Reklama

Dzień Kobiet. Nie zapomnij, po co to święto

Opublikowano: wt, 8 mar 2022 21:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Dzień Kobiet to już w gruncie rzeczy powszechna sprawa. Czy jednak zastanawialiście się, jak doszło do powstania tego święta? Jaka idea mu przyświeca? Nad tymi, jak i innymi pytaniami pochylimy się w tekście poniżej.

Manifestacje na ulicach

Odwiedźmy Nowy Jork w 1909 roku, dokładniej 28 lutego. Wtedy to Socjalistyczna Partia Ameryki po raz pierwszy zorganizowała obchody Dnia Kobiet. Tak powstał koncept święta, w którym kobiety mogły zwrócić uwagę na problem nierówności społecznych, dawało im to pole do walki o swoje prawa. Wspomnieć trzeba o matce założycielce Dnia Kobiet, mianowicie Clarze Zetkin, która w 1910 roku na Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet zaproponowała ustanowienie corocznego święta, którego misją było krzewienie idei praw kobiet oraz budowanie społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych kobiet. I cel ten został osiągnięty.

Rok później obchody oficjalnego już Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Odbiegały jednak znacznie od tego, co znamy dziś w naszych realiach. To był rok 1911. Kobiety nie mogły głosować, obejmować stanowisk publicznych, szkolić się – były dyskryminowane na każdym polu. I musiały z tą dyskryminacją walczyć. Wyszły więc na ulicę – odbyły się manifestacje.

Prawa wyborcze dla kobiet

Protestowano co roku, a niestety wkrótce obchody połączono z demonstracjami antywojennymi. Jednakże wraz z wybuchem I wojny światowej kobiety były zmuszone wstrzymać coroczne manifestacje. Jednakże 8 marca 1917 roku kobiety zorganizowały strajki pod hasłem "chleba i pokoju", które rozpoczęły rewolucję lutową. Kilka dni później po abdykacji cara Mikołaja II, rząd tymczasowy przyznał prawa wyborcze kobietom. To właśnie od tego wydarzenia co roku obchodzimy Dzień Kobiet 8 marca.

Goździk i rajstopy

W latach powojennych na naszych terenach Dzień Kobiet stracił na znaczeniu. Stał się dniem wolnym od pracy, w związku z "upamiętnieniem zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu". Święto nielubiane. Zapomniano o robotnicach z Nowego Jorku, zapominano o tym, po co go ustanowiono. Był tylko goździkiem i paczką rajstop. Ale przechodząc już do współczesności i znając wszystkie te fakty... my pamiętajmy.

Spójrz głębiej

Obchodząc dziś Dzień Kobiet, nie zapominajmy o tym, ile zawdzięczamy naszym prababkom. Dzięki determinacji, poświęceniu pokoleń kobiet ty teraz jesteś w stanie przeczytać ten tekst. Tak i dzisiaj my pamiętajmy, że święto to nie jest tylko okazją do otrzymania tulipana, ale również i zwrócenia uwagi na problemy takie jak dyskryminacja (tak, ona nadal istnieje), czy przemoc wobec kobiet.

Autor: Magdalena Naróg

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy