Dom Kultury w Przecławiu zorganizował widowisko zatytułowane Cuda Wianki - tradycja i obrzędy Nocy Świętojańskiej.
Wianki są charakterystycznym elementem obchodów nocnej uroczystości. Są wykonane z kwiatów, ziół, liści i często ozdobione wstążkami. Wianki są tworzone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, a następnie noszone na głowach podczas świętojańskiego wieczoru.
Podczas obchodów wianków, ludzie zbierają się nad brzegami rzek, jezior lub na polach. Wokół ogniska, które jest istotnym elementem święta, odbywają się różne ceremonie i tradycyjne rytuały.
Wydarzenie w Białym Borze uzupełnione było warsztatami etnograficznymi, które przybliżyły nam tradycje i obrzędy przesilenia letniego oraz warsztatami rękodzielniczymi, gdzie zebrani nad brzegiem zbiornika ćwiczyli wyplatanie wianków.
Przy zbiorniku wodnym Leśnictwa Sokole zatańczył też zespół „Małe Lesioki” z Tuszymy oraz zagrał zespół muzyki słowiańskiej "Żniwa”.
Tuż przed zmrokiem widownia obejrzała widowisko „Noc Kupały” w wykonaniu grupy teatralnej „Po Godzinach” z Domu Kultury w Przecławiu. Wieczór zakończyły tańce przy sobótkach, czyli ogniskach, które były najważniejszym elementem obchodów przesilenia letniego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.