Reklama

Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Wystawa „50 lat pracy w drewnie” Stanisława Szęszoła

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fb/Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu

Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Wystawa „50 lat pracy w drewnie” Stanisława Szęszoła - Zdjęcie główne

Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Wystawa „50 lat pracy w drewnie” Stanisława Szęszoła | foto Fb/Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu serdecznie zaprasza miłośników sztuki na finisaż wyjątkowej wystawy „50 lat pracy w drewnie” Stanisława Szęszoła. Wydarzenie odbędzie się 5 grudnia o godz. 18.00 w Galerii ESCEK.

Dzieła Stanisława Szęszoła bazują na tradycji pobożności ludowej i zajmują w jego twórczości najważniejsze miejsce. Prace artysty prezentują postacie świętych, aniołów, zwierząt oraz ulubione przez rzeźbiarzy - postacie Chrystusa Frasobliwego. Stanisław Szęszoł uprawia także płaskorzeźbę, w której kompozycje występują mocno przed płaszczyznę tła, a efekt działania jego dłuta podkreśla ekspresję prac. Finisaż wystawy zakończy ekspozycję prac mieleckiego rzeźbiarza w Galerii ESCEK.

Stanisław Szęszoł – rzeźbiarz od lat dziecięcych i twórca szopek noworocznych. Najchętniej rzeźbi świątki, postacie wiejskich ludzi przy pracy jak również diabełki. Pierwsze prace zaprezentował w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rzeźbił ludowe świątki, postacie z życia religijnego i krzyże, a ponadto ludzi przy pracy i tym tematom poświęca nadal najwięcej czasu. W latach 1971-1975 należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej.

Swoje prace wystawiał w takich miastach jak: Rzeszów, Mielec, Chorzelów, Warszawa, Pińczów, Radomyśl Wielki, Dynów, Strzyżów, Kolbuszowa, Sandomierz, Toruń czy Łęczyca. Jego prace można zobaczyć m.in. w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu (postać Matki Bożej zwanej Różą Duchowną), Kościele dolnym p.w. Ducha Św. w Mielcu krzyż z wizerunkiem Chrystusa, Bazylice Św. Mateusza w Mielcu - rekonstrukcje rzeźb sprzed trzech stuleci (św. Jan Nepomucen, św. Piotr, św. Katarzyna, św. Dominika oraz elementy rokokowej ambony). W kościele polonijnym w Chicago stworzył płaskorzeźbę Papieża Jana Pawła II, odbierającego gratulacje od Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystawiał prace na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Mielcu i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

 

Źródło: DK SCK Mielec

 

Wykonał na zamówienie biskupa Nowaka z Watykanu 12 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie. W 1981 r. był współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu i pozostaje jego członkiem do dziś. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Bierze udział w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, uzyskując nagrody i wyróżnienia, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie.

Rzeźby o tematyce świeckiej, autorstwa Stanisława Szęszoła znajdują się w licznych muzeach w Mielcu, a także w licznych zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami, w Kanadzie, Francji, Izraelu, Włoszech czy USA. Prowadził zajęcia z dziećmi na lekcjach pod nazwą „Obcowanie ze sztuką” w mieleckich przedszkolach i szkołach. Pracownia rzeźbiarska Pana Stanisława Szęszoła w Mielcu została włączona do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia. Otrzymał odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury – 1983 rok - oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – 2016 rok. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy