojemności. W przeliczeniu na płyty DVD potrzebowalibyśmy około miliarda płyt, aby pomieścić te wszystkie informacje. Do swojego funkcjonowania internet potrzebuje energii odpowiadającej 50 mln koni mechanicznych. Co ciekawe, Russell Seitz, z wykształcenia fizyk, podjął się odpowiedzi na pytanie: ile waży internet? Odpowiedział na nie biorąc pod uwagę danych krążących po internecie w postaci elektronów. Ze skomplikowanych obliczeń wyszło, że te 5 mln terabajtów danych waży zaledwie 50 gramów – tyle co jedna truskawka.

3. Pierwsza strona WWW

Pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html można zobaczyć pierwszą stronę internetową, jaka została opublikowana w internecie. Stronę utrzymuje na swoich serwerach szwajcarski ośrodek naukowy CERN. Wygląda co najmniej surowo, ale początkowo internet za podstawę miał właśnie tekst, nie obrazy i grafikę.

4. Emotikony mają ponad 30 lat

Pierwsza emotikona została wykorzystana w internecie w 1982 roku przez amerykańskiego informatyka Scotta Fahlmana, który użył ciągu znaków :-) (buźki) do wyrażenia pozytywnych emocji.Debiut kamer internetowych w 1991 roku

Powszechnie montowane dziś w komputerach osobistych, głównie w laptopach, jak i w urządzeniach mobilnych kamerki internetowe wykorzystujemy każdego dnia np. do rozmów za pośrednictwem internetowych komunikatorów wideo. Jednak pierwsza kamera internetowa, która nadawała obraz w trybie ciągłym, została zamontowana w 1991 roku na University of Cambridge. Celem montażu urządzenia było monitorowanie... ilości wypijanej kawy zrobionej w ekspresie stojącym w holu. Kamera nadawała czarno-biały obraz o rozdzielczości 128x128 pikseli.

5. Pierwszy tweet, pierwszy film na YouTube

Serwisy społecznościowe święcą triumfy na całym świecie, a wśród liderów mediów społecznościowych znajduje się Twitter. Ćwierkanie jest modnym i funkcjonalnym sposobem komunikowania się. Wiecie, kiedy napisano pierwszy tweet? Miało to miejsce stosunkowo niedawno, bo 21 marca 2006 roku.

Trochę wcześniej zaczął działać serwis YouTube. Krótki filmik na ten serwis załadowano 23 kwietnia 2005 roku – miał zaledwie 19 sekund. Dziś w przeciągu każdej minuty w serwisie pojawia się około 100 godzin nowych materiałów wideo, dlatego obejrzenie wszystkich filmów opublikowanych na tej stronie zaledwie jednego dnia zajęłoby użytkownikowi ponad 16 lat.

6. Internet dociera wszędzie

Zasięg internetu cały czas się powiększa i obejmuje coraz to nowe obszary, które z pozoru powinny pozostać poza obrębem jego działania. Tymczasem nawet na dachu świata, na szczycie Mount Everest, można korzystać z szybkiego internetu w standardzie LTE. To niewyobrażalne dla zwyczajnego człowieka, ale rzeczywiście podczas wspinaczki na najwyższą górę świata można skorzystać z szybkiego dostępu do sieci.

7. Prędkość internetu

Z informacji z grudnia 2017 roku opublikowanych przez firmę Ookla wynika, że w ubiegłym roku prędkość sieci internetowej na świecie wzrosła aż o 30 proc. Średnia szybkość szerokopasmowego internetu wyniosła 40 Mbps, a dla mobilnego – 20 Mbps.

Zdecydowanie najszybszy internet szerokopasmowy dostępny jest w Singapurze (153,85 Mbps), na Islandii (147,51 Mbps) i w Hongkongu (133,94 Mbps).internet światłowodowy UPC Polska znajduje się na 51. miejscu zestawienia wśród państw o najszybszych łączach internetowych w dziedzinie internetu mobilnego oraz na 35. miejscu w dziedzinie internetu szerokopasmowego. Oczywiście to średnie wyniki, bo np. internet światłowodowy UPC, dostępny w Polsce, to łącze nawet do 500 Mb/s.  

8. Góra śmieciowych wiadomości

Każdego dnia na świecie wysyłanych jest z około 4 mld skrzynek poczty elektronicznej około 190 mld wiadomości. Co ciekawe, nawet 80 proc. z nich może stanowić SPAM, czyli niechciane treści, zwykle o charakterze reklamowym. Aż trudno uwierzyć, że pierwszy e-mail w historii został wysłany przez amerykańskiego programistę Raya Tomlinsona w 1971 roku. Sam do siebie wysłał on wiadomość elektroniczną o treści „QWERTYUIOP”. Wynalazł on e-maila w zasadzie przez przypadek, nie w wyniku realizacji zlecenia.

Za pierwszy SPAM uważane są wiadomości reklamowe wysyłane w 1978 roku za pośrednictwem sieci przez sprzedawcę komputerów Gary’ego Thuerka.

9. Wyłączenie internetu jest możliwe

Futurystyczna wizja świata pozbawionego dostępu do internetu teoretycznie ma szansę się ziścić. Brzmi to niewiarygodnie, ale istnieją techniczne możliwości wyłączenia sieci internetowej. W przypadku globalnego ataku hakerskiego do działania ma przystąpić 7 starannie wybranych osób z całego świata, które znajdują się w posiadaniu „kluczy do internetu”. W ich rękach są elektroniczne karty, w których zapisane są części szyfru. Złożony w jedną całość szyfr staje się kluczem, który pozwala zresetować internet. W obliczu poważnego zagrożenia szyfr ma zostać wpisany w bazie wojskowej, która znajduje się gdzieś na terenie Stanów Zjednoczonych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE