Reklama

Karuzela z emocjami Marii Czechowicz. Mielecka Grupa Literacka „Słowo” na promocji debiutanckiego tomiku Marii Czechowicz

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: TMZM

Karuzela z emocjami  Marii Czechowicz. Mielecka Grupa Literacka „Słowo” na promocji debiutanckiego tomiku Marii Czechowicz - Zdjęcie główne

Autorka tomiku „Karuzela z emocjami”- Maria Czechowicz. | foto TMZM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mielecka Grupa Literacka „Słowo” gościła w piątek- 11 lutego 2022 roku w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu na promocji debiutanckiego tomiku Marii Czechowicz „Karuzela z emocjami”.

Autorka jest wrocławianką z urodzenia, warszawianką z zasiedzenia, absolwentką  Wydziału Handlu Zagranicznego SGP i S(aktualnie SGH) w Warszawie. Od dwóch lat należy do MGL „Słowo”. Kilka wierszy pani Marii ukazało się w jubileuszowym almanachu MGL „Słowo” zatytułowanego „ W przestrzeniach wyobraźni”, wydanym w 2021 roku.

Promocję tomiku prowadziła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu Jolanta Strycharz. Muzycznie rozpoczął spotkanie Filip Łachut, uczeń trzeciej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu w klasie gitary pana Wojciecha Gurgula. Filip rozpoczął naukę w klasie pana Tomasza Niećko. W styczniu 2022 roku otrzymał wyróżnienie w  Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie, a w Mielcu podarował autorce tomiku i zebranej publiczności prawdziwą ucztę muzyczną, wykonując utwory na gitarę: Fernando Sor- Walc op. 17 nr.2, Mauro Giuliani –Bagatela op.73 nr.7, Jurg Kindle-World-Variations, Jurg Kindle –Harley-Davidson.

Wszyscy uczestnicy promocji uczcili minutą ciszy zmarłego 10 lutego 2022 roku śp. Jana Stępnia -poetę należącego od 2006 roku do MGL „Słowo”, byłego prezesa TMZM, członka  KŚT, aktora, recytatora, autora książek o tematyce historycznej, muzealnika i wspaniałego człowieka. W hołdzie dla śp. Jana Stępnia  Elżbieta Witek przeczytała wiersz Aleksandry Piguły „Mistrz”.

Jolanta Srycharz przedstawiła sylwetkę Marii Czechowicz, oddając następnie głos prezesowi TMZM – Januszowi Chojeckiemu, który, jak dowiedziała się publiczność, jest kolegą autorki tomiku ze studiów. Maria Czechowicz przedstawiła się publiczności, odczytując wstęp do zbiorku, a Ewelina Łopuszańska, autorka posłowia, również je zaprezentowała. 

Recytatorki, wspomniana już Elżbieta Witek i Maria Orłowska, zaprosiły uczestników spotkania na karuzelę wierszy Marii Czechowicz. Ta niezwykle emocjonalną podróż, pełna zwrotów akcji, niezwykłego dowcipu i mądrości, przeplatana występami Filipa, dostarczyła zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń. Maria Czechowicz, zabierając głos, podziękowała Aleksandrze Pigule za zaproszenie do MGL „Słowo” i za pomoc przy składaniu debiutanckiego tomiku. 

 

Wszyscy uczestnicy przedmiotowego wydarzenia/Źródło:TMZM

 

Z kolei  Aleksandra Piguła podziękowała autorce za zaufanie, Ewelinie Łopuszańskiej za wstęp, Stanowi Bigdzie za okładkę, Alicji Klaus za grafikę w tomiku, Janowi Robakowi za skład komputerowy, dyrektor MBP SCK w Mielcu Jolancie Strycharz za przygotowanie promocji, prowadzenie i gościnę, recytatorkom Elżbiecie Witek i Marii Orłowskiej, dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II S. im. Mieczysława Karłowicza p. Ryszardowi Kuskowi  i nauczycielowi klasy gitary  p. Wojciechowi Gurgule, za pomoc w oprawie muzycznej i obecność, Filipowi Łachutowi za piękny koncert, pracownikom biblioteki p. Marcie Nowakowskiej za prezentację multimedialną, p. Bogdanowi Pawłowskiemu za  techniczne przygotowanie sali, zaś prezesowi TMZM Januszowi Chojeckiemu za pomoc w organizacji promocyjnego przedsięwzięcia.

Każde spotkanie bez publiczności  jest niczym, dlatego podziękowania popłynęły do uczestników spotkania, wśród których byli  sympatycy  „SŁOWA” i miłośnicy poezji,  a także obecni członkowie TMZM  i  MGL ”Słowo”,  między innymi wiceprezes MGL” Słowo” Teresa Elżbieta Pyzik, wspomniany już Jan Robak, Kazimierz Trela, Zbigniew Ortyl, Beata Pleban, Stenia Funia Krawiec, Danuta Maziarz, a także prezes KŚT  Jadwiga Klaus, wiceprezes TMZM Teresa Orczykowska, sekretarz TMZM Aniela Ratusińska –Trzpis. Nie zabrakło członków  MUTW  w Mielcu, którzy licznie przybyli na spotkanie.

Spotkanie uwieczniły zdjęcia autorstwa reporterów i  fotografów z portalu „W cieniu jupiterów” oraz instruktor MBP p. Marty Nowakowskiej. Następnie, autorka „Karuzeli z emocjami” Maria Czechowicz podpisywała tomiki i długo rozmawiała z uczestnikami spotkania. Pani Maria przeznaczyła pieniądze z wydanego tomiku na cele charytatywne, podkreślając, że dobro jakiego doświadcza zawsze powraca.

Prezes SŁOWA wyraziła nadzieję, że to dopiero początek pięknej drogi poetyckiej Marii Czechowicz, drogi pełnej emocji i wzruszeń, życząc jednocześnie  poetce kontynuacji  poetyckiej twórczości.

 

Autor: Aleksandra Piguła

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy