reklama
reklama

Magdalena Lubacz: "Życzę kobietom odwagi"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Magdalena Lubacz: "Życzę kobietom odwagi" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości"Kobiety! Życzę Wam, żebyście miały odwagę być sobą!" - mówi Magdalena Lubacz, influencerka pochodząca z Mielca. Zapytaliśmy ją o rolę kobiet we współczesnym świecie, wpływ influencerek i życie toczące się w social mediach.
reklama

Jaka jest kobieta XXI wieku? Myślisz, że czasy się dla nas zmieniły?

Trudno na to odpowiedzieć kilkoma zdaniami, bo tyle się zmieniło i ciągle zmienia. Mamy prawo wyborcze od stu lat w Polsce, ale nasz głos ciągle niewiele znaczy. Za nas wypowiadają się, zwłaszcza w polityce, mężczyźni.  Patrząc na to, co dzieje się w Polsce, jakie prawo nam rządzący przygotowują, kobiety muszą swoich praw bronić, wychodząc na ulicę. Mam wrażenie, że ciągle ktoś nam mówi, jak mamy postępować, kim mamy być, a moim zdaniem każdy ma prawo do bycia sobą, swoich wyborów i inni powinni to szanować. Bez względu na to, czy to mężczyzna, czy kobieta, nie powinniśmy nikogo oceniać. 

No właśnie, mamy prawo wyborcze, ale czy mamy głos?

reklama

Wydaje mi się, że za słaby i nie dlatego, że kobiety są mało solidarne, myślę, że to wynika z tego, że mamy za dużo rzeczy do zrobienia, za wiele ról do odegrania m.in. w domu. 

A może mężczyźni boją się, że im odbierzemy miejsce w społeczeństwie i stąd te działania, które decydują o ciele kobiety, bez wysłuchania czego kobiety potrzebują, żeby czuć się bezpiecznie?

Może… Porównując czasy, w których dorastali np. moi rodzice, kobiety mają więcej do powiedzenia, jest ich więcej w polityce, ale mężczyźni chyba chcą nas „przywołać do porządku”, pokazując nam, że to ciągle oni mają silniejszy głos. Ciekawa jestem, jak to będzie, gdy ja będę miała dzieci? Czy mężczyźni nadal będą dominować np. w polityce? Ale… Zwróć uwagę, że kobiety dużo mówią o solidarności, ale niewiele jej sobie okazują. Gdybyśmy potrafiły się wspierać, pewnie w polityce byłoby nas więcej i nasz głos byłby silniejszy. 

reklama

Myślisz o tym w jakim świecie będą żyły twoje dzieci?

Marzę o tym, żeby założyć rodzinę. Ale nigdy, nawet teraz, gdy wiele kobiet obawia się zakładania rodziny, nie zastanawiałam się, czy chciałabym mieć syna, czy córkę. Myślę, że to, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci, w dużej mierze zależy od tego, jak je wychowamy. Jakie wartości im przekażemy. Dużo też zależy od naszych partnerów, to czy nas wspierają, pozwalają się rozwijać, spełniać w tym, w czym chcemy się realizować. 

Nie masz wrażenia, że to my same wychowujemy dzieci wtłaczając je w stereotypy społeczne? To matki w dużym stopniu kształtują zachowania dzieci. Dzieci przejmują poglądy dorosłych.

Rzeczywiście, statystycznie, matki są bardziej obecne w życiu dzieci, taki schemat ciągle obowiązuje w wielu domach. U mnie w domu rodzice dzieli się opieką nad nami. Nie zazdroszczę im, bo dałam im w kość, ale byli dla mnie wyrozumiali i starali się mnie zrozumieć, także teraz, gdy to ja „uczę” rodziców kim jestem, czym się zajmuję, na czym polega moja praca. Są tego ciekawi, chcą się tego dowiedzieć i teraz to ja pokazuję im inny świat ten, w którym ja funkcjonuję i myślę, że na pewne sprawy patrzą inaczej, niż znajomi w ich wieku. 

reklama

Twoje konto na Instagramie obserwuje ponad 300 tys. osób. Masz wpływ na to co młode dziewczyny myślą. 

80% osób, które mnie obserwują to młode kobiety i dziewczyny. Zauważyłam, że młode dziewczyny gonią za tym, żeby być influencerką, być znaną z Instagrama. To nie jest łatwe, trzeba mieć mocną psychikę i d…, żeby uodpornić się na hejt, opinie innych i środowisko, do którego się trafia. Trzeba wiedzieć, czego się chce i zostać sobą. Za zdjęciem, które ludzie widzą na IG stoi ogrom pracy i zaangażowania. Chciałabym, żeby młode dziewczyny pamiętały, że nie możemy bezkrytycznie przyjmować opinii innych, nawet jeśli ta osoba jest dla nas autorytetem. Kształtujemy własne zdanie, sprawdzajmy informacje. Rodzice też powinni to kontrolować, rozmawiać z dziećmi o tym, co widzą i czytają w Internecie. 

reklama

Nie wiem, czy młodzi ludzie są świadomi tego, co dzieje się na świecie, w naszym państwie, w polityce, jak polityka wpływa na ich życie? To jest pokolenie zapatrzone w TikToka, zapatrzone w te swoje trendy, odklejone od rzeczywistości, która je otacza. Mało zaangażowane w świat, który je otacza. Nie oglądają telewizji. Czerpią wiedzę tylko z mediów społecznościowych, ale to nie może być, jeszcze raz podkreślę, bezkrytyczne. Zanurzamy się w mediach społecznościowych, a tam jest mnóstwo fakenewsów, tracimy umiejętność nawiązywania relacji, zamykamy oczy na realny świat. Wolimy to, co widać w SoM. 

Byłaś krytykowana za to, że jesteś kobiecą kobietą?

Oczywiście, ale ja wszystko, co robię, robię w zgodzie z sobą. Bardziej zależy mi na zdaniu moich bliskich, czyli rodziców, niż obcych ludzi. Był moment, że bardzo przejmowałam się opiniami i krytyką, ale w pewnym momencie stwierdziłam, że nie chcę wyglądać tak, jak ktoś mi narzucił, nie chcę być kimś, kim inni chcą, żebym była. Chcę być kobieca i się tego nie wstydzę. Życzę każdej kobiecie, żeby miała odwagę być kobietą. Późno uwierzyłam w siebie i teraz mam czas na rozwój, na odkrywanie siebie. Głupie jest to, że czasami muszę się z tego komuś tłumaczyć, np. że w wieku 28 lat nie mam jeszcze(!) dzieci, że wolę się rozwijać. A ja mam dopiero 28 lat! Wiem, że wiele kobiet w moim wieku już ma rodziny, ale dla mnie to jeszcze nie jest ten czas. Ludzie patrzą na mnie czasami jak na odmieńca, nie rozumieją, czym się zajmuję, ale czy to ma znaczyć, że mam przestać robić, to co daje mi szczęście? Skończyłam studia, mogłabym zajmować się pedagogiką, ale wybrałam inną drogę. Mam do tego prawo, tak samo, jak każdy z nas. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama