reklama
reklama

Podkarpacie na majówce. Aż 550 lokalizacji na liście zamków, pałaców, dworów i fortyfikacji Podkarpacia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gov

Podkarpacie na majówce. Aż 550 lokalizacji na liście zamków, pałaców, dworów i fortyfikacji Podkarpacia - Zdjęcie główne

Zamek w Łańcucie | foto Gov

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieMapa zabytków znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego robi prawdziwą furorę. 550 obiektów zostało oznaczonych na mapach Google. Jeśli jeszcze zastanawiasz się co możesz zwiedzać na majówce to tutaj masz odpowiedź.
reklama

Autor oznaczył na mapach Google lokalizację zamków, pałaców, dworów, drewnianych cerkwi, kościołów oraz obiekty architektury militarnej i obronnej. Pracę nad projektem trwały dwa miesiące. 

- Jedyne z czego korzystałem to ze spisu zabytków na kilku stronach internetowych, tak aby niczego nie przeoczyć - wyjaśnia autor mapy Robert Łabudzki.

Na przygotowanej mapie widzimy, że na terenie województwa podkarpackiego znaczną większość obiektów historycznych stanowią dwory, wśród których oznaczono m.in. Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Dwór w Woli Sękowej, Dwór Krasickich w Boratynie, Dwór Potockich w Białobrzegach, Dwór Czartoryskich w Dąbrowicy oraz Dwór Jędrzejowiczów w Rzeszowie. 

reklama

- Cały zamysł tej akcji to pokazanie ludziom chcącym coś zwiedzać w czasach pandemi, że wcale nie muszą jeździć za granicę czy daleko w Polskę, że tutaj na miejscu jest sporo ciekawych rzeczy do obejrzenia. Wszystko w myśl zasady "cudze chwalicie a swego nie znacie".To także zamysł, by uświadomic wiekszej rzeszy ludzi, że sporo podkarpackich zabytków jest w fatalnym stanie, że trzeba je ratować - dla przyszłych pokoleń ale także jako magnes rozwoju turystyki

- wyjaśnia Robert Łabudzki.

Każdy zabytek został oznaczony stosownym kolorem, i tak: czerwony - zamki , niebieski - pałace , żółty - dwory , zielony - architektura drewniana i kolor czarny - architektura militarna. Do aktualnej listy będa dodane kolejne miejsca.

- Na pewno znajdą się tam, jako reprezentanci architektury militarnej, lokalizacje bunkrów z okresu drugiej wojny światowej, zarówno radzieckie (Linia Mołotowa) jak i niemieckie. Być może przeoczyłem jakieś pojedyncze obiekty z dotychczasowych kategorii i na pewno je dodam jeśli będzie taka potrzeba.

reklama

-przekonuje autor mapy.

Na kilku lokalizacjach znajdują się dokładne adresy oraz zdjęcia wraz z opisem obiektów. Znaczną większość miejsc wspomniano jedynie z nazwy. Brakuje adresów oraz opisów. Ta sytuacja ma się jednak zmienić. Docelowo każdy z wymienionych punktów będzie opatrzony stosownym zdjęciem oraz deskrypcją.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama