reklama
reklama

Powiat mielecki. Strażacy coraz częściej wzywani do zaczadzeń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Filip Anusz

Powiat mielecki. Strażacy coraz częściej wzywani do zaczadzeń - Zdjęcie główne

Strażacy coraz częściej wzywani do zaczadzeń | foto Filip Anusz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleKażdego roku strażacy w całym kraju zostają wzywani do kilku tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami są najczęściej ich sprawcy. Zatrucie tlenkiem węgla potocznie zwane zaczadzeniem to często spotykany rodzaj zatruć, do których dochodzi zazwyczaj z powodu niedrożnych kominów, zatkanych kratek wentylacyjnych lub złej wentylacji w różnych pomieszczeniach. W tym roku sezon grzewczy jeszcze trwa, a mieszkańcy naszego powiatu nadal nie dbają o sprawność instalacji w swoich mieszkaniach czy domach.
reklama

Zatrucie tlenkiem

Zatrucie tlenkiem węgla (czad, CO), potocznie zwane zaczadzeniem, to często spotykany rodzaj zatruć, do których dochodzi zazwyczaj z powodu niedrożnych kominów, zatkanych kratek wentylacyjnych lub złej wentylacji w różnych pomieszczeniach. 

reklama

Sezon grzewczy w pełni, a my w sposób ciągły już uruchamiamy nasze piecyki gazowe, jak również piece centralnego ogrzewania oraz domowe kominki. Szczególnie w tym okresie wzrastają statystyki związane z zatruciami tlenkiem węgla.

reklama

19 zgłoszeń w Mielcu

Od początku tzw. sezonu grzewczego, tj. od 1 października 2022 r. do 13 lutego 2023 r.  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu odnotowała 19 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Zdarzenia te spowodowane były między innymi nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. Siedem z nich było potwierdzonych, czyli miernik wielogazowy, którym sprawdzają pomieszczenia funkcjonariusze, wykazywał obecność tlenku węgla.

Jak informuję st. kpt. Bartłomiej Bieniek, przy każdym przyjmowanym zgłoszeniu związanym z tlenkiem węgla od razu nakazujemy otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenia.

W ubiegłym roku w tym samym okresie tych zdarzeń było mniej. Strażacy odnotowali 17 zdarzeń, w których tylko dwa się potwierdziły. 

reklama

Sprawcą zaczadzeń - wady 

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Tlenek węgla jest niebezpieczną substancją, ponieważ bardzo szybko, ponad trzysta razy szybciej niż tlen, potrafi wiązać się z hemoglobiną, czyli z czerwonymi krwinkami w naszej krwi, wypierając czy blokując możliwość dostania się tlenu z płuc do tkanek, do naszego organizmu. Już niewielka ilość tlenku węgla w otaczającym nas powietrzu potrafi negatywnie oddziaływać na nasz organizm, doprowadzając najpierw do zawrotów głowy, utraty przytomności, a w konsekwencji — jeśli nikt nie przyjdzie nam z pomocą — do śmierci. 

Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Według tych badań:

  • 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad,
  • co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie,
  •  tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników
  • tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.
Badania wykazały również, że jedynie 8% Polaków uważa, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza, a niestety mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.

- Tlenek węgla jest bardzo niebezpiecznym gazem, który szybko przenika do naszego organizmu, powodując często zgon. Warto w tym miejscu zaapelować do mieszkańców o rozważenie zakupu czujnika czadu, który w wielu przypadkach uratował ludzkie życie — wskazuje oficer prasowy strażaków. Kupując czujkę, zwróćmy uwagę na to, by posiadała ona wszystkie niezbędne atesty. Omijajmy czujki niewiadomego pochodzenia, spoza Unii Europejskiej. Sprawdźmy też, czy do czujki dołączona jest instrukcja, zalecenia dotyczące montażu i konserwacji.

Zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej, od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych. Użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca; mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama