Reklama

Reklama

Znana polska rzeźbiarka prezentuje swoje prace w Mielcu!

Opublikowano: 10 lipca 2021 07:07
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Miejska Galeria Sztuki ESCEK (Domu kultury Samorządowego Centrum Kultury SCK) zaprasza na wyjątkową wystawę rzeźb znanej polskiej artystki Anny Pazdalskiej. Wystawa czynna przez całe wakacje do 5 września.

W Galerii ESCEK w piątek (9 lipca) miał miejsce wersniaż znanej polskiej rzeźbiarki Anny Pazdalskiej. W wernisażu wystawy rzeźbiarki uczestniczyło niewielkie grono mielczan, na co miał pewnie wpływ upał i zapowiedzi burz, ale mieleccy znawcy sztuki mają czas do 5 września na zapoznanie się z pracami artystki. 

Anna Pazdalska jest rzeźbiarką, absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obroniła w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Urodziła się, mieszka i pracuje w swojej pracowni w Krakowie.

Jest autorką pomnika Wincentego Witosa w Rakszawie. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej w Częstochowie.

Artystka zasłynęła szczególnie cyklami rzeźb poświęconymi kobietom: „Cztery pory dnia” i „Imiona kobiet”. Eleganckie i delikatne kobiece postaci pozują w nich jak tancerki lub ptaki w locie. Rzeźby, mimo że wykonane z ciężkiej materii, zadziwiają lekkością i ulotnością. „Przy pomocy różnych mediów kreślę zarysy ciał kobiecych i tworzę kompozycje, które budują świat bytu w nieokreślonej przestrzeni” – tak opisywała rzeźbiarka proces ich tworzenia.

Doceniana przez krytykę za znakomity warsztat i umiejętność zaklęcia w dostojnych rzeźbach z brązu ulotnych emocji i uczuć, rzeźbiarka nie ulega modom, nie trzyma się też kurczowo klasycznych schematów. Cechuje ją dystans i umiar tak wobec tradycyjnych jak i współczesnych trendów w sztuce. Jej siłę krytycy upatrują w postawieniu akcentu na intuicję, indywidualizm, wolność i talent.

Pierwszym i najważniejszym zainteresowaniem artystki jest rzeźba, choć w swoim dorobku ma także rysunki, czy pastele, które także cechuje lekkość, elegancja oraz nasycenie barwą i ekspresją.

Najważniejsze wystawy indywidualne Anny Pazdalskiej: Galeria „Na Styku” - MOKSiR Chrzanów, Galeria w Pałacu Vauxhall w Krzeszowice, „Pałac Sztuki” w Krakowie, „Miasteczko Galicyjskie” w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, Galeria „Szklana” w Zatorze, Galeria „Pryzmat” Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie.

Artystka brała też udział w zbiorowych wystawach medalierskich, m.in. w Krakowie, Legnicy, Krzeszowie, Częstochowie. Uczestniczyła w prezentacjach swoich prac na forum: Krakowskich Spotkań Artystycznych, Salonu Bożonarodzeniowego w „Pałacu Sztuki” w Krakowie, a także na wystawach w Barcelonie (2017 i 2018 r.) i Paryżu (2019 r.).

Wystawa czynna przez całe wakacje do 5 września!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.