Reklama

Już niedługo "Narodowe Czytanie" w Mielcu! Tym razem "Moralność Pani Dulskiej"

Opublikowano:
Autor:

Już niedługo "Narodowe Czytanie" w Mielcu! Tym razem "Moralność Pani Dulskiej" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu zaprasza mielczan do udziału w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku „lekturą obowiązującą” na Narodowym Czytaniu będzie sztuka Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Czytanie odbędzie się w sobotę, 4 września 2021 r., o godz. 17.30 na placu przed Biblioteką (wejście od ul. Solskiego).

Akcja „Narodowe Czytanie” zapoczątkowana została w 2012 roku. Jej celem jest promowanie polskiej literatury, której fragmenty odczytywane są w miejscach publicznych oraz środkach masowego przekazu. Do tej pory czytane były: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Dzieła” Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa,  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Na lekturę tegorocznej, jubileuszowej, dziesiątej edycji wybrana została „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Czytanie odbędzie się w sobotę, 4 września 2021 r., o godz. 17.30 na placu przed Biblioteką (wejście od ul. Solskiego).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy