Reklama

Wystawa "Niedokończone Msze Wołyńskie" w Mielcu

Opublikowano: ndz, 15 maj 2022 13:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W niedzielę, 15 maja, w Parafii Ducha Świętego w Mielcu odbyło się wydarzenie historyczno – społeczno – kulturalne, upamiętniające 79. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez UON-UPA na Polakach na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie.

Wernisaż wystawy "Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej", która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum UCRAINICUM oraz Stowarzyszenie "Civitas Christiana" (oddział w Lublinie), wpisał się w wydarzenie upamiętniające 79. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez UON-UPA na Polakach.

Wykład na temat: "Wołyń'43: Walka o pamięć – walka o Polskę!" wygłosił prof. dr Adam Kulczycki - wykładowca akademicki, działacz i publicysta kresowy. 

Temat, o którym rozmawiamy jest na tyle ważny w XXI wieku, że już od kilku lat przemierzam Polskę, aby dzielić się wiedzą, którą posiadam na ten temat i przede wszystkim wyczulać ludzi, aby nie zapominali o Polakach, którzy ponieśli śmierć męczęńską na Wołyniu w 1943 roku. 

- powiedział Adam Kulczycki 

Ten temat jest ważny, ponieważ my jako Polacy, musimy pamiętać o naszej historii, o naszym dziedzictwie historycznym, a 200 000 Polaków umęczonych na Wołyniu, kresach i Lubelszczyźnie, dzisiejszym Podkarpaciu to zatrważająca liczba. Na Wołyniu jest 2000 dołów śmierci, w których spoczywają już dziś kości ofiar, które oczekują na ekshumację. Do tej pory tylko w pojedynczych przypadkach przeprowadzono w kilku miejscach ekshumacje. 

- dodaje prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie.

Wystawa "Niedokończone Msze Wołyńskie" nosi taką nazwę, ponieważ przypomina dzień 11 lipca 1943 roku, kiedy to UPA zaatakowała polskie kościoły, przeprowadzając ataki na Polaków zgromadzonych na Mszach Świętych i w wielu miejscach nie pozwalając dokończyć tych nabożeństw. W wielu miejscowościach ginęli w tych atakach ludzie. 

Zapraszamy na wystawę, która obejrzeć można w Kościele pw. Ducha Świętego w Mielcu (kościół dolny). 

Organizatorami wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego w  Mielcu byli: Parafia pod wezwaniem Ducha Świętego w Mielcu, Urząd Miasta Mielec, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. red. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie.

Moderatorem organizacyjnym wydarzenia był prof. dr Adam Kulczycki, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. red. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy