reklama

"Akord" z przytupem. SCK w Mielcu zmieniło się w centrum kultury lasowiackiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kacper Piękoś

"Akord" z przytupem. SCK w Mielcu zmieniło się w centrum kultury lasowiackiej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

W mieleckim SCK odbył się koncert chóru nauczycielskiego "Akord". | foto Kacper Piękoś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura W niedzielne popołudnie 26 listopada w mieleckim SCK odbył się koncert chóru nauczycielskiego "Akord" pod dyrekcją Grzegorza Oliwy.
reklama

Aranżacje pieśni ludowych z naszego regionu, stworzone przez Krzysztofa Mroziaka, odegrały kluczową rolę, wprowadzając publiczność w głębokie korzenie naszej kultury muzycznej. 

Soliści, w tym wyjątkowe głosy Katarzyny Dudzik, Ewy Siembidy-Jachym, czy Kacpra Batora, podnieśli koncert na wyższy poziom, dodając każdemu utworowi niepowtarzalnego charakteru i emocjonalnego głębokiego wydźwięku.

"Akord" nie był sam - towarzyszył mu zespół instrumentalistów, w tym kwartet smyczkowy Lejdis Quartet oraz trio jazzowe w składzie: Mateusz Ozga, Jakub Kozłowski i Oliver Monticolo. Ich umiejętności i zgranie wnoszące różnorodność brzmień sprawiły, że każdy utwór był wyjątkowy.

Wystąpili również goście specjalni - Mirosław Dymon z akordeonem i Szymon Mikuszewski z klarnetem. Całość znakomicie poprowadził Mariusz Bożek, który doskonale zrozumiał i oddał energię tego wyjątkowego wieczoru.

Koncert chóru "Akord" nie tylko dostarczył muzycznych uniesień, ale również stworzył atmosferę, która pozostanie w naszej pamięci na długo. To był niezwykły wieczór, pełen muzyki, pasji i artystycznej magii.

Kultura lasowiacka, obejmująca obszar między rzekami Wisłoką a Sanem w południowo-wschodniej Polsce, ma korzenie sięgające XIV wieku. Społeczność lasowiacka, głównie zajmująca się rolnictwem, pasterstwem i pracami leśnymi, wykształciła unikalny styl życia i tradycje. Jej bogactwo kulturowe objawia się w charakterystycznej muzyce ludowej, tańcach odzwierciedlających życie górskie, oraz w sztuce ludowej, obejmującej rzeźbę, tkactwo, ceramikę i malowidła na drewnie. Stroje ludowe, ozdobione haftami i barwnymi wzorami, oraz tradycyjne instrumenty muzyczne, takie jak skrzypce czy dudy, stanowią ważne elementy dziedzictwa kulturowego.

Warto również podkreślić rolę tradycji religijnych, widoczną w charakterystycznych cerkwiach drewnianych i kapliczkach. To dziedzictwo kultury lasowiackiej jest nadal pielęgnowane przez społeczność regionu, a wysiłki na rzecz jego ochrony i promocji wspierają zachowanie jej unikalności dla przyszłych pokoleń.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama